Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Krimi

Recenze (1 156)

Jurek (2014)

Tenhle film byl pro mě podobný zklamání jako Broad Peak (2022) , i když z trochu jinýho úhlu. Tady tvůrci zvolili klasickou formu takovýho extra rychlýho prostřihu celý kariéry, s minimem detailů a s mluvicíma hlavama (který navíc otitulkujou klasicky jen jednou někdy na začátku). Lezecký pasáže nebo téměř jakýkoliv technický sekce chybí. Kukuczka byl nepochybně fyzicky jeden z nejlepších lezců co kdy žil, ale jinak to byl prostě takovej polorobotickej svalovec, co se drápal nahoru přes mrtvoly, sral na parťáky a jakoukoliv bezpečnost. Z týhle éry je mi třeba mnohem sympatičtější jeho někdejší parťák Wojciech Kurtyka, jehož filosofií nebylo vylézt vrchol za každou cenu, ale spíš se tak nějak hipísácky rád poflakoval v horách a hecnul se když byly podmínky. #korunahimalaje (70%)

Radioaktivita (2019)

Bál jsem se, že na mě někdo bude cákat feminismus ze všech stran, ale trochu překvapivě to neovládlo celej film. Životopisný filmy jsou vždycky ošemetný, i když jsou o vědkyni o který, řekněme si upřímně, nikdo neni schopnej bez wiki říct víc než 2-3 věty. Ve výsledku to ale představilo M.C. celkem nepřikrášleně, což cenim. A ty vsuvkový montáže o dopadech tohoto objevu byly docela silný. Celý to bylo takový emoční, imho díky skvělý hudbě. Těsný 4. (70%)

Déjame Vivir (2014)

Do skyrunningu mě zasvětil můj kamarád na výletě na Madeiře. Jako předvečerní program jsme zvolili procházku na východní mys ostrova se závěrečnym výstupem 170m vysoký kopec Pico do Furado. Tomuto nudnému plánu se jeden člen party, řikejme mu třeba Michal, zle vysmál a už za mírnýho rozběhu nám sdělil, že výlet absolvuje stylem skyrunning a zmizel za nejbližším horizontem. Když jsme se za něj dostali i my, uzřeli jsme kamaráda v křečích svíjet se na zemi a držet si vymknutý kotník. Od tý doby mam ke skyrunning jen ten největší respekt =). A Kilian Jornet, kterej vyběhnul na Matterhorn a vrátil se zpátky do Cervinie za 2h 52m ho jenom zvětšil. I ty jeho další kousky jsou hustý, fakt borec. #skyrunning (80%)

Slovo (2022)

Na tu úmyslně rušivou kameru jsem si musel zvykat asi půlku stopáže a celou jednou hvězdu navíc dávam za téma. Dialogy byly občas tak šustivý, že na to nejde prostě nevzpomenout. Martin Finger je tak přirozenej, že si s tim ještě poradí, ale v případě Gabriely Mikulkový to občas fakt tahá za oči. A taky bych uvítal jednou něco míň komorního. #komunistijsousvině #tečka (70%)

Rozpolcený (2016)

Kdybych dopředu věděl, že to je od vrchního uspávače hadů M. Night Shyamalana, rozhodně bych to jako film na večer nevybral. Málokdo dokáže udělat z filmu, kde psychopat vězní ve sklepení 3 mladý holky, tak bolestně nudnou záležitost. Spoiler: Buhví, jestli si vůbec všimnete, že jedna (nebo dvě?) z nich to nepřežije, jak už budete ke konci otupělí. (60%)

plakát

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

Viděl jsem jednu sérii a i to hlavně proto, že mě nadchla myšlenka trénovat si poslech španělštiny (jsem max á nula). Nechci se tomu moc posmívat za to, že celá ta myšlenka je dost trhlá a neuvěřitelná, ale radši za to, že se to prostě šíleně táhne. Přes všechny ty srdceryvný vypravěčský momenty se stanou tak tři události za epizodu. Co mi taky chybělo, byla byť jediná postava, který bych upřímně fandil. #mněchybělspád (65%)

Meru (2015)

Tenhle druh lezení je unikátní sám o sobě, protože tu nejde o takový to klasický drápání se do kopce s kyslíkovou maskou, ale o regulérní technický lezení, kdy strávili několik týdnů na skoro kolmý stěně a museli si tam vytahat nevimkolik tun náčiní. To všechno absolvováno až do 6660 metrů. K tomu všemu jsou tady zvraty jak v nejhoršim béčku, jenže ono se to fakt stalo =). A jo, vylez to i ten týpek co si při freeridu udělal díru do lebky, a kterej byl ještě pár měsíců před vítěznym pokusem poloochrnutej a semtam omdlíval. Ten když tě jistí, to je vlastně takový free solo. #jimmychin #závěsnýstany (80%)

Broad Peak (2022)

Když už i já dávam filmu o lezení 3 hvězdy, tak je něco trochu špatně. Nevim nakolik za to můžou ti herci, nakolik ty prkenný repliky co si vyměňujou a nakolik divnost sledu samotnejch scén. Tomuhle stylu lezení, populárnímu hodně mezi Polákama v 80. letech, kdy tzv. neměli co ztratit, teda dvakrát nefandim. Kdykoliv se dostanou do kritický situace, kdy by se měli podle plánu stáhnout, tak si řeknou "nu co, když už tu jsme" a pokračujou dál. A tenhle rozhodovací strom s jedinou šipkou použijou třeba 3x během cesty. Ten příběh samotnej znam už z knihy Lezci svobody, která spíš tak povrchně sumarizuje celou řadu polskejch zimních prvovýstupů a dalších rekordů. Ani v knize nebyla autorka schopná vysvětlit chování parťáků Macieje Berbeka. Člověk asi dovede pochopit, že mu jeho zdolání předvrcholu odsouhlasili jako legitimní výstup, aby už začal sestupovat a i tak ho zachránili jen tak tak pomocí vrtulníku. Místo toho ale, aby mu řekli pravdu jen co se v pod kopcem v nemocnici dal trochu do kupy, tak ho nechali doject s velkou slávou do Polska, přijmout medaile, dávat rozhovory a pak po x měsících najednou pustí do novin tu jobovku, že tam vlastně nevylez a že se nemá co chvástat. Asi byl taky člověk, se kterym jde těžko vyjít, ale tohle je hrozná podpásovka a neexistuje podle mě o moc lepší vysvětlení, než že to byli tak trochu dementi. #pořádjetolezeckejfilm (70%)

plakát

Na západní frontě klid (2022)

Je docela typický, jak se recenzenti předháněj v tom, kdo tenhle film víc ztrhá. Děje se to v podstatě s každou adaptací nějaký knižní klasiky, tim spíš, když už existuje "verze z roku 1930", nebo tak něco. Některý z nich podezřívam, že tu recenzi napsali už ve chvíli, kdy se objevil záměr film natočit. S tou hlavním výtkou bezpochyby souhlasim: postrádá to hloubku a prokreslení postav jako v knize, jejich pocity, myšlenky, vnitřní monology. Ono to vlastně postrádá jakýkoliv postavy. Jestli se tady dá hovořit o náznaku filmovýho hrdiny s nějakou osobností/charakteristikou, tak je to ten brejloun, co za Němce podepisuje kapitulaci. Já si ale nemyslim, že je to nutně na škodu, protože to tady ještě víc podtrhuje tu odosobněnost a až hrozivou lhostejnost, se kterou probíhala tahle příšerná zákopová válka. Já rozumim tomu, že některý lidi prostě potřebujou silný lidský příběhy a bez nich jim film připadá prázdnej a dramaturgicky nezvládnutej. Mně osobně ale tahle forma přijde silná. Jedeš v podobnym rytmu, jako tehdejší voják: anonymně, za neustálýho vyčerpání, ve vlnách, čekání, hrůza, čekání, hrůza, do otupění nebo smrti. A vynikající práce s hudbou. #peklo #úvodníscéna (80%)

plakát

Slasti Otce vlasti (1969)

Tuhle perlu jsem objevil uplně omylem v TV, takže mi klasicky ujel začátek. Film takovou hodně odlehčenou formou ukazuje pár stěžejních okamžiků z mládí Karla IV. a dohromady je to vlastně dost zábavný. Hlavně Miloš Kopecký v roli Jana Lucemburskýho je naprosto výbornej. Zejména u hlášek typu "Co mi to dáváš za medicínu na to oko? Možná tě přeci jen nechám popravit". Uznávám, že to moc edukativní neni a člověk, co o mládí Karla IV. nic neví, si z toho asi nicmoc neodnese. #promilovníkyhistorie (80%)