• Krátkometrážní

Lapidárium (1995) (seriál)

Veľmi výstižné a mnohovrstevnaté miniatúry, ako z tematického aspektu, tak aj z hľadiska spracovania.

Co by kdyby (2012) (seriál)

Virtuálne a alternatívne dejiny všetkého druhu sú dnes v móde, ale nutno povedať, že iný význam majú u historikov a iný u pospolitého ľudu, ktorému vyhovujú hlavne preto, že nikdy nie je spokojný a tak si básni, ČO BY BOLO KEBY... a môže to robiť len vďaka tomu, že sa nevyzná v histórií a neuvedomuje si jej spletitosť. Seriál vyniká nápaditou poetikou a vtipom P. Kerekesa, prináša nečakané zaujímavosti a kuriozity, ale je tak zúfalo náhodilý, bezkoncepčný a nekonzistentný, pritom už aj na tak krátkej stopáži opakujúci tie isté zábery a plno hovoriacich hláv, že to neviem označiť inak ako pohrávanie sa s konceptom na vyplnenie televízneho času...

Historie.cs (2008) (pořad)

Napravovanie pomýleného obrazu českých dejín u verejnosti je záslužná a nevďačná činnosť. Dokážem to oceniť, lebo ma mýty a generalizácie rozčuľujú do nepríčetnosti.

Historický magazín (2006) (pořad)

Príliš krátke na to, aby sa nejaká téma dala čosi viac ako iba zbežne a povrchne načrtnúť, zvlášť keď polovicu stopáže zaberú kecy moderátora, ktorý si potrebuje dokázať, že si niečo naštudoval a v niektorých prípadoch ešte skáče účinkujúcim do reči, keď sa odbieha od témy k totálne širokým, na tú vyhradenú chvíľku až nezmyselným súvislostiam a keď sa ešte stihnú zahrnúť aj nejaké publicistické, nepodstatné atrakcie. ( Typický príklad o zavraždení Václava III. - pozvú si Třeštíka a Žemličku, dve neskutočné kapacity, každého s tisíckami strán najfundovanejších textov a výskumov a desiatkami rokov práce s týmto obdobím ako aj prednášok, a z 25 minút je štvrťhodina venovaná ilustračných záberom Olomouca, mudrovaniu moderátora a dôchodcovi, ktorý si vyrába rodokmeň Přemyslovcov ! - to je trápne a neúctivé nielen voči tým odborníkom, ale aj vzdelanejšiemu divákovi )

Z rodu Přemyslovců (1994) (seriál)

No čo mám povedať? Určite by nebolo od veci, keby deti sledovali toto namiesto Justina Biebera a Pokemonov...

Dějiny udatného českého národa (2010) (seriál)

"Kupujte železo, zahoďte bronz, bronz patří do starého železa."... "Tak co kolego, stále pohan, stále pohan ? To jste ale zaspal dobu!" ... "Svatý Vojtěch moc rád cestoval, mimo tim se mu mimochodem podařilo vyhnout se vyvraždění Slavnikovců, teda i sebe..." - a podobné perly ducha. Ako prvé zoznámenie s českými dejinami pre deti výborné, ale na niektorých dieloch s výbornými zobrazovacími nápadmi sa perfektne zabaví aj dospelý.

Na hraně zítřka (2014)

Pekne blbý deň na nekonečné opakovanie! Fascinujúca militantná historka o tom, ako dostať holku do Paríža, keď sa náhodou pripletiete do invázie organizmu, ktorý ovláda Einsteinove poučky v praxi. Viem si predstaviť, že aj tie besniace neuróny si tú videohru báječne užili! Vynikajúci Cruise ( ani nepamätám, kedy si ma v nejakom filme takto získal ) v perfektne napísanej a geniálne nastrihanej misií na milión pokusov. Ostatne, keď vojaci na začiatku s gustom konzumovali karty, nevedel som sa ubrániť dojmu, že sú to obrovské tripy, ktoré ich čoskoro odpália na nepekne zacyklený bad tripový výsadok. Podozrievam Toma, že si tiež potajme položil jedného žolíka pod jazyk - tak by to hneď dávalo väčší zmysel.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Tak prišiel zase po roku čas na modernizované veľkorozpočtové vzkriesenie Grimmovcov, ale rozhodne to nie je taký odvaz ako veľkolepo citlivá Snehulienka alebo krvavé dobrodružstvá ostrých drsniakov Janka a Marienky. ZLOBE naproti nim chýba odvážny ťah jasne vytýčeným smerom a tým aj akákoľvek atmosféra okrem nevýrazných náznakov. Namiesto dôkladnejšieho rozpracovania temnej a psychologickej stránky veci ( negatívnych vlastností - chamtivosti, krutosti, ctižiadostivosti, pomstychtivosti - ako aj rozmáhajúceho sa šialenstva oboch charizmatických hlavných protivníkov ) alebo motívu kliatby žijúcej vlastným životom sa nevhodne a nepremyslene preskakuje z dospelej do detskej roviny vnímania. Režijne nevýrazné a nekoncepčné vedenie je navyše rušené haldami nesympatických preplácaných digitálnych stvorení všetkého druhu, vrátane tých komicky padajúcich, ktorých si u Disneyho nevedia odpustiť. Korunu tomu nasadzuje trojica otravných, pitvoriacich sa víl-tetičiek, ktoré by zaslúžili kopanec. Snaha zavďačiť sa každému tentokrát vyšla v až príliš lineárny - a mimo hlavného nápadu, postavenia rozprávkového motívu na hlavu - jednoduchý, ničím neozvláštnený zlepenec, z ktorého skutočnú emocionalitu dosahovali iba scény zbližovania dvoch hlavných hrdiniek a naozaj silnú atmosféru som pociťoval iba v nehlučných siluetových obrazoch, v ktorých sa Maleficent prechádzala svojim kráľovstvom.

Películas para no dormir: Adivina quién soy (2006) (TV film)

Keď mám PELICULAS PARA NO DORMIR porovnať s podobnými anglofónnymi projektami, tak Hispánci vedú o 5 konských hláv. nie je tam žiadny vyslovene slabý kus a nesklamal ani tento posledný, svieži filmík zakončujúci mi sériu tam, kde začala - v rozhodne nie idylickom, bohatom svete detskej imaginácie - kde ostatne začína všetok horor.

Películas para no dormir: Regreso a Moira (2006) (TV film)

Španielska hororová séria neprestala prekvapovovať originalitou, inteligenciou a zručnosťou. Hlavnou - a opäť perfektne fungujúcou - emóciou tohoto dielu je melanchólia, Tematizuje sa pritom pocit viny, nikdy neudusené výčitky svedomia a nostalgia po minulosti a fanatizmus. Jedna z tých zvlášť zaujímavých náhod spôsobila, že v deň, keď som si pustil tento film podľa náhodného výberu, som sa rozčuľoval nad kresťanským fanatizmom, a tesne pred filmom samotným som vykladal frajerke o svojom prvom, mimoriadne bizarnom, sexuálnom zážitku. Dúfam, že mi teraz nikto nehodí do okna tarotovú kartu ale moja historka našťastie nie je o mladíckej nerozvážnosti stojacej za tragédiou, ale o dobiehaní zameškaného. Cítim potrebu rozoberať zaujímavé paralely s ostatnými dielami tejto minisérie. Minimálne sa na základe prvého pohľadu zdá, že potrat je pre hispáncov strašne silná téma, ten psychicky deštruktívny (?) katolicizmus tam musel byť zakorenený neuveriteľne silne.