Jupiter vychází (2015)

Můj první 4DX zážitek a musím říct, že můj názor na akční scény je tím dost ovlivněn, protože jejich průběh se dá shrnout jako shluk rozmazaných a rychle se pohybujících předmětů. Nicméně film samotný pro mě byl zklamáním. Velké pozitivum filmu byla hlavně "mytologie" - Ta byla nesmírně originální, nesmírně propracovaná a z fleku bych si přečetl kompletní scénář a zápisky režisérů, protože tady bylo zaděláno na nové Star Wars. Bohužel to celé bylo naroubované na tuctový příběh, který jako kdyby z pera scénáristy mexických telenovel vypadl. Děj je vlastně o tom, že Mila Kunis někam přijde, naivně uvěří všemu, co jí namluví. Načeš se objeví vlčák Tatum a zachrání ji. Tohle se stane během filmu třikrát a vězte, že na konci filmu si budete chtít klepat na čelo takovou silou, že by vám při následném ohledání těla vyndavali kousky mozku z pod nehtu. Ani mi nepřišlo, že to točili Wachowští. Jejich styl byl zřejmě zatlačen tlakem studia, protože (a to bohužel) po propadáku s jménem Atlas mraků byli hollywoodští hlavouni asi dost nespokojení. Akční scény (aspon ty co jsem viděl ostré) byli slušně řečeno obyčejné. Žádná invence, žádná scéna, u které byste si řekli wow a uznali pokývali hlavou. Prostě nic a za nic jsou dvě hvězdy možná i moc.

Annabelle (2014)

Na film jsem šel s velkými pochybnostmi, protože, kdo zná Leonettiho režisérskou tvorbu, s ničím jiným, než se staženými půlkami a obavami z přicházející sračky do kina jít nemůže. Nicméně se s tím pod jeho režisérským vedením zas tak uplné zlo nekonalo. I když 1) dialogy šustili papírem víc než první třídy základních škol při každoročním sběru starého papíru 2) byl hodně poznat nízký rozpočet, takže strašáci byli leckdy spíše k smíchu a jak se tak říká "zrychlením pohybu ducha neuděláš" a za 3) překombinovaný konec, který mohl napsat opravdu jenom člověk, jež napsal scénář k filmu Krvežíznivé opice. Přesto všechno u mě film nějakým podivným způsobem zanechal spíše pozitivní reakce. Téměř od začátku začíná strašit a straší skrze celý film, takže se nestihnete nudit. Navíc Annabelle je fakt hnusná až běda a jenom pohled na ní a její tupým dlátem vysekávané tváře vás zneklidní stejně, jako návštěva gastroenterologie a pokud by měl každý rok vznikat podobný horor, který by vyndaval další a další zrůdy z Warrenových skříní, vůbec bych se nezlobil a Wan by měl po Saw další sérii, z který by mohl brát prachy na svoje malé filmy.

Místa (2014)

Ten film je prostě tak...prostě jako holka, která se vám strašně líbí a když se s ní poznáte blíž, tak zjistíte, že je uplně blbá. Na mrd dobrý, ale jak plyne čas, zjišťujete, že chodit s ní určitě nebudete. A tak je to s tímhle filmem. Ze začátku dobrý, ale jakmile jde do tuhého, nemá co nabídnout. Po těchnické stránce absolutná špička. Hudba taktéž. Nedivil bych se ani nějaké té nominaci na Lva. Ale scénář je děs. Kdyby aspon ten konec měl nějakou pointu. Něco, co by všem těm otázkám vyvstanuvším dalo smysl. Hlavní hrdina zažívá v druhé půlce peklo, ale na konci je uplně stejný jako na začátku. Kdyby to měl být film o absolutní nudě v malém krajském městečku, kde dospívající duše chce něco zažít a neustále přemýšlí, že tohle není Místo pro něj a že na jinym Místě bude líp, byla by to dost možná kultovní výpověď generace dospívající v 90. letech. I bych bral tu rovinu s otcem mafiánem a jeho "zklidnění", kdyby ten konec dal nějakou odpověď. Cokoliv. Ne opravdu to není ten krásný film o nudě, kde se postavy potulují a nemění se i přes nepřízeň osudu. Je to prostě holka, o které víte, že je blbá, ale díky tomu jak vypadá ji stejně chcete. Takže dvě hvězdy hlavně za zpracování a atmosféru.

Sabotáž (2014)

Co to do Woodsovi prdele mělo bejt? Pochopil bych snahu udělat tvrďácky nahláškovanou, béčkově brutální vysekávačku o jakýsi zradě uvnitř smyčky DEA jednotky a jejich šéfovi, kterej se chce za každou cenu pomstít tomu největšímu grázlovi z Mexika. A tak to asi chtěl i Ayer. Ale to, co z toho udělal Skip (jeho zblitej prasopis jde na každý větě poznat), je něco, za by zasloužil přibít 12 cm hřebíky na strop kuchyně ve svojí lesní chatce. Takovouhle ostudně přehrávanou, občas totálně nesmyslnou (ano, samozřejmě že nejlepší agenti protidrogové jednotky netrefí sami sebe navzájem na 10 metrů, ale na 125 metrů se trefí přímo do spánku a ano, zcela jistě budete střílet v pokleku z otevřeného kufru auta zatímco řidič dělá obraty o 180 stupňů a ještě o tom pro jistotu slovně informuje diváka) a hlavně trapnými pokusy o hlášku v každé větě naplněnou slátaninu jsem dlouho neviděl. Nevim, co dělal Ayer, ale tady byl poznat jenom jeho vizuál. Jako by se staral jenom o to, jak má film vypadat a zbytek nechal na Arnoldovi, kterému by měli povolit říkat v každém filmu pouze věty typu " Let's kill them" nebo "I kill you motherfucker".

