• Krátkometrážní

SpongeBob v kalhotách (1999) (seriál)

Samozrejme, že je SPONGEBOB určený deťom! - ktoré užívajú psychedelické látky... ( alebo budú ( možno aj vďaka tomuto seriálu :- ))

Pokrevní bratři 2 (2009)

Režijne je to opäť neuveriteľne presné a prekvapivo sebaisté, hudobne, strihovo, herecky, ale Troy Duffy za tých 10 rokov zas tak mnoho nápadov nenazbieral. Vôbec síce nezabudol na to, čo robil dobre, ale celkove sa zmohol iba na totálnu recykláciu prvého filmu - a to nielen u výrazových prostriedkov a štylistických postupov, ale aj mechanizmu rozprávania - a to už tak ľahko neprepáčim.

Mizerové II (2003)

Tak som si konečne doplnil Bayovu filmografiu a možno príliš neskoro, aby som vedel posúdiť, aké to bolo pred 10 rokmi, keď som ešte nepoznal desiatky Michaelových demolačných naháňačiek v plnej rýchlosti, a to ešte za omnoho debilnejších hrdinov a okolností. A tak bez snahy rozoberať to hlbšie hovorím, že to malo poriadne gule a žiadny cit ( pre mieru ani korektnosť ), a ako celok dejovo hlúpe a obrazovo chaotické, že mi chýbala tá elegantná dravosť, videoklipová vyváženosť a skutočnejší humor, celkove akási priehľadnosť a čistota jednotky.

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

Jedno z najočakávanejších pokračovaní... - a také nesmierne sklamanie! Vyzeralo to celkom pekne, ale chýbala tomu atmosféra a vlastne aj zmysel. Možno si prvý SILENT HILL idealizujem, ale taký prepad, navyše s tvorcom, ktorý ma naposledy tak nepredstaviteľne príjemne prekvapil ( SOLOMONA KANEA som schopný vynášať do nebies ), sa očakávať nedal. Možno patrí Basssett k tým tvorcom, čo dokážu za málo peňazí veľa muziky a čím väčší rozpočet, tým horší film... Ešte len teraz som NAOZAJ zvedavý na jeho ďalší počin. Na SILENT HILL: REVELATION radšej zabudnime - najviac o ňom vypovedá nielen to, že som sa sám potme jediný raz nezľakol ( dobre no, tak okrem zajaca! ), ale že zo strašného Pyramid Heada sa stal kolotočár..

Zazie v metru (1960)

Tretí Malleho film a zase natoľko odlišný, pritom stále perfektne kombinujúci klasickosť a originalitu! Nezaraditeľná a provokatívna dadaistická fraška, ktorej môžu jej streštenosť závidieť všetky bláznivé komédie, jej nenapodobiteľnosť mnohí avantgardisti a jej novoty väčšina tvorcov „novej vlny“... ___ Seriózny filmár Louis Malle si neváha po Queneauovom vzore robiť srandu zo seba, tradičnej filmárčiny i mladej generácie, do ktorej ho často, ale zrejme neprávom, zaraďujú. Ako v MILENCOCH vystihol priam esenciálne jadro francúzskej romantiky a vo VÝŤAHU NA POPRAVISKO dokonalú atmosféru noirovej kriminálky, v ZAZIE mimoriadne výstižne zvizuálnil buričského, revolučného ducha avantgardných hnutí a tvorivého chaosu, ktorý ich sprevádza, a zostal pritom dokonale svoj. ___ Môžu nastať rozličné prípady... Buďto teoretický divák pozná výnimočnú literárnu predlohu a ( nakoľko mať aspoň približne predstavu, čo od tohto filmu očakávať, asi nie je možné ) cíti zvedavosť, ako si tvorcovia poradili so spracovaním tak absurdne skvelého, ekvilibristického, jazykovo vycibreného a tematicky unikavého diela. Alebo netuší, o čo ide a potom musí nutne zostať totálne vyplieskaný – ak náhodou nezaspí od nudy ( čo sa mi samotnému prihodilo pri prvom sledovaní ). ___ Ťažko hodnotiť, do akej miery sa Mallemu podarilo preniesť do filmu čo najviac z originálnej treskutosti a sofistikovanej irónie Raymonda Queneaua. Hoci sú mnohé situácie skutočne úchvatné, technicky prekvapivé a tvorivo nápadité, že by ma to zas tak nejak strašne oslovilo, sa nedá povedať... Každopádne je to ale unikát, skutočne iniciačné filmové dielo Veľkého kolégia patafyziky, výnimočné a osobité, na ktoré nejde zabudnúť... už len preto, že sa mu nič iného nepodobá.

