• Rodinný

Můj brácha má prima bráchu (1975)

Po prvním shlédnutí během dětství jsem z toho byl doslova u vytržení, když to vidím dnes, spíš si všímám míst, jež se shodou okolností nacházejí nedaleko míst, kde jsem jako dítě bydlel a které už dnes vypadají jinak a ztratila svůj význam (například v té době pulsující přestupní uzel na konečné tramvají v Bráníku, po prodloužení tramvajové tratě do Modřan v polovině devadesátých let velmi rychle upadající do bezvýznamnosti), nebo na významu naopak velmi silně nabyla (sídliště Novodvorská, dnes bezprostředně sousedící s velkým obchodním centrem). Závěr s "hodným" panem ministrem vše trochu hází do obyčejné propagandy a filmu to z dnešního pohledu neobyčejně škodí.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Naprosto dokonalý film, kterému nelze absolutně nic vytknout. Neuvěřitelně příjemná optimistická podívaná, byť mnohem realističtější a po hudební stránce i mnohem lepší než například i zhruba v téže době vznikající Diskopříběh.

Ranč U Zelené sedmy (1998) (seriál)

Pro mně naprosto jednoznačně kultovní záležitost, asi hlavně proto, že v době premiéry jsem byl +- ve věku Štěpána a řešil stejný zásadní životní problém (nezájem opačného pohlaví). Třetí série pak pro mně byla nadějí, že i tenhle problém má řešení. Opravdu velká škoda, že třetí série zůstala jaksi napůl cesty, neboť knižní vydání, jež vyšlo dřív, než byla tato série natočena, obsahuje velké množství jakési vnitřní síly, jež se do hrané verze ne úplně podařilo dostat.

Prázdniny pana Beana (2007)

Asi to nebude ode mně úplně objektivní - miluji road movie (jestli se tenhle film tak dá nazvat) a po jedné dávné cestě autobusem do Anglie (hádejte, co nám tam pouštěli na videu) můžu i Mr. Beana. Tenhle film je určitě krom jiném i reklama na Cannes, rychlovlaky TGV a Francii jako takovou, ale tak nějak to do sebe zapadá. A závěr (v kině), ten prostě nemá chybu.

Nestyda (2008)

Docela příjemně se na to koukalo, u spousty scén jsem se opravdu královsky bavil, jen tomu jaksi chyběla pointa. Prostě asi došly nápady na vtipné situace, tak se tam daly titulky (podobný pocit jsem měl u čtení Biomanželky).

Tchán (1979)

Taková docela příjemná komedie a moralita, o "pan tátovi", který to sice myslí dobře , ale při prosazování onoho dobra neváhá jít až za hranu ubohé manipulace a intrikaření a ignorovat skutečná přání svých blízkých. Smutné je, že takových "pan tátů" je kolem nás víc než dost.

Výletníci (2011) (pořad)

Pokud přijmeme poněkud svérázný humor pán sporťáků, tak to není zas tak úplně blbý. Nicméně se slzou v oku vzpomínám na Letem světem a mnoho tříd inteligentnější legraci Kaisra s Lábusem a Vavry se Šteindlerem.

Vy nám taky, šéfe! (2008)

Chtělo by se napsat "základní námět dobrý, realizace hrůza". Ta zůstala tak na desetině cesty. Zejména od chvíle, kdy ona "banda blbečků" zjistí, že všechno jinak a snaží se svého šéfa převést, se jen vrší otázky. Jak to dělají? Kdo jim pomáhá? Jak se jim to podařilo? Místo detailního popisu, kde by byl prostor pro vtip i drama, vidíme jen jakési náznaky, že snad dělají nějakou reklamu, před šéfem se flákají a po nocích makají, ale pořád není jasné co dělají a jak to dělají a nedozvíme se to ani ve chvíli, kdy nechají schválně zkrachovat špatnou firmu. Celý film trpí ale i jinými nedostatky. Vtipů je pomálu, snaha udělat si legraci z reklamního průmyslu vyznívá do prázdna, místo toho je tu plno product placementu, moc se kecá a řeší. To vede i k některým rozpačitým hereckým výkonům. Třeba Iva Janžurová by viditelně chtěla hrát, jen jaksi ne ní co, to samé pan Vydra.

Hop nebo trop (2004) (seriál)

Velice příjemná, ale zároveň originální "Pelantovina", v první rovině sledující mezilidské vztahy a jejich dynamiku v obyčejné partě mladých lidí, v druhé pak ukazující všechny možné i nemožné adrenalinové aktivity. Humorné i vážné, drsné i křehké, zajímavé jak v televizní, tak i v knižní podobě.