Náš vůdce (2008)

Pred pozretím tohto filmu ma priťahovalo len hodnotenie, keďže nemecké filmy vôbec nemusím. Ale po filme... Neviem ako ho opísať. Je to jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Výborný scenár, herci, stupňovanie deja, konflikty, záver, pointa, ... Všetko po hromade, čo by mal vynikajúci film obsahovať.

Království nebeské (2005)

Dlho som čakal na nejaký film o križiackych výpravách. A konečne je tu ešte od takého režiséra akým je Ridley Scott. Úvod je trochu nudnejší, no potom je to už celkom kvalitný dej. Výborná už spomínaná réžia, vynikajúca kamera a aj herci celkom ušli. Až na jedno meno. To v hlavnej úlohe. Čo tam robil Orlando Bloom? Podľa mňa je to herec, ktorý sa hodí akurát do úlohy Parisa v Tróji, ako rozmaznaný nerozvážny syn. Ale to historického vojnového veľkofilmu? To bol zlý výber. Kvôli nemu dávam 70%. Inak by som dal 90.

J. Edgar (2011)

Keď som videl meno na poste režiséra a hlavnej postavy, čakal som viac. Možno to bolo aj tým, že sa práve nevyznám najlepšie v histórii amerického ministerstva spravodlivosti (mená mi niečo hovorili len pri prezidentoch a RFK). Čakal som asi trochu podrobnejší opis života. Z filmu som sa dozvedel, že jediná žena v jeho živote bola jeho matka (fráza áno máti zaznela snáď 100x) a miloval svojho podriadeného. Inak sa len mihli niektoré významné udalosti. Inak nič. Dávam 40% za dobré masky a za celkom slušný výkon DiCapria.

Iluzionista (2006)

Celkom fajn film. Ale je ta množstvo prehnaných trikov, ktoré sú ďaleko za hranicou fantázie. No či exteriéry alebo kulisy boli úžasné. Herecké výkony priemerné. Hlavnú úlohu mal Uhl, nie Eisenheim.

Insomnie (2002)

Vynikajúci thriller, ktorý sa snáď blíži k psychu. Dobrý Williams a Swank. Ale vynikajúci Al Pacino. Prvá polovica filmu vám nedovolí odísť od obrazovky ale druhá je nudnejšia, a čakáte už len na finále. Ale aj tak výborný film. Skvelá réžia od Nolana a bezchybná kamera. Dávam tak 90%

Klub rváčů (1999)

Konečne som sa dostal k tomuto filmu a neľutujem. Podľa mňa trochu priemerný výkon Brada Pitta, ale zato vynikajúci Edward Norton a Helena Bonham Carter. Iná herečka by sa tam podľa mňa ani nehodila. Výborný scenár aj réžia, no chýbala mi hudba. Film by bohužiaľ mohol pre niektorých pôsobiť inšpiratívne.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Nechcem tu písať kritiku ale ja by som film nenazval kultovým. A je malá pravdepodobnosť, že by som si ho pozrel viac krát. Ničím ma neohúril, nedostal ma do napätie, nedonútil ma čakať čo sa stane. Ľúbila sa mi asi len scéna s predávkovaním Mii. Dialógy a herecké výkony boli kvalitné až na pätnásť ročnú Butchiho frajerku. Ale scenár nič moc. Možno je to tým, že moc nemusím Tarantinove filmy (výnimkou je Sin City). Dávam tak 50%.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Akčné scény porušujúce aj najzákladnejšie zákony fyziky, ktoré pozná každý, nekomentujem. Už po prvej scéne som rozmýšľal, či ho dopozerám. Útek s trezorom po meste som mal chuť pretočiť. Neviem sa nejak nájsť v celej sérii, aj keď mám rád autá a akčné filmy. Nevadia mi ani priemerné výkony hercov, ani to, že po štvrtej časti som poriadne nevedel, na čo vlastne nadväzuje. Vadia mi nereálne akčné scény (súboj troch robotov v lese z Transformerov mi dáva väčší zmysel).

Těžká váha (2005)

Perfektný film, možno trochu chýbal dej od luxusu ku chudobe. Ale aj tak výborný scenár, spoľahlivý Russell Crowe, vydarený Paul Giamatti a perfektná hudba od Newmana. 90%

Umučení Krista (2004)

Tak kruté zaobchádzanie s človekom som ešte asi nevidel. Nerozhodí ma hoci čo, ale po tomto filme som bol riadne rozcítený. Caviezel sa do role úplne vložil. Výborné masky, réžia, herci. Film donúti ateistu pozrieť si o živote Krista viac. Podľa mňa sa ťažko hodnotí tento film hviezdičkami, niekto v ňom vidí viac, iný menej. Vo mne, ako v neveriacom, zanechal silnú stopu. Dal by som päť hviezdičiek, ale Gibson príliš priamo obviňujem zo smrti Ježiša židov. Mohlo to byť trochu neurčitejšie.