Kill (2023)

Překvapivě povedená akční záležitost z Indie, která si z tohoto žánru bere jen to nejlepší a replikuje to v tísnivém prostředí vlakových vagonů. Tuto lineární poučku sledujeme zhruba do čtyřicáté minuty, kdy se nám vyjeví krví podlitý název snímku, s čímž přichází i neskutečné šlápnutí na plyn. Celý počin se najednou lusknutím prstů přepne do ultimátního vyvražďovacího módu, v němž se společně s hlavním hrdinou budeme brodit litry krve a vyhřezlých vnitřností. Najednou se tedy díváme na šílenou cestu za pomstou, u níž si budou fanoušci brutálních fatalit spokojeně mumlat pod vousy. Tohle se vážně moc povedlo, pročež Vám mohu Kill s čistým svědomím jen a jen doporučit. Skvělá práce!

Wolverine (2013)

Trestuhodně promarněný potenciál. Tak zhruba nějak takto lze v jedné krátké větě pospat tento snímek, který dle mého názoru dostatečně nevyužívá komplexní postavu Logana a ani atraktivní reálie Japonska. Ve finále jsme tedy dostali po všech směrech velmi průměrnou podívanou, na níž si za pár měsíců vzpomene opravdu jen málokdo. A to je vzhledem k několika skutečně velkolepým scénám vážně velká škoda. „What kind of monster are you?“

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Ve všech směrech špičkový blockbuster, který je ale k mému velkému údivu u drtivé většiny diváctva poněkud podceňovaný. Zajímalo by mě proč, jelikož v mých očích se jedná o skvělé završení trilogie, jejíž akce, psychologie postav a atraktivní děj aspirují na jedno z nejlepších v tomto žánru. Jistě, dalo by se oprávněně namítnout, že scénář v některých ohledech působí poněkud uspěchaně, avšak tváří v tvář již výše zmíněným atributům to tomuto snímku velmi rád odpustím. I po těch letech si totiž každou vteřinu stopáže užívám až s neslušným nadšením. Skvělá práce! „Don't you know who I am? I'm the Juggernaut, bitch!“

X-Men 2 (2003)

Pokračování této dnes již legendární série se nese ve velmi podobném duchu jako jeho starší bratříček. Opět zde tedy dostaneme přehršel skvěle nasnímané akce, což společně s propracovanější psychologií postav (Wolverine!) činí z tohoto snímku nadčasovou podívanou, u níž se určitě nudit nebudete. Pokud jste tedy fanoušky komiksů, potažmo i jejich filmových adaptací, s tímto počinem chybu určitě neuděláte. Skvělá práce! „You picked the wrong house, bub.“

X-Men (2000)

Dnes již bezesporu legendární komiksová adaptace, k níž se vždy velmi rád vracím. To je dáno zejména chytrým scénářem, střízlivou stopáží, úžasnými trikovými záběry a také propracovanými postavami, z nichž některé postupem času velmi přilnuly k mému filmovému srdci. Tohle je zkrátka jeden z těch formativních počinů, který změnil směřování kinematografie na několik dalších let. Skvělá práce! „You actually go outside in these things?“

Deadpool & Wolverine (2024)

Vydařené pokračování s držkatým žoldákem, které tentokrát více spoléhá na nostalgii a komiksové srdíčko. Takto by šlo v jedné krátké větě popsat snímek Deadpool & Wolverine, o němž se v diskuzích po téměř celém internetu mluvilo jako o spasiteli žánru či přímo celé kinematografie. Já osobně takováto velkohubá prohlášení z rukávu sypat nebudu, nicméně i tak jsem po pár desítkách minut po skončení naladěn na velmi pozitivní nótu. V první řadě je třeba poznamenat, že pokud jste fanoušky předchozích snímků, budete zřejmě nadšení i tady. Téměř všechno jede podle již zavedených postupů, takže zde opět dostáváme hláškujícího nekorektního Deadpoola, jehož prořízlá pusa ho opět dostane do pořádného maléru. Tvůrci v tomto bodě sází ale na to, že se velmi dobře orientujete ve všech spletitých dějových zákrutách MCU, takže si jsem docela jistý, že pro některé diváky nepolíbené například seriály se bude jednat o docela tvrdý oříšek. Pokud jste ale skalními fanoušky, či, stejně jako já, jste nad celým Marvelem zlomili hůl až po geniální "Endgame", budete ohromeni množstvím detailů odkazujícími právě na tu zlatou éru komiksových filmů. V tomto bodě tedy musím zmínit více či méně očekáváná camea, která nejsou jen účelově dosazená, nýbrž skutečně promlouvají do přediva (haha) celého příběhu. Co se postav týče, celý snímek táhne vpřed především vysoustružená chemie mezi hlavními představiteli, jejichž škorpení tak rázem dostává hlubší a osobnější náboj. Zamrzí zde ale smutně nevýrazný scénář a zejména pak hlavní záporná postava, která by určitě snesla o dost více péče ze strany tvůrců. Co tedy dodat na závěr? Deadpool & Wolverine je důstojným pokračováním již zavedeného červeného žoldáka, jehož největším tahounem není akce či příběh, ale právě ona nostalgie, výborná camea a chemie mezi Deadpoolem a Wolverinem. Právě tyto ingredience činí z tohoto snímku výbušně nahláškovaný koktejl, u něhož se budete velmi bavit a jehož stopáž Vám uteče až znepokojivě rychle. A úsměvně ujeté zkazky o tom, že se jedná o záchranu umírajícího žánru? Ale kdeže! Je to spíše jen extrémně přisprostlá ukázka toho, jakým směrem by měl Marvel celý komiksový koncept dále posouvat. A my můžeme jen doufat v to, že se Kevin Feige této zřejmě už opravdu poslední šance vážně pevně chopí. (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Your little cinematic universe is about to change, forever!“

