Casino Royale (2006)

Ako tu už bolo povedané, rozhodne sa "Casino Royale" od ostatných bondoviek líši, a to hlavne tým, že väčšinu času nestrávite tým, že sa idete urehotať na smrť vďaka tomu, aké je to, na čo sa dívate, absurdné a nezmyselné. U "Casino Royale" je takých len posledných dvadsať minút. Akcia je veľmi, veľmi decentná, plynie krásne, skoro až s tekutou ľahkosťou, rozhodne nenudí a je skutočne napínavá. Zápletka je tiež veľmi zaujímavá, rozhodne nie štandardná bondovská záležitosť, kde sa záporák snaží zničiť svet prostredníctvom lasery - páliacej družice. Je to veľmi uzemnený, vytriezvený, diváka vťahujúci a zábavný film. A potom, keď už sa človek začína čudovať nad tým, že konečne narazil na film o Jamesovi Bondovi, ktorý nielenže nemá sto chutí vypnúť po prvých piatich minútach, ale dokonca sa mu z nejakého nepochopiteľného dôvodu páči, nastúpia dialógy. Och môj bože. Počúvať niektoré verbálne výmeny Greenovej a Craiga spôsobovalo takmer fyzickú bolesť a tráviace ťažkosti, ale herci za to nemôžu, vina je na hlave niekoho iného. Ale aj v tomto ohľade sa vyskytlo niekoľko perál, zopár naozaj vtipných malých scén a absolútne geniálnych hračiek s hláškami a vecami, na ktoré sme v bondovkách zvyknutí. V skratke - veľmi svieži, zaujímavý filmík, ktorý občas pokrivkáva, ale v konečnom dôsledku skôr príjemne prekvapí než sklame.

Cizinec (2010) odpad!

Čo sa stane, keď štúdio najme dvoch najdrahších hercov v Hollywoode? Nezostane im ani koruna na aspoň priemerného scénáristu. Pokiaľ by som ho mala k niečomu prirovnať, tak je to sedemročné dieťa s poruchou pozornosti a hromadou farbičiek - film sa snaží byť špionážnym thrillerom, romancou, komédiou a dobrodružstvom - a spektakulárne krachuje na všetkých úrovniach, pripomína mazanicu, tak nezmyselnú a chaotickú, že si človek ani nie je istý, aké farby boli na jej vytvorenie použité. A tu sa moja úbohá metaforka začína rozpadať, tak dosť zbytočných rečí - dve hodiny života sa dajú stráviť oveľa produktívnejšie. Ako napríklad spánkom. Alebo pozeraním do stropu.

Světová invaze (2011)

Nie je pravda, že nebol natočený jediný film založený na počítačovej hre, ktorý by nebol úplný odpad. Až na to, že tento film počítačovú hru nemá. Battle LA ale rozhodne je najčistejším herným filmom, aký som kedy videla v zmysle, že človek má pri jeho pozeraní pocit, že hrá najkú FPS, stačí mu iba zobrať do rúk ovládač alebo siahnuť po klávesnici a sám sa pustiť do bitky. V tomto ohľade trpí aj chybami počítačových hier - dialóg, ktorý by sa dal nahradiť zoznamom do omrzenia zrecyklovaných replík, ktoré sme počuli už stovky krát inde, postavy nie su ani tak postavami, ako skôr stereotypmi a, samozrejme, bombastická, hlúpa, bezmyšlienková akcia. A práve tá je natoľko dobrá, rýchla, ucelená a zaujímavá, že aj napriek svojej premise, ktorá v podstate stojí len na "napadli nás mimozemšťania, ideme ich strieľať", film udrží divákovu pozornosť, je zábavný (v zmysle, že Vás nenudí), úderný a hlavne sa nesnaží byť ničím viac, než v skutočnosti je. Pre mozgové závity síce ani zďaleka nepredstavuje veľkú výzvu, ale sú aj horšie spôsoby ako stráviť dve hodiny času.

Top Gear USA (2010) (pořad)

Ja teraz budem robiť diablovho advokáta a poviem, že Top Gear USA nie je ani zďaleka taký zlý. Jedna vec, ktorú si človek musí uvedomiť je, že lokalizačné tímy vytvárajú tieto "pobočky" populárnych relácií tak, aby boli na mieru šité cieľovému publiku, presne ako Top Gear Australia a Top Gear Russia. Ja si myslím že Top Gear USA je dôkazom, že BBC Worldwide vie, čo robí - ja osobne som sa kráľovsky bavila - prvá časť bola síce trošičku neistá, ale nakoniec sa ku koncu pozbierala. Podľa môjho názoru - a ste viac než vítaní s ním nesúhlasiť - odráža Top Gear USA dokonale prístup americkej kultúry k motorizmu a autám tým, že hrá na struny miestnych tradícií a histórie, ako napríklad časť, v ktorej museli do jazdených áut naložiť niekoľko galónov doma pálenej samohonky a vyhýbať sa "autoritám". Samozrejme, že je to odlišné od pôvodného Top Gearu, ale ja si mylím že tieto rozdiely spočívajú hlavne v odlišnosti kultúry a za druhé, po originálnom Top Gear-e má Top Gear USA sakra veľké topánky, ktoré musí vyplniť. A ešte vždy je to rozhodne lepšie než Top Gear Australia.