Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Horor
  • Akční

Recenze (501)

plakát

Stovky bobrů (2022) 

Asi po deseti letech jsem znovu zavítal do kina v Blansku, tentokrát zcela nezvykle jako místní rezident. Na film jsem se hodně těšil, ale zároveň jsem měl i velké obavy. Zkrátka buď pecka jako z avokáda, nebo propadák. Každopádně se z toho nakonec vyklubalo velmi příjemná, koukatelná, neonošená a co je nejdůležitější vtipná humoreska, kde z mého pohledu vyšumí nějakých 20% scén, ale zbytek na mě fungoval skvěle. Bavila mě zima Wisconsinu, podnikavý bobři, nápad humanizovat zvěř, ale celkově bylo vidět, že tohle je léta letoucí promyšlená blbovina, kde je kreativita a možná i nějaký houbičky cítit na sto honů. Stopáž bych ale zkrátil, ke konci už jsem se vrtěl. Film si vystačil bez slov, hezky mě to ukolébalo od celkem hektické reality, celkově jsem rád, že jsem si ten lístek do kina koupil. Obzvláště když nás tam bylo 7. Takže v kostce: Začalo to jako prapodivná fantasmagorie, ke které autor asi nabaloval větší a větší šílenosti jak sněhovou kouli, našel si příběh, mosty k našemu světu a voila - zrodil se bobr. 78%

plakát

Mulholland Drive (2001) 

Film totálně o ničem, kde celou dobu čekáte, kdy se to celé rozjede a pochopíte proč je to taková filmová sláva. Pro mě naprostá ztráta času, vlastně nevím o čem to celé bylo, děj prakticky neexistující, stejně tak zápletka. Mluvit se snad dá maximálně o nějaké atmosféře, ale já při sledování trpěl a nudil se do nebes.

plakát

Erupce lásky (2022) 

"Litujete něčeho v životě?" ......  Katia "Ano, že jsme přece neviděli víc erupcí" Vlastně se jedná o jeden z nejlepších dokumentů, na které jsem za posledních pár let narazil. Je to neskutečně poutavé i pro nevulkanology, záběry jsou naprosto strhující, podmanivé a byť jsou živelné katastrofy něco pro lidstvo trýznivého, tak na kameře jsou všechny erupce, láva a ohořelé horniny vlastně nějak meditačně uklidňující. Do toho ten hypnotizující, velice jemný hlas vypravěčky a příběh dvou životních partnerů, kteří udělali pro lidstvo obrovský kus práce, informovali nás, už tehdy se dali označit za jakési popularizátory, ale zároveň hrozně lidští lidé, pár, co by pro sebe a vulkány do jícnu sopky skočil. Já jsem si díky nim trochu rozšířil obzory, podíval se na historii vůlkánů, Tamburu a další katastrofy, no a moc jim závidím, že věděli pro co žít, pro co dýchat a pro co i zemřít. To nasazení, odříkání běžného života, či fráze "žil bych u sopky, kdybych mohl jíst kameny" to je prostě romantický bláznovství - love it.

plakát

Návrat do vesmíru (2022) 

Jsem moc rád, že mám zase po delší odmlce trochu času na filmy, přesněji řečeno dokumenty a začal jsem myslím celkem slušnou volbou. Elon a jeho příběh je jako horská dráha, na konci které očekáváte, že ji nemůže ustát, ale ono se podaří, je to velmi inspirující nehledě na odvětví, nebo odkud jste, co je vaše vášeň. Tohle znám však nazpaměť, pro mě byla novinka slyšet o katastrofách Challengeru 1986, Columbia 2003, ale ani vyslání kosmonautů (Dough+Bob) na MKS je fascinující sledovat. Zároveň jsem z mnoha důvodů šťastný, že žije v nynější době, ve které můžeme očekávat, že opětovné dobývání vesmíru bude na programu dne. Elon a SpaceX už je teď jedním z průkopníků ať už se mu podaří zestárnout a zemřít na Marsu, či ne, z mého pohledu očekávám silné příběhy, hodně pádu, spoustu nepředvídatelných nástrah, které nám nenastínili zatím ani tvůrci scifi filmů, ale to by nebylo urputně zatvrzelé lidstvo, aby stůj, co stůj, hlava nehlava, dosáhlo svého. Máme se na co těšit a kloubouk dolů všem inženýrům a raketotvůrcům.

plakát

Wonka (2023) 

Původní Burtonovský Wonka byl pro mě zpočátku pořádný bizárek, ke kterému jsem si ale prolízal cestu a teď je to pro mě jeden z těch hřejivých filmů, na které nedám dopustit. I možná proto jsem se na nového Wonku moc nechystal, už od traileru jsem se bál jak hlavní role, tak představy tvůrců Fantastických zvířat. Nakonec jsem z nudy a zvědavosti film pustil a musím říct, že jsem silně zklamán i potěšen určitýma věcma ve filmu. Je to klasické celkem ohrané, mdlé britsko-moderní pseudofantasy, kde je se vše dělá profesionálně, na efekty, ale postavy, scénář, kulisy, dialogy, jsou prostě neuspokojivé. Zároveň se mi ale líbila odvaha udělat si ze sebe srandu, jak Hugh Grant, tak Rowan měli zase o jednu sranda roli víc, muzikál mi tolik nepřekážel, ale nějak se u mě objevilo to kouzlo čokolády, co jsem měl i při Karlíkovi. Nevědomky ten samý den před filmem jsem v obchodě koupil Mozartkugel a kousat něco takového je prostě rozkoš, do toho jsem koupil Toblerone pro tvrdě pracující Ukrajinku Valentinu, která slavila narozeniny. Ona mě dala čokoládu taktéž, protože podle všeho na Ukrajině dávají oslavenci dárky druhým, no a Toblerone ze Švýcarsko jen podtrhuje to, že je dobré dělit se, radovat se životem, prokazovat každý den maličkosti druhým a je to také o tom snění. Švýcarsko je její vysněná destinace a pokud Wonka procestoval svět, aby udělal nejlepší čokoládu na světě, ona dokáže zvládnout svůj život i přes fakt, že pochází z Chersonu.