Výměna manželek (2005) (pořad)

Ikonické guilty pleasure, k němuž se pravidelně vracím. Právě z tohoto pořadu totiž vzešla legendární poučka, že čím méně zubů, tím lepší Výměna!

Hvězdná brána (1994)

Svižně odsýpající sci-fi záležitost, jejíž pomalejší styl vyprávění zde není vůbec na škodu. Tvůrci v čele se slovutným Rolandem Emmerichem zde mají totiž dostatek času na vystavění charakterů či třeba pamětihodných akčních scén, kterými se sice nečekaně šetří, avšak právě díky tomu působí vše mnohem uvěřitelněji. Ve finále jsme tedy dostali oku lahodící kultovní záležitost, u níž se fanoušci sci-fi určitě nudit nebudou. Občas prostě není na škodu, když tvůrci zvolní a dekonstruují zajetý žánr jinými cestami. Skvělá práce! „I'll be seeing you around... Doctor Jackson.“

V hlavě 2 (2024)

Očividný kalkul bez pověstné duše, u něhož se díky vidině velkých zisků zcela rezignovalo na jakoukoliv invenci. Pokračování brilantního snímku "Inside Out" sice vypadá opět výtečně, avšak doplácí na téměř nulové posouvání děje směrem vpřed. Tady to všechno působí jako narychlo ušité horkou jehlou v naději, že to drtivé většině diváctva bude stačit. Při úvodních titulcích jsem ale trochu doufal, že tvůrci z Pixaru doručí kromě dechberoucí animace i něco navíc, něco, co mě emočně rozebere na prvočástice či způsobí něžně zakalenou nostalgii po dospívajících letech. Bohužel, ničeho takového jsem se nakonec nedočkal, jelikož místo hravě zvídavého ducha do výsledného produktu promlouvalo spíše pragmatické účetní oddělení. Uznejte ale sami - není to prostě škoda? (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Joy... Riley wants you.“

Twisters (2024)

Velmi vydařená blockbusterová podívaná, kvůli níž existují velká plátna a epické ozvučení Dolby Atmos. Tak zhruba nějak takto lze v jedné krátké a poměrně trefné větě popsat snímek honosící se jménem Twisters, který kultovní filmové dědictví z let devadesátých nese na bedrech s noblesou sobě vlastní. Za zmínku zde v první řadě stojí audiovizuální stránka, která je, jak jistě už správně tušíte, výkladní skříní celého projektu. Na velkém plátně se před Vámi rozestře opravdu spektakulární podívaná, jíž o pořádný kus tvrdí dunivě naléhavý soundtrack, v některých místech chytře smíchaný s poplašnými sirénami. Je ale snad jasné, že tyto "výplachové" snímky se úplně nemohou opřít o propracovaný vrstevnatý scénář a postavy. Zde dostaneme základní linku, ploché, byť sympatické charaktery a jde se na věc. Právě díky tomuto bezprostřednímu přístupu Vám film uteče až znepokojivě rychle. Co tedy dodat na závěr? Jsem vážně velmi rád, že tvůrci nedělají původnímu snímku z roku 1996 ostudu, nýbrž ale celý tento stále neokoukaný koncept posouvají vpřed. Dostali jsme zde totiž sympaticky hravou letní podívanou, u níž se budete, stejně jako já, vážně královsky bavit. A o to tady jde v první řadě především. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „If you feel it, chase it!“