• Krátkometrážní

Silnice zpívá (1937)

No, ja toho síce mnoho o filmovej reklame v 30. rokoch neviem, ale vidí sa mi, že aj tu bol Baťa priekopník a my s našimi herečkami a modelkami, čo špúlia pery farebné a šťavnaté od MaxFactora alebo mihajú riasami od Maybelline nie sme zas až takí moderní !

Silver Hawk: Maska spravedlnosti (2004)

Typická hongkongská komercia - praštená, ujetá, technicky predimenzovaná, neoriginálna, ktorá sa ani trochu neberie vážne a tak človeka nenaštve ani svojou takmer totálnou trápnosťou, ktorú rýchlo zakrýva remeselnou precíznosťou. Všetko je sklenené, svieti a ligoce sa, dej je spatlaný zo všetkého možného, alebo skorej z ničoho poriadneho, len aby sa už mohli využiť tie výborné dekorácie a namlátiť zopár desiatok zloduchov, sem tam prebleskne nejaký skutočne milý vtípek. Film vyrobený do počtu, ktorý - ako neraz v tomto žánri - zachraňuje brilantná a dych berúca bojová choreografia. Na tu by som sa vedel pozerať donekonečna, ostatné fakt nemusím...

Skála (1996)

Bez debaty nekompromisný vrchol akčného žánru, samotná esencia akčnosti v tom, že zatiaľ čo inde často „akcia“ znamená to, čo prerušuje ostatný dej, tu je ňou všetko predchnuté od prvej minúty a to v miere, ktorá privádza do skutočného vytrženia. SKALA sa od začiatku rúti zbesilým tempom a namiesto toho, aby ponúkla možnosť k vydýchnutiu a k záveru sa znovu stupňovala, narastá jej tempo nepretržite od prvotných robustných tónov až do grandiózneho finále, kde vám režisér natlčie svojim videoklipovým šialenstvom mozog k prasknutiu a keď človeku už adrenalín takmer strieka z uší ako sa celý trasie už-už vyletieť z kože. Nehovoriac o tom, že proti mnohému akčnému filmu má Skala relatívne inteligentný scenár a prvotriednych hercov ( famózny Ed Harris v najzaujímavejšej postave, militantný Biehn v labutej piesni svojej slávy, vtedy ešte neopozeraný Cage, Forsythe, Morse a Connnery v požehnanom veku, ale najlepšej forme, hravo pridávajúci ďalšiu kultovne pamätnú postavu ) a že to bol práve tento film, ktorý ma priviedol nielen k razantnému zoznámeniu, ale priamo aj presvedčeniu, že Hans Zimmer a ľudia okolo neho v Media Ventures sú géniovia. A z Baya sa stala modla, pravdaže, ale za film, ktorý môžem sledovať znova a znova a znova a znova a vždy ma rovnako, ak nie náhodou stále viac a viac baví a napína ako strunu, si to rozhodne zaslúži. Nie, ja skutočne v tomto kuse božského vnuknutia či diabla pusteného z reťazí nevidím po tých desiatkach pozretí jedinú chybičku, a ani ju hľadať nemienim. Radšej sa vždy zaručene nechám strhnúť pre mňa dokonalým umeleckým dielom, ktoré nedá vydýchnuť a napumpuje človeka takou silou, že by priam vzlietol, keby to bolo čo len trochu možné.

Skeletoni (2007)

Fúú, to je neuveriteľná epizóda z bizarného neexistujúceho seriálu. pre anachronické publikum. Otvorene povedané, pre mňa prekvapivé dosť k posraniu.

Sklep (2018)

Povedzme, že je to také typicky slovenské, ale pritom aj nie tak úplne. Čo sú zároveň plusy aj mínusy.

Skřítek (2005)

Po 10 rokoch od KAMENNÉHO MOSTU sme konečne toho jeho škriatka uvideli! Bohužiaľ, hoci scény s ním boli kúzelné, do celku o radostiach a strastiach meštiackej rodinky vo svete, kde existujú iba zvuky, veľmi nezapadali. Podobne ako v ostatných Vorlových filmoch ale aspoň ukazujú jeho mimoriadny cit pre čaro mestského prostredia. Vorel má nápady a vie točiť, ale film nie je výnimočný ničím okrem grotesknej formy a pochopenia a sviežeho stvárnenia sveta mladých. Tých naozaj dobrých momentov tu nie je až tak mnoho ( hlavne tie z obchoďáku a skejťácke a sprejerské kúsky, ktoré predjímajú motívy z GYMPLU ). Po kríze KAMENNÉHO MOSTU a skvelej CESTĚ Z MĚSTA nachádza novú inšpiráciu opäť vo vlastnom živote – syn mu dospieva do puberty a tatko režisér v jeho živote, zábave, kluboch, skejtovaní a grafiťáctve objavuje nové motívy a tému. Doznieva a vrcholí tu starý Vorel, groteskný a doslova škriatkovský, ale najprirodzenejšie a najsviežejšie pôsobia práve mladicke motivy, z ktorých je zrejmé, že si rejža uchováva mladého ducha a radšej by sa niekde preháňal so synátorom a kamerou na skejte, než zháňal peniaze od nevďačných sponzorov (čo bol ostatne aj dojem, ktorý som si odniesol z osobného stretnutia s ním krátko po dokončení SKŘÍTKA)...

Skyfall (2012)

No, nie že by som nebol rovnako nadchnutý ako väčšina ( nielen filmovo vzdelanej ) populácie, ale ... Uff ! - Rozanalyzovať tento blockbuster vyzerá na poriadny intelektuálsky oriešok... a s užívaním si toho filmu je rovnaký problém. Polovica ( nie prvá ani druhá, ale proste polovica všetkých záberov a scén ako celku ) je dokonalým odkazom a poctou, retro Bondom á la Connery ako vyšitým a tá druhá zase dokonalým popretím celého bondovského univerza, až pohanou či zborením. _Film si pritom z toho robí srandu (Q) i nad tým trúchli (M)._ Proces poľudšťovania agenta 007 je tu definitívne dotiahnutý, rovnako ako sa po polstoročí uzavrel kruh jeho filmovej legendy ( literárny Bond je ešte o desaťročie starší ). James Bond sa stal dokonale uveriteľným hrdinom... nemá už teraz tak ďaleko k niektorým výnimočným smrteľníkom – a tým pádom mi v neho už akosi nejde veriť. Áno, popravde - a mnohovýznamovom bonmote – Samovi Mendesovi a jeho tímu sa podarilo Jamesa Bonda tak trochu zabiť. Odchádzal som z kina so silným pocitom nostalgickej melanchólie._ Nepresvedčil ma totiž úplne o možnosti svojej existencie v reálnom svete našej súčasnosti. Bond na rozdiel odo mňa má v čo veriť, aj keď všetci okolo neho umierajú. Ako správny filmový kult žije však tým, ako druhí vo svete predstáv strieborného plátna, oddelene od skutočnej reality, veria v neho. Možno mal zostať radšej v tom svojom, bondovskom vesmíre, plnom rýchlych áut a krásnych žien ( či krásnych áut a rýchlych žien ), geniálnych, groteskných i nereálnych zloduchov, exotických ciest, elegantného vtipkovania, neotrasiteľnej chladnokrvnosti a neobmedzených účtov i schopností. _SKYFALL bol na jedného človeka až príliš, ako hrdinu, tak diváka. Hrdinská pocta a demýtizácia súčasne, a k tomu navrch ešte i modernizácia ? Všetky súčasti sú skvelé, ale nesedia mi dokopy. Neklapú úplne, nepresvedčili ma v hĺbke duše. Chýba im zázračná kompaktnosť CASINA ROYALE, ktoré bez nejakej snahy o porovnávanie zostáva neprekonané – súdržnosťou, revolučnosťou i drajvom, sviežou a pozitívnou hrou s trademarkami, a príbehom súčasne geniálne uzavretým i otvoreným pre pokračovanie. So psychologizáciou i tragédiou, ale pritom emočne pozitívnym diváckym efektom. Bola to nová cesta, nie ohliadanie späť. _SKYFALL je toho opak – pocta a uzavretie, z ktorých zostáva trúchlivý dojem. Dva rozličné svety sa tu prekrývajú na jednom mieste – aj pri všetkej (a vpravde geniálnej ) snahe o spojenie a pritom zachovanie odlišnosti neschopné skutočného porozumenia a spolupráce. A z toho je mi ťažko...- detský sen o nestarnúcom agentovi dospel a zostarol. Čo povedať na záver ? Bond je starý a súčasne nesmrteľný. James Bond ! __ ( PS v zátvorke - V neposlednom rade sa podarilo vytvoriť niečo neuveriteľné – obrovské očakávanie voči ďalšiemu dielu. Nadviazať na Mendesa bude neuveriteľne ťažké a ďalší reštart by bol ako kopanie do posvätnej mŕtvoly. Ak sa pokračovať bude, zrejme bude musieť nastúpiť úplne iná línia, ktorej charakter bude možno väčší šok než CASINO a SKYFALL dohromady. ( Najskôr v stopách QUANTA, sofistikovaného akčniaku, ktorý sa s legendou bez problémov rozišiel. ) Bond určite nezomrie, už len preto, že ho publikum i tvorcovia tak milujú. A zaujímavých adeptov by tu bolo. Natočiť si bondovku je vraj celoživotným prianím Nolana i Tarantina, scenár SKYFALLU im ale obom tak trochu zobral vietor z plachiet. Nolanovský je totiž až-až a tarantinovský vpravde tiež – ak tým myslíme rafinovanú hru s odkazmi. Zásadnú chybu však vidím v už zmienenej problematickej modernizácií. Vôbec nechápem, prečo vlastne Hollywood všetko tak obsedantne aktualizuje. James Bond ( ešte viac ako napr. Jason Bourne ) patrí do časov studenej vojny. Tam je mu dobre, vtedy bol mladý macher a superšpiónsky mág. Keď ho už nechcú nechať v pokoji zaslúžilých veteránov, prečo netočia jeho príbehy z tej doby ? )

Sladký čas Kalimagdory (1968)

Konečne! Dnešný večer bol o tom, ako som konečne po všetkých tých preskúmaných vyvolených, ožiarených, zmutovaných, starobylých a highlanderoch prišiel vďaka tomuto dovtedy absolútne mi neznámemu slovensko-nemeckému filmu na to, k akému druhu to vlastne patrím! S istými rozdielmi vlastnými osobitným jedincom pravdaže - a aj vzhľadom k tomu, že medzičasom globálne otepľovanie, klimatické zmeny a absolútny chaos v prírode a teda aj - alebo hlavne - striedaní ročných období spôsobil, že sa už ani ony, ani my neprejavujeme tak čisto, ako je zachytené v tomto prírodopisnom dokumente. Na rozdiel od hrdinu teda nie som ani na jar tak úplne infantilný, aj keď ovládať sa nedokážem, pamätám si síce čo-to zo zimy, ale úplne je mi to ukradnuté. V lete sa nechovám výlučne ako sfetovaný rujný samec, ale ročná doba stále spôsobuje, že aj v depresií chodím s veľkým úsmevom a moje libido dosahuje výšky mrakodrapu. Na jeseň sa zo mňa nestáva tučné, dekadentné prasa v poslednom ťažení narkománie a takisto neprespím úplne celú zimu - hoci sa snažím prespať jej veľmi podstatnú časť - možno aj preto, že nedisponujem chalúpkou zaviatou snehom, kde ma vždy čaká verná princezná. Ale inak všetko navlas sedí - a ja potrebujem nájsť Kalimagdoru, aby mi povedala o mne viac, aby som sa konečne naučil s tým pracovať, konečne niečoho dosiahol a aby ma na tie ťažké chvíle mohla prichýliť pod svoju veľkú perinu. A takisto aby som o nás mohol opäť niečo natočiť v súčasných klimatických podmienkach.

Slavnosti sněženek (1983)

Viac než čokoľvek iné sú SLAVNOSTI SNĚŽENEK oslava každodenných nerestí obyčajných ľudí, ktorým "veľké" umenie nedáva priestor zas tak často. V tom je ten film - podobne ako iné Menzelove diela - naozaj socialisticky ľudový - a hrabalovský. Je to vyhýbavá poetika, ale tvrdiť, ako je dnes v móde, že je to zdevalvovaný Hrabal, keď Hrabal sám písal s Menzelom scenár, je scestné. A celá česká filmárska elita, ktorá tu dáva tváre jeho susedom z Kerska, je vďaka ním vo filme rovnako neodolateľnou prehliadkou figúrok ako na stránkach knihy.

Slavnost osamělé palmy (2005)

Hravá dokumentárna pocta Havettovi snažiaca sa ísť v duchu spontánnej poetiky jeho filmov. Je to skoro happening, v ktorom bývalí kolegovia z natáčania idú po stopách filmu SLÁVNOSŤ V BOTANICKEJ ZÁHRADE, a to od scenáristu po posledného komparzistu z Havettových rodných Vozokan. Nepriamo sa tak dozvedáme mnoho o svojráznom filmárovi, ktorý veril na zázraky a vnímal aj život ako umelecké dielo (ale aj o nevhodnej sebestrednosti J. Jakubiska). Možno je to takto aj prínosnejšie než by sme dostali v tradičnom, faktografickom dokumente. Divák už ale musí byť s Havettom, jeho slávnym filmom a reáliami vopred oboznámený, inak by túto formu mohol vnímať aj ako iritujúci guláš (ostatne tak ako mnohí vidia aj samotnú SLÁVNOSŤ).