• Fantasy

Andor (2022) (seriál)

Jsem nadšen, ale zároveň smuten! Nadšen z toho, že nám Disney skrze Tonyho Gilroye naservíroval něco skoro už nemyslitelného. Atmosférou protkaný, chladný, špinavý a dospělý příběh z předaleké galaxie, jehož vyšperkovaný scénář, herecké výkony, vizuál i hudba strčí do kapsy všechny SW projekty po původní trilogii. Ba dokonce bych řekl, že po Nové naději a Impériu se jedná o tu nejlepší filmově-televizní zábavu z tohoto známého univerza. Avšak smuten jsem z toho, že kvůli nižší sledovanosti je do velké míry pravděpodobné, že se podobného projektu už asi jen tak nedočkáme a samotný Andor byl zkrácen. Ach jo!

Andor - Kassa (2022) (epizoda)

Tony Gilroy se rozhodl, že někdo ty Hvězdné války musí zachránit, a tak nám naservíroval špionážní drama z tohoto známého univerza, které nabízí parádní atmosféru, špinavost, vizuál, hudbu (člověk si občas vzpomene i na Blade Runnera) a jednoduše přináší přesně to, co si fanoušci už dávno zasloužili a možná v to ani už nedoufali. Zatím nadšená čtyřka a doufám, že se to nezvrtne.

Andor - Narkina 5 (2022) (epizoda)

Brilantní, depresivní, vtahující a fascinující. Asi se už nebojím říct, že se jedná o nejlepší seriálový/filmový Star Wars projekt od původní trilogie. Chytré rozšiřování univerza, které zcela kašle na atrakce a dává nám poctivou flákotu hutné atmosféry, jíž táhnou vybroušené dialogy i postavy. Víra ve Hvězdné války obnovena.

Andor - Ulice Rix (2022) (epizoda)

Emoce na maximu, atmosféra neuvěřitelně hustá, herci výteční! Tohle bylo prostě labůžo!

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak nám letos druhý Avatar společně s Maverickem ukázal, co znamená esence kino zážitku. A ačkoliv se šarmantní skoro-midget, závislák na adrenalinu, vyznavač pochybných náboženství a člověk s přeběleným úsměvem, Tom Cruise, dostal se svou stíhačkou k mému srdci blíže, tak Cameron překvapivě ztrácí jenom málo. Prvního Avatara v lásce nemám a nezměnilo se to ani za ty roky. Ale dvojka je jednoduše skvělá. Sám se tomu divím. Možná za to může upadající blockbusterová scéna, možná mě čím dál více serou rozlehlá univerza, možná jenom stárnu. Ale už to tak je. Vizuálně to je samozřejmě maximálně opojné. Do takové míry, že si snímek opět vytírá zádinku s veškerou konkurencí. Nicméně za to nemohou jenom neuvěřitelně vypulírované efekty, ale také celková estetika a design. Je maximální radost pohledět na každé udělátko, každou rostlinku i každou potvoru, kterou Jim přivádí k životu. Hudba by pak možná mohla být trochu výraznější a jednotlivé výjevy dotvářet efektivněji, avšak míra uhranutí bude pravděpodobně už natolik vysoká, že to ve výsledku nevadí. Celá tato fascinace ale do jisté míry asi pramení především z toho, že se po první třetině podíváme do nové části světa a tedy i pod vodní hladinu. A když se jdou objevovat podobná místa, má u mě film automaticky několik plusových bodů. Tím spíše, když je to podáno tak čarovně jako tady. Příběh pak opět není světoborný. Stejně jako u jedničky se jedná o dílo velice přímočaré a předvídatelné. Jim tu tedy znovu opisuje předcházející události, kdy do toho míchá prvky ze svých dalších filmů, jako jsou Vetřelci či Propast. Ale! Tentokrát se jede v mnohem osobnější a méně rozmáchlejší rovině, která na mě jednoduše fungovala. Nové postavy okamžitě zapadnou a emoce při peripetiích rodinky Sullyových dokážou zabrnkat na tu správnou notu. Stejně jako znovu přítomné ekologické podtóny, v dnešní době čím dál více rezonující. Akce je pak perfektní a přehledná, stále se něco děje a ta tříhodinová stopáž uteče neuvěřitelně rychle. Rozhodně bych ale doporučil jít na 3D (a to jsem normálně jeho obří odpůrce), protože zase geniálně slouží pro ještě větší vtažení do zážitku. U HFR je to poté trochu jiná písnička a pořád nevím, jestli se mi líbilo nebo ne. Celkově ale minimálně o dva tulkuny lepší než jednička a pravděpodobně si to dám ještě minimálně jednou v kině.

Banda - Bezuzdná zuřivost (2022) (epizoda)

Sám o sobě opět působivě vystavěný díl plný akce, hlášek, emocí a překvapení. Leč optikou celé řady jsme akorát zjistili, že jsme se ale vůbec nikam neposunuli, což dojem kazí.

Banda - Payback (2022) (epizoda)

Rožnění Zacka Snydera, stále více maniakální Homelander, anální chuťovka a zábavné rozšiřování světa. Banda je zpátky a pořád neskutečně zábavná. Jen škoda, že ta Starlight nám nějak zkostnatěla.

BANGER. (2022)

Zapínal jsem to s lehkým odporem a vědomím, že látka, o které se ve filmu pojednává, my jde dost proti srsti. Ale sakra, tohle je světový materiál. Na český rybníček progresivní dramedy a sugestivní výlet do koutů lidské spodiny, který formální stránkou, hereckým koncertem, trefnou mladickou rétorikou a vybroušenými hláškami zdařile maskuje fakt, že je příběhový oblouk oholen vlastně až na dřeň. A na konci to člověka vlastně dost semele. Stejně jako uvědomění, že zástupcům Gen Z film může udělat spíše medvědí službu.

Barry - Limonáda (2022) (epizoda)

Barry je zpátky v plné formě a po předchozím rozehřátí přichází s epizodou plnou silných scén a vynikajícím závěrem. No moc dobře jsem si vzpomněl, jak mi ten seriál chyběl.

Barry - Zbabělí sráči (2022) (epizoda)

Plážové ticho před bouří a Sally na pokraji šílenství. Stále špičkové.