Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Horor
  • Akční

Poslední recenze (383)

plakát

Rituál (1973) 

Dnes jsem zažil divácky pražský maraton, muzeum Franze Kafky, podíval jsem se na budovu českého rozhlasu a teď den doklepávám v hostelu s týpkem z Boloni v té nejatraktivnější části Strašnic, co je. Wicker man je z film z prostředí, které znám. Dlouho jsem takovy film vyhlížel a myslel jsem, že nikdo něco podobného neudělal. Tihleti se toho nebáli a nezůstal kámen na kameni. Pekelná pohanská troufalost, která dá zavzpomínat na staré časy biblických rituálů a rozlámaných kostí a tanců v rouše Adamově v kruhu staletých menhirů.

plakát

Metaloví lordi (2022) 

Nebyl to vůbec špatný úvod do post death metalového doupěte. Postavy mi nelezly na nervy, mělo myšlenku, autoři šli po relativně nedlážděné cestičce a vtípky byly únosné. Sledovat tohle s partou muzikantů, kdy jeden je oddán punku a druhý je začínající megahvězda byl celkem zážitek. War Pigs

plakát

Každý krok se počítá (2022) 

Takhle, Kazma je sebestředný pózér, který má své čestné místo v showbiznisu pro jednodušší. Každopádně to neznamená, že to není člověk, který má své momenty, city, zklamání a vyhoření. Santiago je překrásně zpracované, útržky různých poutníků a síla příběhů je natolik silná, že přebije i ty krásy přírody. Navíc mě tentokrát vyhovovalo i to odlehčení a stávání v 10 jako poslední - ve Skotsku jsme taky vycházeli z kempu poslední.

Poslední hodnocení (2 058)

Pokání (1984)

18.05.2022

Rituál (1973)

08.05.2022

Metaloví lordi (2022)

06.05.2022

Každý krok se počítá (2022)

26.04.2022

Furioza (2020)

25.04.2022

Století Miroslava Zikmunda (2014)

23.04.2022

Sny a skutečnost Hanzelky a Zikmunda (1997) (TV film)

14.04.2022

Pouť za ruskou demokracií (2021) (TV film)

08.04.2022

Nejkrásnější železnice světa (2019) (seriál)

06.04.2022

Reklama

Poslední deníček (19)

NETFLIX EXPIRATION

For the first time ever netflix's lost quite significant number of subscribers and is losing hard. Truth to be told, there are many crucial points that contributes to the fall of this revolutionary and pioneering company that completely changed the notion of movie broadcasting. One of the inextricable reasons why people leave this site is obviously russian invasion. In this case we can't balme this company, on the contrary. They've stand up for Ukraine, even lost its clientel and posted the documentary about events in Ukraine in 2014 - awesome and admirable approach - sincerely. However, there are many occasions in which the company failed. They used to be the type of company that prefered the quality over quantity - that's why people were raving about it and felt astonished by the numerous jaw dropping shows that our eyes have not seen before. Now, Netflix is been in the bussiness for several years, they are still in debt and to assure the influx of subscribers they need to reorient to any commercial sell-out imaginable. It might work for new less-picky people, however Netflix is losing the grip over the loyal ones. I've been with the company for more or less 5 years now. Still, I am under the impression it is so short, maybe the reason is I've been hooked on watching anything for way too long. There are shows that are visceral, brutal, provacative - something like Black Mirror or film El Hoyo, type. Sadly enough, these days are numbered and honestly, I can't select a movie on Netflix. How the hell not do you ask? Strangely enough, I presume I am overwhelmed by the number of options that we simply don't knwo what to choose. We have no clear idea what to watch in the first place, shows are getting more trivial and straightforward and we cast our sight on youtube or simply find out movies out of Netflix reach. That's why I've decided to cut it out for now. It was a crazy ride full of surprises and holy fuck moments, lots of new characters and notions but it is time to let go. If only I could watch Netflix movies on TV, then I'd be reluctant to take this step. There is also one trifle that I'll dwell on - smart downloading. Even if I was offline there were many movies and shows that I could simpyl download and watch while I was away. That's why I could watch La Casa de Papel in Scotland before entering the Highlands or watching The Boy Who Harnessed The Wind while returning home on the bus full of Ukrainians soon-to-be martyrs.  Thus I'd like to input my the list of my top 10 Netflix Original Series, that nicely reflect on its true purpose and visionary.

Black Mirror

Stranger Things

The End Of The F*cking World

Sex Education

Atypical

La Casa De Papel

Mindhunter

The Queen's Gambit

Squid Game

NETFLIX EXPIRATION

Ovládací panel
18 bodů

Reklama

Reklama