Temný případ (2014) (seriál)

Chtěl jsem počkat alespoň na půlku seriálu, ale nevydržel jsem a po druhém díle se u mě dostavila silná chuť se napráškovat, vypít půlku flašky whisky a s cigaretou v ústech vběhnout do sídla HBO, uzmout jim všechny díly přímo ze střižny a vychcat děkovnej vzkaz na hlavní dveře, protože tenhle seriál si bere to nejlepší ze severskej kriminálek a spojuje to s hnusnou Luisianskou stokou, kde řadí úchyl nasazující mrtvejm prostitutkám jelení paroží. A aby toho nebylo málo jdou mu po krku dva policajti (čti magoři), z nichž jeden je typickej venkovskej, hrdej balík se silnym přízvukem a druhej feťák s těžkějma depresema. Režie, scénář, kamera, hudba, herci (a to nejen ti DVA), všechno je to prostě k posrání dobrý.

Sviňák (2013)

Hodně rozpačitě působící film. První třetina filmu je opravdu drze vtipná a vykresluje postavy (členy policejního sboru) jako neuvěřitelná hovada, jimž samozřejmě kraluje McAvoy, jako to nejoplzlejší prase, které svůj rypák nepoužívá na rytí v zemi, při hledání chutných lanýžu, ale aby sjel co nejvíc lajn koksu,a to v takovém množství, že by s tím mohli hoši z FC Kozojídky lajnovat svoje hřiště celou jarní část soutěže. Téměř od začátku se dozvídáme, že za to jak se chová, můžou některé události, které ho v nitru duše ničí. Nicméně místo léků od psychologa si raději ordinuje léčbu vlastní, destruktivnější. Po té se film, jak už to tak bývá, když se jedná o drogy, začne přetáčet do choré podívané, která, alespoň pro mě, končí naprostou depresí. Škoda, že ty zvraty působí opravdu zkratkovitě. Na druhou stranu vám konec filmu osvětlí to, že hlavní hrdina si celou dobu něco nechtěl přiznat a snažil se od toho utéci kokainem, whisky, skenováním penisu, bezbožným vymrdáváním žen svých kolegů a urputnou, sviňskou snahou o povýšení, až se mu jeho domeček s karet lží prostě sesypal na jednu smrdutou, blitkami a mastnými vlasy plnou hromadu. Škoda, že do toho pan Baird chtěl zjevně narvat všechno, nebo spíš od všeho něco a některé věci tak nejsou řádně vysvětlené. Možná to je tím, že trailery slibovali nechutně vtipnou jízdu a já dostal nakonec něco úplně jiného, možná to je taky tou závěrečnou scénou a nádhernou, doslova prasáckou, animovanou sekvencí, ale pár hodin po promítání musím dát prostě plnou....

Insidious 2 (2013)

Asi o 15 mrtvých dívek schovaných za knihovnou lepší než jednička. Nemáte více méně ani na chvíli pokoj od nepříjemné atmosféry, která se lekačkami vybíjí hned ze začátku a pomalu se přeměňuje spíše do mrazivého thrilleru. Pro mě nádherně propojuje první díl s druhým scenáristickými libůstkami á la oni to vlastně pořád nestrašili ti zlí. Plus vynikají dávka humoru od Specse a Tuckera. Takže! všeobsahujících 5 hvězd za béčkovou úchylnost s vtipem britských parodií a zrůdně mrazivou atmosféru s lekačkami, kterých sice nebylo moc, ale když byly, cukal jsem se jak malé dítě na kolotoči, kterým právě projel silný elektrický výboj....

Gravitace (2013)

Ta dikobrazí kůže (přirovnání k husí kůži se tady opravdu nehodí), která mi vyvstala během prvních 20 minut a se kterou bych mohl způsobit mnohočetná zranění všem v sále přítomným, jasně dokazuje to, že Gravitace, a to především díky Cuarónovi a Lubezkim, je koktejl na bázi ambrozie seslaný přímo z nebes, nebo abychom byli přesní- z vesmíru. Jenom škoda, že téměř všechny akční scény byly už v trailerech.

Pěna dní (2013)

S velkým, ale opravdu s velkým odstupem času zvedám ze 4 na 5. Je to ten Gondry, který natočil Nauku o snech a Věčný svit, nesvázán hollywoodem. Ale přesto je maličko jiný. V první půl hodině více méně kopíruje náladu výše zmíněných filmů, takovou tu zasněně krásnou a veselou, ale pak se z něj stane cynicky chladný vypravěč. Jeho hrdinové si procházejí těžkými chvílemi, kdy se váš svět zúží pouze na pár důležitých věcí, v tomto případě život a ostatní jako by vás nezajímaly. Proto jsou některé zvraty ve filmu, alespoň podle mě, podány prostě jen tak. Žádná příprava, žádná dohra, prostě se to stalo a já se s tím musím nějak smířit. Sonda do duše člověka, kterému umírá osoba blízká, naprosto reálná a podaná přesně tím Gondrym, který nám chyběl od Nauky snů. A další plus: Nikdy jsem si nemyslel, že Gondry natočí něco tak depresivního.