Milenci (1958)

- „Keď na nás pomyslím, nemám pokoja. To je asi láska." - „Ale prosím ťa! Doma sa tak báječne nudíš. A nuda je odpočinok.“ ___ Čarovná letná noc na vidieku, Brahms a láska, práve v tomto okamihu z jediného pohľadu zrodená... Tak idylické a podmanivé. Len keby sa neprihodila žene majiteľa nádherného sídla uprostred záhrad, ktorá nemá nič inšieho na práci, než jazdiť do Paríža za kamarátkou, nájsť si tam milenca, kvakotať o neznesiteľných banalitách a potom sa doma nudiť, hútať o svojej nude a hľadať osvieženie, jedine možné v milostnom dobrodružstve. ___ Schyľuje sa k zaujímavému stretnutiu. Nasleduje zistenie, že z veľkej drámy je iba veľká fraška, pretože manžel je hlúpy a milenec smiešny. Ani jedno pritom nie je pravda, hlúpa a smiešna môže byť skôr pobláznená rozmaznaná panička. Divák si však príliš neužije drámu ani frašku, iba žvanenie o banalitách a nudu... - a tú nádhernú atmosféru, prekrásnej opojnej noci, Brahmsa a lásky, takmer sa tomu nedá odolať... A ráno... dokonaná vzbura i smiešnosť, dráždiace k výsmechu i vzrušujúce otvorenosťou...___ Ó, MON DIEU, TAK FRANCÚZSKE ! Tak buržoázne. Na všetko je kopa času, nikto sa nikam nenáhli, iba láska sa šije horúcou ihlou, náhle zrodená a nič inšie nemá zmyslu. Natoľko povrchné a súčasne tak vťahujúce, až nemôžem neveriť, že to bolo majstrovsky zrealizovaným zámerom.

Výtah na popraviště (1958)

Čo by to bolo za francúzsku kriminálku bez politického podtextu ? Ešte aj ten najbezvýznamnejší zlodejíček, bezškrupulózne hlúpe decko, čo sa vozí po diaľnici tam a naspäť a súvislej vety z neho nevytlčieš, má odrazu plné ústa rečí o Indočíne a Alžírsku! Inak muž a žena. Milenec a milenka, manžel a manželka. Chladnokrvný zamilovaný profesionál a zbrklý chlapec, hlúpy a povrchný. Elegantná, oddaná, vášnivá i kontrolujúca sa dáma a ukecaná naivka, hlúpučká a tatrálna. + Jedno zabudnuté lano. Jeden zaseknutý výťah. Zopár zabudnutých fotiek. Nadupaný komorný minimalizmus a precízna réžia každého záberu. Akurát že sa to potom začne trochu na škodu rozpadať.- Prečo z toho výťahu neutiekol ?! Inak ale aj tak paráda. Paráda. Nočná túlačka JM za zvukov Milesa Davisa hučí atmosférou. To bola jej prelomová scéna.

Kurt Josef Wagle og legenden om fjordheksa (2010)

Ešte problematickejší počin než predchádzajúce režisérove filmy. Wirkolu to musí baviť, inak si nedokážem vysvetliť, prečo by sa po realizačne náročnom ( a remeselne zvládnutom ) MŔTVOM SNEHU vracal k parodujúcej amatérčine primitívnejšej než jeho prvotina KILL BULJO ( a pozvánku do Hollywoodu mu istotne zabezpečili skôr uschnutí snežní náckovia než nórska čarodejnica ). Platí to isté, čo pre ostatné spomínané filmy - jeden dobrý vtip či nápad na celý kýbel trápnosti, a k tomu ešte vleklá nuda. Najväčším kladom je počuť na vlastné uši hovorovú nórčinu a spústu zábavy si človek užije aj pri preklade nórskych titulkov google translátorom...

Mrtvý sníh (2009)

Čo iné, ako že aj Nóri teraz už majú svoj vlastný zombie horor ? A zároveň niečo pre tých, čo by si to radi ešte osobne vydiskutovali s nejakými náckami... Nebavil som sa a hoci film bol spracovaný profesionálne, s originalitou to bolo možno ešte horšie ako vo Wirkolových nórskych paródiach.

Kill Buljo (2007)

Primitívne priamočiary tupo jednoduchý a poloamatérsky Laponský Bulo, to je hromada vyslovene odpudzujúcich scén s kopou ďalších totálne a doslova debilných, ktoré nie sú dostatočne vyvážené tými naozaj dobrými gagmi, na ktorých som sa ale zasa parádne a neovládateľne rozchechtal a ktoré dokazujú, že TW dokáže dobre vypozorovať a nápadito pointovať - bohužiaľ nie dosť na to, aby sa mu nezišiel dramaturg alebo decentnejší spoluscenárista.