Třetí patro (1985) (seriál)

Na svou dobu velmi dobrý seriál z prostředí učiliště. Na dnešní poměry mu chybí větší napětí a akce, dnes by byl vztah Jana Potměšila s Ljubou Krbovou taky asi zobrazen barvitěji, ale to se nedá nic dělat. Občas se mihnou velice stupidní (dobové) hlášky jako "květiny na intru jsou odrazem vaší svazácké aktivity" nebo když šestnáctiletá učnice říká mistrovi "nelíbí se mi jak naše mládež posedává po hospodách" atd. Ale dívat se na to nechá.

Zločin v šantánu (1968)

Průměrný film, který však je prakticky vycpán samými písničkami, takže na samotný děj nezbývá moc času. Ale významný je hned z několika aspektů. Poprvé se v něm před kamerou objevil Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák (ten výtečně zahrál státního zastupce). Poprvé a naposled se na filmovém plátně ukázal Jiří Grossman. Je neuvěřitelné, že za tři roky zemřel a Jiří Šlitr dokonce již za rok.

Až na dno zrady - Emanuel Moravec (1997) (TV film)

Celkem zdařilý dokument o největší kurvě, kterou kdy český národ poznal. Snímek je natočen zcela podle stejnojmenné knihy Jiřího Pernese, která je (čistě mezi námi) v historické obci dost kritizovaná. Nicméně pro nezasvěceného člověka podává vcelku komplexní informace jak se z legionáře, Masarykova obdivovatele a vlastence stal nejpřednější kolaborant, který vyhrožoval, že nechá popravit každého desátého Čecha. Češi ho nenáviděli a vyprávěli si o něm i pár anekdot: „Ptá se pan listonoš pana domácího, jestli ví, proč má Moravec holou hlavu? – Protože když leze stále Němcům do prdele tak aby jej to nešimralo,“ či „Moravec byl na exkurzi ve škole a ptá se jednoho školáka: Jestli pak víš, kolik je mně let? – To prosím nevím. – A kolik bys mně tak hádal. – Šestačtyřicet. – A proč zrovna šestačtyřicet? – Protože u nás je jeden poloblb a tomu je třiadvacet.“

Zločin v dívčí škole (1965)

Musím říct, že jsem se dost pobavil. Soudruh poručík Borůvka, zvaný Bublina se Lubomíru Lipskému opravdu povedl. První povídka Smrt na jehle je kriminální, tedy není myšlena vtipně a ač chvílemi možná logicky pokulhává, přesto je zasazena do netypického prostředí a je i napínavá. Druhá Jak se žena koupe mne zaujala asi nejméně, přesto má něco do sebe. U třetí povídky, která dala jméno celému filmu jsem se pobavil nejvíc. Už jen pro tu démonickou atmosféru spolku Kill Kitten Klan. Mimochodem kdyby někdo nepoznal tak ta dvojčata, která se tam na pár vteřin mihnou, jsou Petr a Matěj Formanovi, synové Miloše Formana a Věry Křesadlové, která hrála Vladimíru Celbovou.

The Men Who Made the Movies: Alfred Hitchcock (1973) (TV film)

Poměrně zdařilý dokument o mém nejoblíbenějším režisérovi Alfredu Hitchcockovi. Škoda jen, že nemapuje celou filmovou kariéru podobně jako např. Stanley Kubrick: Život v obrazech, kde by byla postupně představena všechna jeho filmová díla, i když uznávám, že v Hitchcockově případě by to bylo oproti Kubrickovi mnohem složitější.

Perličky na dně (1965)

Tyhle Hrabalovy povídky mne nijak nenadchly. V 60. letech přišla tzv. nová vlna, která dávala prostor nehercům a ukecanosti. Tato ukecanost může být v některých případech vtipná, jindy už méně, a to je právě případ Perliček na dně. Až poslední povídka Jaromila Jireše, o cikánce, kterou za 35 korun ulovil na šuk Ivan Vyskočil se mi opravdu líbila. "Kolik ti je?" "25" "Voko bere"

DumbLand (2002) (seriál)

Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Krátkometrážní filmy Davida Lynche jsou prakticky všechny zcela o hovně. Z těch celovečerních jsem povětšinou nadšen. Tohle je i na mne (Lynchova fanouška) moc! Ten chlap je prostě magor.

Mazací hlava (1977)

David Lynch je možná magor. David Lynch je možná génius. Kdybych chtěl parafrázovat Karla Čapka, řekl bych, že David Lynch je továrna na absurdno. David Lynch je člověk, který si libuje v nejrůznějších bizarnostech a nesmyslných situacích a příbězích. Mazací hlava je přesně taková. Trochu bizarní, trochu nesmyslný a trochu švankmajerovský film, kterým se David Lynch proslavil. Je to sice bejkárna, ale „něco na tom je“. David Lynch má to štěstí, že prvním filmem, která jsem od něj viděl, byl božský Mulholland Drive, protože kdybych viděl jako první Mazací hlavu, asi bych si k němu hledal dalekou cestu. David Lynch je nezaškatulkovatelný. David Lynch je David Lynch. A mám ho rád. Sám nevím proč. Ale Mazací hlava mne tedy příliš neuchvátila.

Vládneme, nerušit (2007) (TV film)

Velice zdařilý dokument, který mapuje situaci v České republice po tzv. opoziční smlouvě. Jen se nemohu ubránit dojmu, že je to dokument pouze jednostranně zpracovaný, ukazující špatné stránky ČSSD a aférky kolem ODS jsou nastíněny pouze náznakem. Při sledování mi nebylo moc dobře, když člověk vidí všechnu tu špínu během let za necelou hodinu.

Ronja, dcera loupežníka (1984)

Opravdová klasika mých dětských let, kterou jsem dnes viděl asi po patnácti letech a fakt zážitek. Ppppppotvůrko pppppodivná ... :-)