Samsara (2011)

Dostalo mě to méně než Baraka, ale pořád je to silný meditativní mix excelentních záběrů Frickovi kamery a a nejednotvárné Stearnsovi hudby (ta taneční! pecka mi silně připomínala Matrix). Pro mě důkaz, že filmové vyprávění nepotřebuje slova a pokud jste přemýšliví , filosofií alespoň lehce šmrncnutí lidé určitě si v tom svojí logiku, svoje vyznění najdete.

Válečný fotograf (2001)

S ohledem na téma velmi citlivý snímek, který (jak tu někteří poznamenávají) nemá přílišný odstup. Ale to je právě ono! Stejně jako James Nachtwey se snaží být součástí problému a ne jen nečině, objektivně přehlížet. Uzavřený, šedý vlk se zde navíc rozhovoří a popíše vývoj výjimečného válečného fotografa a nebojí se přiznat, že ze začátku to byla více touha po dobrodružství, než chuť pomoct obětem. Vytahuje svoje největší strašáky a popisuje, co ho udržuje na živu, a to jak po fyzické tak po psychické stránce. Klobou dolu a víc takových, plně odhodlaných lidí!

Barmský videožurnál (2008)

Strhující "Found footage" dokument o hrstce odvážných kameramanů, kteří s nasazením vlastního života natáčeli represálie v totalitní Barmě. Pokud neznáte barmské dějiny, nezoufejte. v dokumentu je ve zkratce na začátku vše vysvětleno a díky formě, kterou je to celé natočeno, vás to ihned vtáhne přímo do ulic této 100% vlhkostí nasycené zemičky...o to víc mě pak zasáhlo to, jak se z postupně sílící euforie a naděje, že 100 000 protestující davy lidí a buddhistických mnichů dokážou svrhnout diktátorský režim, atmosféra postupně měnila v totální beznaděj a strach, když vladní jednotky začnou pálit ostrejma. Tohle bohužel není hollywood a film končí špatně, což mu jenom přidává. Tvůrci se nebojí ani rýpnout do vlastních řád, a to především když posloucháte jejich telefonáty (ano, revoluce potřebuje první mrtvé a ví to i novináři a ideálně kdyby to byl mnich a nejlíp reportér z cizí země). Nicméně intenzivní revolucionářská atmosféra z toho sálá takovým způsobem, že by jste okamžitě sbalili svojí domácí kameru a vydali se podkopávat silné nohy vojenských režimů.

Armadillo (2010)

Jak říkají hrdinové tohoto snímku: "Nemůžou to pochopit. Nebyli tam (v Afganistanu)." Díky tomuto dokumentu můžeme ale prohlásit, že jsme tam byli. Vizuálně opravdu strhující a některé střihačské libůstky opravdu příjemně překvapí. Bez mrknutí oka můžu prohlásit, že je to jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl a možná dokonce nejlepší válečný. Je sice pravda, že se tvůrci mohli zaměřit i na to, co se dělo po návratu domu, ale od toho jsou tu dokumenty jiné. Tento je o stresu, chaosu a o skutečné válce, v které je divák, díky kameře pobíhající mezi talibanskými kulkami, doslova přítomen. Mě osobně to opravdu vtáhlo do děje a chvilkami jsem se načapal (např. při poslední přestřelce, kdy je kamera umístěna na helmě medika), jak se snažím mírně přikrčený uhýbat kulkám a prosím boha, aby Já - Kim (medik) nezvedl hlavu a neschytal to...Úžasné!

TPB AFK - Příběh the pirate bay (2013)

Úžasný vhled do fungovaní TPB a pro mě veliké překvapení jak neorganizovaní vlastně jsou. Spousta zajímavých postav. Některé z nich by zasloužili vlastní film - profesor Roger Wallis například. A i když to vlastně bylo o bojování proti Hollywoodu, celé to mělo nádech dobrodružného filmu. Kambodža, Laos, Švédsko, zaujatí soudci, zlá obhájkyně hollywoodu, policista, který dostal vyhřáté a dobře placené místo v hollywoodu, bývalý nácek, který finančně podpořil anarchistickou skupinu, hacker s velkým H (a velkou bradkou), IT technik, po kterém jde interpol a mluvčí TPB, který všemu čelí víceméně sám. Vhled do fungování materialistického světa velkých korporací a do jedné malé anarchistické neorganizace, která si ve filmu bodne i do vlastních řad. "Sdílení je aktem lásky"