Apocalypto (2006)

Mel Gibson je v Halyvůdu něco jako hašlerka v kupě sraček. Važme si ho!

Mrazík (1964)

myslím, že uživatelé ivl a Foox jsou velmi jednoduší lidé. Ale srát na ně. Tohle je kult, vždy jsem ho měl rád a nemůžu dát méně než 5. A ikdyby v rámci moderního trendu zakázali všechno Ruské, stejně si to vypálím na DVD a budu to mít doma dál. Tohle je prostě pohádka pohádek.

Top Gun: Maverick (2022)

Za tento týden musím uznat už druhé důstojné pokračování/zakončení předlohy. Po homopatriotické jedničce je tohle takový vcelku střízlivý zážitek. A je vidět, že Cruise si to hodně pohlídal. Co se týče technické stránky, letecké souboje jsou asi to nejlepší co jsem v tomhle žánru kde viděl a hodnocení i pozice v kinech jsou naprosto zasloužené. Nemám rád patriotismus a podobné skeče, ale tenhle film si podle mě míň než těch 5 fakt nezaslouží. Obecně jako člověk musím jen závidět Cruisovi, ať je v reálu jakýkoliv a bez ohledu na nějaké osobní roviny a náboženství, ten člověk ví co dělá a dokáže to dotáhnout do konce. A co je nejdůležitější, je ochotný pro výsledek položit hlavu na špalek narozdíl od dnešních "hvězd", které si schovávají za kaskadéry a zelené plátno. Doslova jeden z posledních akčních hrdinů. Jeho filmy jsou obecně poctivé a zářící výjimky mezi dnešním módním digibordelem. A mimochodem Connelly je stále brutální milfice, klobouk dolů.

Seveřan (2022)

Po dlouhé době mám pocit, že jsem zase viděl Film s velkým "F". Skvěle zrežírovaný, skvěle natočený, skvěle zahraný (Skarsgard sice moc hrát neumí, ale od takového vikinga moc nečekám emoční projevy z Hamleta, takže to tam takhle i sedí). A vizuálně uchvacující. Akce na jeden záběr je moje gusto a ikdyž člověk občas poznal nějaké ty kompromisy (kaskadér spadne ikdyž je meč tak 30 čísel od něj) tak to vypadá perfektně. Po té několikaleté sluníčkové masáži Disney-Marvelu a Dýsíčka je to konečně zase příjemný návrat k něčemu pořádnému a normálnímu. A když už jsem u toho, tak k něčemu, kde nemusíte vidět 10 filmů abyste chytli celý story-arc a měli vůbec páru kerá bije a co se vlastně děje. Za mě naprosto parádní a doporučuju všem.

Love, Death & Robots - Na Sonnie si nepřijdete (2019) (epizoda)

Asi nebudu chválit autorskou originalitu, protože to byl jen zfilmovaný začátek knihy "Druhá šance v ráji", ale protože tu už jsem četl několikrát a je opravdu skvělá, musím pochválit i tuto pilotní epizodu. Zfilmované to bylo opravdu perfektně a na začátek podobného seriálu se to skvěle hodí. Bravo, nalákali jste mě na seriál mou oblíbenou knihou. Za pět, sednout!

Interstellar (2014)

Wow. Just wow. Tak dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal a zbytečně. Nakonec mě přesvědčil blížící se koncert Hanse Zimmera na kterém rád hrává i hudbu z Interstellar, tak jsem chtěl vědět do čeho jdu. Za mě masterpiece. Trochu mě štvalo, že tak blízko černé díry by byli pravděpodobně roztrhaní na molekuly a proměnění v mráček žhavého plazmatu, ale s radostí jsem tuhle nespokojenost zapomněl a dál se díval na skvělý film. Soundtrack nezklamal. Jeník Pokojíček podpořil film jak jen to šlo a dodal mu velmi osobitou atmosféru. A velká pochvala za originálně a netradičně navržený design pomocných robotů. Konečně něco univerzálního, nehumanoidního a přitom to působilo funkčně a schopně.

