• Thriller

Pod povrchem (2000)

I přesto, že má tento horor málo procent, musím říct, že mě se líbil, hlavně díky kvalitnímu hereckému obsazení. Michelle Pfeiffer hrála celkem slušně. Objevil se tam motiv z filmu Okno do dvora, ale to jen na okraj. Jinak celkem slušná duchařina, nejlepší pustit si ji večer před spaním. Pár míst, kdy jsem se opravdu vyděsila, tam bylo. Rozhodně horor bez krve a se slušným námětem.

Dolores Claiborneová (1995)

Přiznám se, že Stephena Kinga jako hororového mága moc nemusím. Ale, co se jeho románů týče, vellice mě překvapil. Kathy Bates řadím mezi jednu z nejlepších hereček, a v tomhle filmu, mě v mém přesvědčení jen utvrdila. Zprvu vypadá jako tvrdá žena, vražedkyně, která zatvrzele trvá na tom, že se jakýmkoliv podezřením vůči ní, nehodlá nijak bránit. Prostě žena, která už vše vzdala, i díky tomu, že "přišla" o dceru a na vlastním životě jí už nezáleží. J.J. Leigh rovněž poznamenaná osudem a nijak neskrývající svůj odpor vůči matce, nakonec přijíždí, i přes obrovskou nevoli, ani ne tak, aby jí pomohla, ale aby splnila svou povinnost, aby učinila to, co se od ní očekává. A tady vlastně celý příběh začíná. Postupně se odkrývající temná minulost, která obě ženy nakonec sbližuje. O co jednodušší je zapomenout na to, co se člověku v životě přihodilo, než se s tím vyrovnat. Sonda až na hluboké dno lidské duše, na bolest, kterou prožíváme, vlekouc za sebou jako kouli na noze. Knižní předlohu jsem nečetla, ale samotný film, je natolik přesvědčivý a výborný, že jsem přesvědčená o tom, že co do kvality, to bude jistě srovnatelné.

Neviditelný (1965) (TV film)

Bohužel tady jsem byla trochu zklamaná. Většinou nejdřív vidím film a pak si přečtu knižní předlohu. