• Pohádka

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Dříve jsem byl dekadentní levicový intelektuál se sklony k poezii. Oslavoval jsem Markýze de Sade, prokletý básníky a vše, co alespoň trochu zavánělo perverzí či jinou dávkou dekadence. Přestože i dnes uznávám jisté hodnoty Markýze de Sade a přesotže Pasoliny je obdivuhodný pro svoji odvahu, něco tak odporného, perverzního, zkrátka hnusného jsem ještě neviděl. otřesná kamera, herecké výkony depresivní, ladění příběhu s fašisty otřesné.

Milk (2008)

Veliké zklamání. Očekávání, které jsem vkládal do tohoto filmu, opadlo jak hrušky ze stromu. Film místy ztrácí na intenzitě, avšak herecký výkon Seana Penna je strhující. Ikdyž jsem měl hodně výhrad, dávám 4 hvězdičky, protože i tak mne film zaujal.

Občanský průkaz (2010)

Největší chyba české filmové akademie za posledních 5 let. Osvěžující, melodramatický příběh z doby normalizace s perfektním obsazením - Aňa Geislerová, Myšička atd. Konečně se někdo odhodlal obsadit neherce - snad kromě hlavního hrdiny, který trošku pokulhával za ostatními, jsem byl nanejvýše spokojen. A kdo srovnává Pelíšky s Občanským průkazem, srovnává jabka s hruškama.

Plechový bubínek (1979)

Asi pařím mezi menšinu, ale film Plechový bubínek mne ničím neoslovil. Chápu hloubku metafor a asociací, které jsou dobře promyšlené, ale místy se mi chtělo u filmu zvracet, v určitých pasážích se mi vybavovaly texty Markíze de Sade a herecké výkony některých postav byly dost ubohé. Ne, nemůžu tomuto filmu přijít na chuť.

Zrození šampióna (2009)

Velice působivý film, ale nechápu, co bylo na hereckém výkoně Sandry Bullock tak okouzlující, že dostala Oscara. Sandra Bullock ve své každodenní formě v roli, která má pouze nálepku: "já jsem dramatická role, bacha na mne." Nepřipadá mi ničím zvláštní ani výjimečný. Film celkově je však ve velice milé linii, nekonfliktní - přesto poutavý. Omlouvám se Sandře, nehraje ve filmu špatně, ale Oscara bych jí nedal.

Thelma a Louise (1991)

Scénář lepší než lepší. Geena Davis konečně dokázala, že není herečka k zahození. Scéna při znásilnění je až hrozivě mrazící - Geena Davis opravdu excelovala. Susan Sarandon opět dokázala, že je úžasná. Svoji roli zvládla na jedničku. Jediná chyba filmu je Brad Pitt. Americká academie vybrala sice na Oscara Jodie Foster za Mlčení jehňátek, ale už několikrát dostalo více hereček Oscara najednou - a to se mělo stát i v roce 1991.

Metráček (1971)

Míla Myslíková, Helena Růžičková a Lubomír Lipský dokázali, že i ve filmu pro mládež dokážou vyniknout svými hereckými výkony. Titulní píseň Milušky Voborníkové však přerůstá hudební doprovod celého filmu. Výkony mladých herců jsou poněkud nevyzrálé, avšak i tak vnímám film Metráček jako povedený film.

Znovu 17 (2009)

Klasická americká komedie středního proudu. Výkon Zaca Efrona je srovnatelný s tím High School Musical. Humor očekávaný, nezábavný. Zac Efron má určitě velký herecký potenciál, ale v tomto filmu ho určitě nenašel.