Talisman (2012)

Na cestu z Karlových Varů do Prahy žlutým autobusem Student agency je tento film naprosto ideální. Na nudné nedělní odpoledne s přítelkyní zřejmě taky, ale kdybych měl na výběr, určitě bych si ho nepustil. Není uplně nejhorší. Akční začátek a ultra slowmo záběry jsou opravdu kůl. Po té se film pohybuje přes příšerné žánrové klišé až po celkem překvapivou a o to víc potěšující smrt. Z některých scén byla cítit touha z toho udělat krapet drsnější, nebo alespoň ne tak po cukrové vatě chutnající romantiku, ale filmu je bohužel sladší než plakáty Zaca Efrona na skříních a zdech pubertálních čtenářek Brava, které tenhle film viděly nejméně 5x.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Film rozstříštěný po všech stránkách. Scénárista spojil drsnou dobovou kriminálku, westernových (v tomto případě) 6 statečných, jakousi nadsázkou pojatou gansterku a doplnil o naprosto naivní, nereálné chování hlavních hrdinů, kteří všechno vyřeší jednou větou a ostatní jen chápavě přitakávají. Vizuální stránka se pohybovala mezi klasickými mafiánskymi filmy - příchod do podniku na jeden krásný dlouhý záběr á la Mafiáni, komiksovými adaptaci (protože některé záběry jsou jak vystřižené ze skicu) a filmy Michaela Manna. A pokud je většina filmu točena "pevnou" kamerou a závěrečný souboj je roztřesený, podivně sestříhaný a až televizně vypadající (kdyby tohle natočila ČT nikomu by to nepřišlo zvláštní), kroutíte na konci především smutně hlavou. Kam se poděla tvá nápaditost Fleishere...kam?... PS: Gonsling tady opravdu není dobrý.... PPS: Kdyby film vypadal jako v traileru, klidně bych pominul scénář a dal 4 hvězdy...

Sinister (2012)

Po přečtení některých recenzí a i některých zdejších komentářů jsem se těšil na opravdu atmosférický, depresivní horor. Místo toho jsem dostal něco, co by se dalo podle slov mé přítelkyně nazvat rodinným hororem. A konec? ten mě jen přesvědčil o tom, že tohle se opravdu nepovedlo. Slabý scénář, slabé lekačky, slabá atmosféra, jediný kdo se snažil byl Ethan Hawk, ale jeho postava s ženským jménem nosící ženský svetr to prostě nemohla nikterak zachránit i při sebevětší snaze.

The Divide (2011)

Pokud vám v Prometheovi vadil scénář, tady vás bude přímo s*át. Psychologické proměny postav probíhají tak rychle a s často nelogických důvodů, že už vás ke konci nevykolejí ani to, že Michael Biehn spoutaný a hladovějící na židli, neprojde proměnou žádnou - ani fyzickou ani psychickou - a člověk vlastně ani neví jak dlouho to všechno trvá, protože filmové vyprávění jaksi postrádá pojem o čase a vy tak nevíte, zda uběhlo jedno nedělní odpoledne nebo několik týdnů. Což by mohlo fungovat skvěle, když se film odehrává v uzavřeném bunkru, kde člověk logicky po nějaké době ztrácí pojem o čase. Ale ta doba musí nejdřív uběhnout. Tady přijde vlastně hned. Abych jenom nekritizoval, tak film ke konci opravdu solidně úchylný a řádně vyhrocený, což se mi opravdu libí a úplný závěr, díky hudbě a až poetickému obrazovému vyprávění, je opravdu skvostný. Nicméně scénář napsal špatný student Scénáristiky, který byl předtím vyhozen ze studií Psychologie, a to již v prvním ročníku.

Povinnost a čest (2012)

Čekal jsem akční nářez....viděl jsem snahu o herectví, slyšel tolik "dramatických" proslovů, že jsem chvílemi přemýšlel, že se opravdu dám k námořnictvu a akce? nějaká tam byla, ale z nějakého důvodu mě prostě neoslovila...možná za to mohla snaha se co nejvíce přiblížit skutečnému boji. Ale plusem jsou určitě záběry z první osoby. Jen škoda, že jich nebylo víc.

The Frame (2014)

Miluju mindfuckoidní filmy. I když je většina lidí zatracuje a já rád dodávám, že film nepochopili. Ale tohle pánové...a kvaziumělci...tohle mě nasralo skoro stejně jako Mr. Nobody. Dvě hodiny koukáte na celkem dobrý film, který ke konci sice klopítá, ale pořád baví (pokud ovšem máte rádi pomalu vyprávěné filmy), aby jste na konci zjistili, že to vlastně nedává absolutně žádná smysl. Že je to celé jenom scenáristické cvičení, které mělo zůstat v šuplíku dozorujícího profesora, který v záchvatu paniky a nedostatku chlastu prohlásil tento scénář za veledílo a přemluvil studenta k jeho celovečernímu zpracování. Čtyři prsty do ánusu a jeden do nozdry by byli příjemnější než tohle vidět po druhé. Na druhou stranu se mi líbila kamera, světla a některé nápady. Celé to mělo dosti osudový nádech, ale k tomu potřebujete konec s pointou a ta tu, stejně jako vlasy na hlavě prince Williama, není.