plakát

Gentlemani (2024) (seriál) 

V životě bych nevěřil, že po perfektně propracovaném filmu se můžeme dočkat stejně libově naservírovanému kousku v seriálovém podání. Tohle je vtipné, strhující, nesmírně  jsem do děje a postav zažraný a jen z dálky pozoruji exhibici Guye Ritchieho. Je to zkrátka storyteller par excellance, který vytváří moc působivé kulisy, kde věci na sebe navazují, diváka neustále něčím překvapuje a ty jeho výhybky jiným směrem prostě jinde nenajdeme. Do toho, nezastírám, mám moc rád anglické prostředí, nebo spíše filmové prostředí, akcenty, takže tohle je jednoduše něco, na co jsem po konci Sex Edu, nebo Top Boyi čekal. Moc si to užívám a posílám děkuji do světa.

plakát

Mezi živly (2023) 

Názorově jsem na stejné vlně jako tvůrci a jsem neskutečně rád, že se formou animáků dají podat a vysvětlit, tak ožehavá témata jako je migrace, integrace, kulturní rozdíly, diskriminace, ale i mezigenerační rozdíly. Dále se zde skvěle zaměřují na umění riskovat, důvěry k partneru, strachu z nového, ale i snaze jít za svým snem. Je to trochu komunikace o rozdílu mezi tradicí a individualitou, což je něco velmi aktuálního v dnešním světě. I kdyby ale byl film mnohem jednodušší byl bych celkem spokojen, protože mě ty element potvůrky dokázali strhnout, pobavit, dojmout a vůbec tam nebylo potřeba přidat jakéhokoliv záporáka. Pro mě jednoznačně animák rok zatím, mnohem lepší než V Hlavě, nebo Zoopolis, byť se místy o stejné filmy opírá. Takže děkuji moc, že se děti touto skvělou formou i trochu vzdělávají a dost doufám, že empatie a liberální nastavení, které panuje o vodákovi rodiny, bude na více a více místech.

plakát

Inkognito (2021) (pořad) 

Jasně, je to obšlehlý kdo ví odkud, ale na druhou stranu to působí jako menší osvěta v určitých profesí a náš lid si alespoň trochu rozšíří obzory. Navíc to obsazení je skvělý, Prachař perlí, nějaká slečna, jen ten Ondřej by nemusel být v každém díle. Jinak ale nadstandard.

plakát

Chudáčci (2023) 

Člověka v dnešní době šíleně potěší když uvidí nějaký nevšední bizárek, který ale není jen smotaninou paskvil snů, ale i plnohodnotným, hlubokým ponořením do lidského nitra, věcí jenž nás oklopují a jež se v nás odráží. Režisér vidí svět barvitěji než zbytek nás a je natolik schopný, že nás dokáže své výjevy a absurdity promítnout. Je to tedy trochu jako kdybychom si nechali v operovat na dvě hodinky jeho mozek v naší makovici a nechat se unést jedním dnem tohoto magora. Krásný jazyk, výteční herci, skvělé imaginárium Frankensteinovy nevěsty.

plakát

Frontline - 20 dnů v Mariupolu (2023) (epizoda) 

Ta drzost tvrdit, že v Mariupolu je vše v pořádku a žádná válka tam není. Bože. Mariupol, Gaza a další místa jsou jednoznačně ukázkou toho, že peklo na zemi existuje a lidstvo je v určitých momentech prostě k smíchu a přes roky evoluce a lekcí z historie - nevyspělé. Hodnotit se mi tento dokument nějak příčí, jsem strašně rád, že vznikl, že záběry z této ukrajinské chlouby obletěli svět a ukázali co se stane, když lidskou spolupráci a tvorbu vymění válka. Na Oskara to není, ale to dost možná ani nebyl Navalny, i když jsou to všechno neskutečně silné příběhy. Oscaři jsou trochu zpolitizovaní a u mě hodnotu ztrácí každým rokem. Každopádně máme Ukrajinců plnou firmu a je to soudržná podporující a milá komunita, která je zahnaná do role utlačovaného národa, který musí do zahraničí vychovávat děti, pracovat noční, pracovat víkendy, dělat co se Čechům příčí a já tento národ obdivuji. A ano, máme tak kluka z Mariupolu, co utekl s maminkou, máme tam o měsíc starší dívku z Chersonu, co zanechala někde u babičky svoji malou holčičku a rok ji neviděla, nebo paní kuchařku ze Sevastopolu, či Krivij Rohu a Čerkas - všechno jsou to nevinné tváře války, kteří by nebýt války dnes byli úplně jinde a dělali by úplně jiné věci. Nejhorší je, že prostě roky už neprobíhají žádná vyjednávání. Chápu, že to prakticky není možné, ale je to prostě to nejvíc, co může být. Velikost a ego lídrů to ale nedovolí, a tak bude jen větší prohlubeň a ztráty. Ouzko, хватит уже пожалуйста.