Tropická bouře (2008)

Moje guilty pleasure. Perla s naprosto perfektním Downeym a Cruisem. Nebojte se toho, je to stupidní, ale geniálně stupidní.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Perfektně natočené nadčasové dílo o tom jak to vypadá, když se k moci dostanou fanatičtí psychopati a nikdo se jim nepostaví. A o tom, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Muselo být šílené žít v té době, ale to samé se dá říct o spoustě dalších totalitních časů. A bohužel i o tom, co je zase za dveřmi. Kdo se nepoučí z minulosti, nejspíš si ji sám znovu zopakuje. Viz dnešní hyperkorentní doba plná cenzury, politických procesů a LGBT/tolerantnímu/covid/eko/Putin-ukrajina - fanatismu. Film, u kterého bych čekal, že jej Ministerstvo pravdy zakáže.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Ikdyž mám dost výhrad, tak asi jeden z nejlepších filmů z MCU. Skvělé napojení na ostatní dva Spider-Many, dobrá akce, super atmosféra. Film jsem si užil skvěle, o tom žádná. Bohužel plný počet ale dát nemůžu, protože zatímco film jako takový je super, scénář/zápletka a obecně logika tady často buď naprosto chybí nebo si scénář dělá takové kličky aby mu zrovna něco vyhovovalo. (viz. "chci vidět Petera Parkera" s portálem funguje dvakrát, ale když hledají toho svého tak je portál použít nenapadne. Logika toho jak vlastně svět zapomene kdo je Spider-Man je taky postavená na hlavu v době digitálních záznamů, nehledě na to, že na úřadě leží spisy a otevřený případ, kde je Parker jako Spider-Man vyšetřován. A Strangeův závěr a způsob jak to opravit a dimenzi uzavřít mi taky nedával vůbec smysl, ale možná mi to jenom nedocvaklo a chyba je ve mně. Nevím). A jinak je film napěchován spoustou často dobrého, ale občas i zbytečného a trapného Marvel-humoru, ale to se dá čekat. Co musím bohužel konstatovat, že se z Neda (Batalon) stala brutálně otravná postava. Úplně jsem si začal vzpomínat na Jar-Jar Binkse. Že tenhle žabák má za úkol dělat comic releaf je OK, ale Marvel by měl znát trochu míru. Co mě naopak hodně potěšilo byl Andrew Garfield, jeho Spider-Man mi byl vždycky nejsympatičtější a zde si pro sebe utrhl nejemotivnější moment filmu. A herecky jej zvládl na jedničku se třemi hvězdičkami. Molina s Dafoem byli ozdobou filmu a byli perfektní. Naproti tomu si nemůžu pomoct, ale Foxx s Meguirem mi tady nějak nesedli. Finálně tedy hodnotím za čtyři. Byla to skvělá jízda, určitě se na to někdy podívám znovu, ale s odstupem si bohužel čímdál víc začínám uvědomovat slabost scénáře a blbosti v ději. A že jich nebylo málo.

Gigant (1956)

Tři a čtvrt hodiny plné "YEE HAW!!!". Stopáž je na dnešní poměry opravdu šílená, ale když zjistíte, že film vypráví přes čtvrt století života jedné rodiny, už to dává větší smysl. Dnes by se takový film vyplnil vatou a vydal jako více dílů nebo seriál. Semtam jsem se i přistihl, že mi to připomíná Kmotra. Některé pasáže sice byly trochu slabší a táhly se, ale jako celek musím film opravdu pochválit. Akorát pro mě bylo celkem těžké najít si k nějaké postavě sympatie, film to vyprávěl opravdu jako v životě, nikdo není úplný dobrák (snad kromě knírkatého strýčka) a nikdo není úplný zmetek. Zezačátku jsem hodně fandil Deanovi a ústřední pár mi byl lhostejný. Konec to ale úplně otočil a v závěru jsem seděl v tom obýváku na gauči s němi. Ač je to totálně mimo můj žánr a cokoliv z téhle ropařské Texaské kultury (např. Dalas ale obecně i Texas jako země, krajina a lidi v ní) mi přijde velmi nesympatické, tento film určitě za shlédnutí stál. Snad jen to šíleně vlezlé YEE HAW!!! mohli v postprodukci trochu ztlumit, občas to drásalo uši když jsem měl hlasitost trochu výš. Třeba si to časem rozmyslím, ale je to natočené tak dobře, že po závěru mi nezbývá než dát 5*. Díky za tip, kolego.  P.S.: Moc nechápu, proč je z Jamese Deana tolik lidí paf. Jiné filmy s ním jsem neviděl, ale nepřipadalo mi, že by předvedl něco extra.