Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Krimi
  • Krátkometrážní

Rozvádění (2021) (seriál)

Znáte švédský film The Square (2017), jednu z nejpovedenějších satir ever? Jestli ne, tak si to hned pusťte, protože je to skvělý film. A jestli jo, tak vězte, že Arya je ještě větší samolibý týpek než Christian, navíc šovinista, ale jinak je to stejně protivný macho. // Pro mě překvapení, jak kousavá je tahle tragikomedie ze současnosti, určitě se poohlédnu po dalších kouscích z pera Manua Josepha.

plakát

Grey Gardens (2009) (TV film)

Drew Barrymore mi vyrazila dech. A taky práce maskérky/a. // Viděno podruhé a klidně si to dám zase znova. Nejen proto, že ten příběh (a hlavně vztah) matky-dcery je poněkud “neobvyklý” (a o to víc zajímavý), drásavý a vlastně i dojemný a přitom děsivý a ve výsledku i smutný, ale taky kvůli hereckému koncertu obou Eddií. Dokument (1975) jsem neviděla, ale tohle zpodobnění osudu dvou výstředních dam v podání Michaela Sucsyho rozhodně stojí za zhlédnutí.

Únos (2012)

Vynikající záležitost. Tobias Lindholm prostě umí, a to jak na režisérské židli, tak u stolu jako scenárista. // Až dokumentaristický přístup posouvá tohle drama někam hodně daleko. 100%.

Easy Land (2019)

Myslela jsem si, že to bude o emigrantech do Kanady a ono to je hlavně o bipolární afektivní poruše (protože ten termín maniodepresivní psychóza už se nepoužívá, žejo). A je to tak civilní, že si říkám, jestli to není true story.

plakát

Světlo mého života (2019)

Kdyby se nevracel do minulosti, byla by to z mé strany plná palba. // Nabízí se srovnání s The Road, ale tady je otec a DCERA. A to hodně mění. // Výborná atmosféra, mrazilo mě celou dobu.

Špatné básně (2018)

Eternal sunshine of spotless mind po maďarsku. // Mě to teda bavilo, a to dost.

plakát

My děti ze stanice Zoo (2021) (seriál)

Já vlastně vůbec nechápu, proč se to jmenuje My děti ze stanice ZOO a ne třeba My děti z disco Sound. Takhle ten název odkazuje ke knize, se kterou nemá seriál nic společného, až na ten heroin teda. Všechno je to tak načančané, barevné, vystylizované, až je mi z toho zle. Tohle byly sedmdesátky? Tohle - s touhle vizáží - byly dvanácti až čtrnáctileté děti?? Utekli za svobodou do Prahy?? A ta hudba??? O M G. Špaténka, hodně špaténka. Ačkoli kniha je jen předlohou, seriál jaksi zapomíná na to hlavní - účelem zpovědi Christianne F. bylo odradit od užívání "háčka", ale seriál z těchto naparáděných postav dělá jakési hrdiny, a to už je na mě fakt moc.

Krajina ve stínu (2020)

Krajina ve stínu má parádní námět, to se musí nechat, a tedy velké ambice. Ale v konečném výsledku to vypadá, že to bylo příliš velké sousto - na tak krátkou stopáž. Tomuhle by slušela minisérie, protože takhle to proletělo vzduchem a postavy (a že jich bylo!) zůstaly posekané kdesi mezi (vytvořit si k nim vazbu, natož poodhalit jejich motivaci bylo prostě nemožné). Škoda, fakt velká škoda, protože už jen linie Marie a jejího muže by si zasloužila víc prostoru, a co teprve ve filmu bezejmenný Jiří Černý a jeho motiv a další... // Na jednu stranu si cením toho, že se Sláma nebál svědomí a šel do toho, na druhou stranu to tak úplně nezvládl a ve výsledku to spíše působí jako krapet delší televizní film, byť se tváří jako z dílny Hanekeho.

plakát

Nadějná mladá žena (2020)

Určitě je to film, který stojí za zhlédnutí. Tak hurá do toho. 3a1/2*.