Dva papežové (2019)

Sám sebe bych charakterizoval slovy Járy Cimrmana "jsem bezvýhradný ateista, až se bojím, že mě pánbůh potrestá". Ale k filmu samotnému... Téma dialogu dvou názorově odlišných osobností má solidní potenciál velice kvalitní konverzačky. Obzvláště, když se jedná o jedny z nejznámějších lidí na naší planetě. Nicméně dialogy, na nichž taková konverzačka stojí, nedosahují potřebných kvalit, a tak se celkem logicky nejedná o čistou konverzačku, ale film si vypomáhá hranými scénami z minulosti budoucího papeže Františka. A to ještě scénami, které nejsou ničím výjimečné. Zbytečné používání rozklepané kamery a zoomování ve statických scénách, mě dokáže vždy vytočit doběla. Absolutně nechápu smysl používání těchto technik a mám dojem, že jejich jediným smyslem je diváka rozčilovat. Film jako celek na mě působí nesourodě. Ani konverzačka, ani klasické pojetí hraného filmu. Kameraman si tam stříhá techniky natáčení asi dle nálady. Vykreslení minulosti papeže Františka kusovité a zjednodušené (jak jinak, když je tu snaha vypovědět celý jeho život během pár minut). Herecké výkony průměrné. Je to trošku takový filmařský mišmaš. Nicméně Hopkins má neuvěřitelné vrozené charisma, čímž sám úroveň tohoto filmu tak trochu pozvedá. >|

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

Tak tohle mě vážně potěšilo. Hodnotím po první sérii a jsem vážně mile překvapen, že bude i druhá. Očekával jsem pouze jednu - takové rozloučení s postavou J. L. Picarda, z mého pohledu nejcharismatičtější ze všech startrekovských postav. Osobně považuji za poslední vydařený Star Trek ten s podtitulem "Voyager". Vše, co následovalo, se už jen původnímu seriálu jen a jen vzdalovalo a mířilo cestou, která mi nebyla blízká. A ne, Star Trek: Picard není návratem ke "starému dobrému" Star Treku. I v tomto případě se už stěží jedná o původní Start Trek. Nicméně je to poprvé, kdy jsem toho názoru, že to všechno do sebe zapadlo. Využití těch nejlepších postav z Nové Generace, Sedmé z Devíti z Voyageru, jež doplnili nové (a konečně povedené!) postavy, se povedlo na jedničku. To, co sráželo novodobé Star Treky, bylo z mého pohledu ze značné míry právě herecké obsazení, takže jsem opravdu rád že tentokrát se to konečně povedlo. Dějová linie velice zajímavá. Hudba, zvuk, kamera, design vesmírných lodí i technologicky vyspělého interiéru i exteriéru, s tím vším jsem byl spokojený. Neříkám, že tento seriál nemá své mouchy. Má. Ale možná z opojení, že se mi novodobý Star Trek konečně vskutku zamlouvá, jsem ochoten je pominout. Jejich vyjmenování nechám na jiných. Těším se na další sérii a doufám, že se Patricka Stewarta bude ještě dlouho držet pevné zdraví. >|

Upgrade (2018)

Od Australských filmů většinou moc neočekávám. Ale Upgrade je pro mě extrémně příjemným překvapením. Akční scény v tomto filmu jsou povýšeny někam mnohem výš, než běžné akční scény, u kterých si standardně říkám "no, tak dobře, už se vyblbněte, ať může děj pokračovat". Zde jsem si je užíval a jejich dávkování mi přišlo v naprosto ideální kvantitě, tudíž tím netrpěl celkový děj. Pokud bych měl filmu něco vytknout, tak mě v tuto chvíli snad ani nic nenapadá. Takhle nějak si představuji akční sci-fi thriller s tématikou umělé inteligence. Za mě palec nahoru. >|

Zloději (2018)

Po delší době půjdu zase jednou proti davu. Přestože asijská kultura mi není nikterak blízká, šel jsem do tohohle filmu s tím, že to i tak bude filmový zážitek. Vysoké hodnocení, řada ocenění, dle stručného popisu jsem nepochyboval o tom, že se jedná o zajímavé téma... ale u mě to prostě nezafungovalo. První hodinu jsem se krutě nudil, kdy jsem uvažoval, zda má cenu sledovat dále. Dialogy mě nebavily, postavy mě nebavily. Pak jsem půl hodiny byl v naději, že by alespoň závěr mohl být zajímavý. Ale ne.. prostě ne. >|

Žena na válečné stezce (2018)

Novodobý boj s větrnými mlýny. Velice povedený a neotřelý snímek. Skvělá a sympatická Halldóra Geirharðsdóttir v hlavní roli. Osobně bych přidal ještě více scén z tak krásné a zajímavé Islandské přírody (dobrodružná složka tohoto filmu byla perfektní). Originální zakomponování hudebního tria do filmu mě místy bavilo, místy mě iritovalo. Rozhodně to byla dobrá myšlénka, jen toho bylo zkrátka až moc. A postava nebohého (asi) španělského turisty byla krásně tragikomická. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí. >|

Věříte svému počítači? (2018)

Velice zajímavé úvahy, zajímavá varování. Po čtvrt hodině jsem však uvažoval, jestli má cenu sledovat dál. Protože prvních dvacet minut je jen "mišmaš" nezajímavých vyjádření a polovičatých úvah naházených bez ladu a skladu přes sebe. Po těch dvaceti minutách už se tomu ale dá říkat celkem vydařený dokument a člověk si z toho i něco odnese. Takže pokud se chystáte teprve shlédnout, doporučuji nenechat se odradit první dvacetiminutovkou. Celkově bych od dokumentu tohoto typu asi očekával krapet více faktů a proniknutí do dané problematiky více do hloubky. >|

Vlastníci (2019)

Mrzí mě, že nemůžu dát více, jak tři hvězdičky, jelikož Vlastníci jsou filmem, na který jsem se těšil. A ne, není to průšvih. Nelituji času. Ale bohužel mohu říci pouze "Nenadchne, neurazí". Herecké obsazení i herecké výkony jsou rozhodně více, než sympatické. Vtip to má, ne že ne. Nicméně to postupem času trošku ztrácí dech. Některé scény mi přišly rušivé. Chvíli to bavilo, chvíli to nudilo. Co opravdu nemám rád, pokud i ve filmech podobného ražení, si tvůrci neodpustí nějaké to politické kopnutí. Všichni víme, jaký mají umělci na současné politické vedení naší země názor, a ať už se s ním ztotožňuji nebo nikoli, nepotřebuji to poslouchat na každém kroku... už ani film si člověk nemůže pustit, aby na něho v nějaké formě nevyskočil Babiš. To je jen takové malé postesknutí, film jako celek nebyl špatný. Nebyl však ani úchvatný. >|

Vybíjená (2015)

To jsem takhle jednou v sobotu večer neměl nic lepšího na programu, tak jsem sednul k televizi. Film "Vybíjená" podle ukázek, které jsem zahlédnul den předem, vypadal na docela fajn komedii. Když jsem však v úvodních titulkách uviděl jméno Michal Viewegh, jen jsem si zklamaně povzdechl. Možná jsem i v tomto případě trochu předpojatý, ale je faktem, že od dob Účastníků zájezdu, jsem se k filmům dle předlohy Viewegha přichomejtnul vždy tak trochu náhodou a mám dojem, že u žádného jsem nevydržel do konce. Bohužel i tady jsem to po druhé reklamě zabalil, jelikož ten film mě jednoduše nebavil. Absolutně nebavil. Až na pár dobrých hlášek z úvodu filmu se jednalo o film bez nápadu, pointy, vtipu,... vlastně se celou dobu řešilo jen to, kdo přefiknul nebo nepřefiknul "mladou Krainovou", případně proč spolužačky ošklivé mladé holky (která je vlastně docela hezká) nevěří, že má přítele. Jednu hvězdu za těch pár vtipnejch hlášek, jinak to byl pro mě nedokoukatelný film. >|

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Tak trochu seriál, který se nedokáže rozhodnout, čím chce být. Není to čistokrevný Star Trek... ani jím asi být nemůže, neboť doba pokročila, trendy se změnily. Morální čistota a naivita původního Star Treku by asi dnes již mnoho lidí neoslovilo, pokud by k tomu nebylo naservírováno ještě něco dalšího. Jenže právě občasná syrovost, surovost, brutalita, temnota, válka,... to si prostě netyká s onou naivitou a morální čistotou. Na Star Treku jsem vyrůstal a je to tedy pro mě tak trochu srdcovka. Ale pokud se v takto nově nastaveném světě a dějové linii snaží postavy chovat dle zásad původního Star Treku, nemohu si neříct: "Nejsou náhodou tak trošku retardovaní?". Závěr první série veliké zklamání. Divák je předposlední částí navnaděn na "grand finale" a dostane konverzačku s nelogickým koncem. Postavy poměrně bez charismatu (hlavní ženská postava je pro mě asi největším průšvihem).. až na skvělého Lorcu, kterého si ovšem divák bohužel mnoho neužije. Pokud bych měl své dojmy po první sérii vyjádřit hvězdičkami, jsem vnitřně rozpolcen (jako ostatně celý Star Trek: Discovery), že raději nehodnotím. Tak jako tak, jsem rád, že alespoň nějaký Star Trek je, byť bych byl radši, kdyby se v příští sérii konečně rozhodl, jakým směrem se definitivně chce vydat a našel tak svoji identitu (ať už novou nebo tu původní). >|

Coherence (2013)

To je snad první film, který jsem vypnul po pěti minutách kvůli kameře. Dost možná se jedná o zajímavý snímek, ale ta neustále rozostřená a třesoucí se kamera mi lezla tak strašně na nervy, že tomu nedávám naději. Kameře bych dal "odpad!", nic jiného ale hodnotit nemůžu.. takže za mě bez "hvězdičkového" hodnocení. >|