• Krátkometrážní

To je ale bláznivý svět (1963)

86% ? Chyba bude asi ve mně, když je tady taková drtivá převaha nadšených komentářů. Já jsem ale na tomhle filmu neshledal nic tak světoborného. Byla to sice střeštěná komedie, ale na můj vkus bylo té střeštěnosti příliš a vůbec mi to do sebe nezapadalo. Kramer tlačil na pilu a moc při tom skřípal... Asi se na to někdy budu muset kouknout znovu, teď mi to přišlo docela slabé... Maximálně 2 a 1/2 hvězdičky s ohledem na výši celkového hodnocení zaokrouhlím nahoru..

Those Awful Hats (1909)

Tenhle snímeček vypadá spíš jako instruktážní film, promítaný před začátkem představení, než jako opravdové kino... Griffith tu prostě byl na začátku cesty, která měla vyústit ve Zrození národa a Intoleranci. Námět je vtipný, ale zpracování dost pokulhává a nemá na Méliésova filmová kouzla (jimiž se snad inspiroval).

Na stromě (1971)

Taky se vám stává, že si z dětství pamatujete nějakou scénu a pak dloooouho poté si nemůžete vzpomenout, ze kterého filmu to bylo? Mně se to stalo s filmem Na stromě... Pamatoval jsem si bizarní scénu s autem na stromě na skále a pak výbuch lodi. Až teď jsem zjistil, z čeho to vlastně bylo... Ruku na srdce, tento film není nic extra. Je chaotický a jednotlivé scény na sebe navazují hodně krkolomně, o reálnosti některých situací ani nemluvě (ale to je u komedie celkem vedlejší). Film má jistě svou zvláštní atmosféru, horkou, skoro až trýznivě pouštní...:-) Nicméně první dvě třetiny filmu byly až na pár povedených vtípků docela nudné a skutečnou zábavu skýtá až poslední třetina a akce Pinie... Skvělá karikatura! Jako celek je Na stromě spíš podprůměrný, přesto nakonec dávám tři hvězdičky.

Karetní hra (1896)

Méliés stál teprve na počátku svého filmařského dobrdružství, dosud pouze vedl své Divadlo Roberta Houdina, ve kterém uváděl sérii kouzelnických představení. Tenhle snímeček je spíše v lumiérovském stylu a zřejmě ho natočili sami Lumiérové a GM v něm pouze hrál. Nicméně Méliés-filmař se zatím hledal.

La Colle universelle (1907)

Vtipný skeč, který už ale nedosahuje dřívější autorovy invence.

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Meet The Fockers je svižná a zábavná komedie přesně do těchto letních dnů. Původní jednoduchý nápad je skvěle rozvíjen neuvěřitelnými situacemi a především díky Robertu de Nirovi a Dustinu Hoffmanovi jsem se celou dobu móóóc dobře bavil. Jednoduše řečeno povedená oddechovka, která je možná ještě lepší než jednička. Měl bych jednu jedinou výtku, ale ta nemíří na autory filmu... Může mi proboha někdo říct, který inteligent vymýšlí ty české názvy?? Mně prostě "fotr je lotr" neleze přes jazyk. Asi se někdo snažil být vtipný...

Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005)

Hodnotit tenhle film je docela těžké. Pokud přistoupíte na specifický humor, smějete se po celou dobu, což je u komedie skvělé. Na druhou stranu ale chcete také vnímat děj, který je ovšem kapku překombinovaný. Morávek si vzal trošku větší sousto, než se mu podařilo sníst. Dokázal natočit skvělou karikaturu některých úkazů v současné české společnosti, ale nedokázal udržet tempo a dějovou strukturu. Film od skvělého začátku pomalounku stagnuje a konec už není tak povedený. Začíná opakovat vlastní vtipy a jak se říká, opakovaný vtip přestává být vtipem. Snímek se také neubránil poměrně rozšířenému nešvaru české kinematografie posledních let - "hláškování"... Ale měli bychom autory taky trochu chválit. Zcela netradičním způsobem opsal a zkarikoval vlastnosti, ke kterým mají Češi sklony, a fenomény, které hýbou Českem těchto dnů - zvrácený obdiv k normalizačnímu popu (Hanka Zagorová), arogance (revizor Hrubeš), snaha všechno nějak zahrát do autu (nákup v supermarketu), pozérství (Hrubešův zájem o buddhismus), hloupý symbolismus (Hrubešova kubánská vlajka a portréty Che Guevary), konzumní šílenství (možnost vyhrát zájez do Bulharska), pitomé reality show...atd...atd... Sousto je to veliké. Morávek si s tím už sice nějak poradil - poměrně slušně, ale plynulosti a lehkosti Nudy v Brně už nedosáhl. ***

Šifra mistra Leonarda (2006)

Dan Brown evidentně psal svůj The Da Vinci Code s vidinou zfilmování a tímto snímkem se mu zřejmě jeho tužba (a kapsa) naplnila. Stejně jako byla kniha z literárního hlediska velmi průměrná, jeví se v podobném světle i film. Co pomůže, je-li kniha čtivá, když všechny postavy bez výjimky jsou jen letmo načrtnuté a ke konci je zápletka jen zbytečně natahovaná? Film je poměrně věrným přepisem knihy a to mu možná ublížilo, protože se jen hemží dějovými zkratkami, které můžou na nezasvěceného diváka působit zmatečně. Šifra mistra Leonarda je prostě taková typická nafouknutá bublina, která jen těží z kontroverzního tématu, ale prostředky, kterými dané téma zpracovává (zejména u knihy) nijak neoslňuje. Kniha má krátké, jednoduchým jazykem psané kapitoly, film zase neoslňuje scénářem ani vlastními hereckými výkony. Líbily se mi flashbacky, výprava a hudba, ale ta uběhanost a zkratkovitost... Mňo, prostě průměr...

Senzační prázdniny (1967)

Docela hodně bláznivá komedie, která mě ale ke konci už moc nebavila, protože byla ztřeštěná už dost přes míru. Ale první půlka byla skvělá a jen málo věcí lze vytknout. Moc se mi líbila muzika... Osobně si ale myslím, že Funés má i lepčí filmy. 3 a 1/2 *

Le Mélomane (1903)

Účinnost vtipu se trochu ztrácí, protože tento trik už lidi měli možnost vidět ve starším snímečku Un homme de tetes. Přesto má své kouzlo