Papírový dům: Fenomén (2020)

Dokument standardního střihu plný rozhovorů s herci, tvůrci a náhledů do natáčení několika stěžejních scén. Jakožto fanoušek seriálu jsem ale zkrátka očekával něco navíc, něco, co by tento “Fenomén” povzneslo nad ostatní dokumenty z jiných natáčení. Škoda. (Netflix)

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

Precizně vysoustružený seriálový klenot ze Španělska, který Vás od první vteřiny vtáhne přímo doprostřed dění a už nepustí. Tak asi nějak takto lze velmi stručně popsat seriál La casa de papel, který mimoto zaujme také vrstevnatým komplexním scénářem, barvitými charaktery (Nairobi, Denver, Helsinki) či třeba úderným ikonickým soundtrackem. Tvůrci ze všech těchto ingrediencí vytváří chytrý a neuvěřitelně vtahující seriálový koktejl, u něhož budete po většinu času v němém úžasu nad propracovaným plánem loupeže v režii geniálního Profesora. Celý seriál je navíc koncipován tak, že si po skončení dílu zkrátka MUSÍTE pustit díl další, takže se mi mnohdy stalo, že jsem začal sledovat po obědě a končil až ve čtyři ráno. Ale nelituji, jelikož La casa de papel je na seriálovém poli neotřelým a dominantním hráčem, kterému byste měli věnovat svou pozornost. Vážně za to totiž stojí. Výborná práce! (Netflix) „Bella Ciao!”

Otec (2020)

Anthony Hopkins předvádí herecký koncert ve snímku, v němž jeho postavu pomalu ale jistě sžírá postupující demence. Režisér Florian Zeller se zde vyjma hereckých výkonů může opřít o vrstevnatý a propracovaný scénář, který si s myslí Anthonyho a s námi pohrává, takže si nikdo nemůže být jistý, zda to, co se právě odehrává na scéně je skutečné. Ve finále tedy dostaneme nekompromisní a syrově pojatou sondu do rozpadající se mysli stárnoucího člověka, jejímž aktérem se jednoho dne může stát kdokoliv z nás. The Father je zkrátka delikátní filmový zážitek, který mohu jen a jen doporučit! „I feel as if I'm losing my all leaves...

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Oproti prvnímu dílu z roku 2009 je zejména u scénáře citelný kvalitativní ústup vzad, nicméně Guy Ritchie tento aspekt v rámci svých možností vyvažuje skvělou akcí, tvůrčími nápady, děsivou zápornou postavou a fantastickou vizuální stránkou. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Competent, but predictable.”

Sweet Girl (2021)

Slušně odsýpající akční jednohubka, která vyjma sympatické akce a postav nabídne rovněž i jeden velmi neočekávaný plot-twist. Je tedy vážně velká škoda, že chabý scénář a neúměrně dlouhá stopáž tomuto dílu v několika stěžejních momentech podráží nohy. Avšak i přes tyto neduhy se stále jedná o ucházející akční zážitek, který Vás v rámci svých možností dokáže spolehlivě zabavit. Dobrá práce! (Netflix) „The past is like a dream.”

Mýtus a mogul: John DeLorean (2021) (seriál)

Neuvěřitelně komplexní dokumentární série o Johnu DeLoreanovi – vizionáři, který dal život automobilové legendě jménem DeLorean DMC-12. Skvělá práce! (Netflix)

Prázdnota (2020)

Brilantně vysoustružená úvodní dvacetiminutovka navnadí na neotřelou a atmosférickou podívanou, nicméně zbytek snímku The Empty Man už tohoto standardu ani zdaleka nedosahuje. Jistě, námět a dlouhé expozice jsou ideálním podhoubím pro ambiciózní hororový počin, avšak zbytek stěžejních atributů stojí tak nějak na vodě a ve finále nejsou vlastně vůbec tak propracované, jak si tvůrci zřejmě původně mysleli. Škoda, potenciál na něco mrazivě osvěžujícího zde vážně byl. (HBO GO)

Sebevražedný oddíl (2021)

Naprosto jiný komiksový snímek, než jaký jste doposud viděli. Tak asi nějak takto by šel v jedné krátké větě popsat snímek Jamese Gunna The Suicide Squad, jehož neotřelý a chytrý přístup k látce je zde znát z každého filmového políčka. Gunn před našima očima na stopáži čítající nepřepálených 132 minut rozjíždí neuvěřitelně dynamickou přehlídku krvavých scén, nekorektního humoru a šílených a svým způsobem i praštěných postav. Jsem si téměř jistý, že v jiných režisérských rukou by tyto výbušné ingredience způsobily katastrofu, avšak James Gunn si se svou pevnou vizí všechny tyto nestabilní aspekty zdárně pohlídal. Akce je zde tedy dotažená do nejmenších detailů, vztahy s katarzemi jsou jaksepatří osudové a nekorektní vizuální humor udělá v ten pravý čas místo pro dospěleji vyladěný obsah. Ve finále tedy zamrzí pouze rozvláčný start, který některé zhýčkanější diváky možná odradí. Avšak ti, kteří Jamese Gunna a jeho pestrou tvorbu znají a počkají si, tak ti dostanou precizně načrtanou a dominantně vyčnívající barvitou jízdu, která svým uchopením aspiruje na jeden z nejoriginálnějších filmů natočených dle komiksové předlohy. Tohle se vážně moc, moc povedlo. Výborná práce! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „I'M A SUPERHERO! I'M A MOTHERFUCKING SUPERHERO!“

Expedice: Džungle (2021)

Bylo by nabíledni zde napsat, že se jedná o další typický a snadno zaměnitelný surový produkt z fabriky jménem Disney, nicméně tak nějak mám pocit, že by si to tento snímek vážně nezasloužil. Jungle Cruise je totiž pod touto prvotní nálepkou vcelku fajn filmovým zážitkem, který si na nic nehraje. Jistě, sice zde chybí to srdíčko, které je k velké škodě nahrazeno neskutečným množstvím digitálních triků a ohlušujícím generickým soundtrackem, avšak ve finále vlastně dostaneme nenáročnou a odsýpající pohádku se sympatickou ústřední dvojicí, u níž můžete bez obav vypnout. A to mi tentokrát k diváckému uspokojení opravdu stačí. Dobrá práce! „If you believe in legends, you should believe in curses too.“

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Vy, kdož mou osobu máte v oblíbených uživatelích delší dobu, víte, že tuzemskou tvorbu nevyhledávám a až na čestné výjimky ji nemám nikterak v lásce. Avšak v aktuální “covid době” toho v kině není tolik co dříve, takže jsem na snímek Shoky & Morthy šel s nulovým očekáváním a možná právě také díky tomu jsem byl ve finále vlastně tak moc nadšený. Chemie hlavních představitelů v podání Jakuba Štáfka a Štěpána Kozuba totiž funguje na výbornou, pročež všechny hlášky vyznívají přirozeně a neskutečným způsobem potrápí Vaši bránici. A v kombinaci se scénářem, který hercům nechává patřičný prostor a zároveň pevně vede postavy i děj  vpřed, je rázem  z tohoto snímku najednou výbušný komediální koktejl, který Vás ani na chvíli nenechá vydechnout. Ve finále tedy dostaneme neskutečný komediální zářez, který až na lehce utahaný závěr funguje zcela bez problému, přičemž  se už teď moc těším až si na duo šílených “Beer Bear Brothers” zajdu znovu. PS: Nesmím zde samozřejmě opomenout Tomáše Magnuska, jehož podání postavy postaršího a naivního youtubera patří ke zlatému hřebu celého snímku. Tohle prostě musíte vidět! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice)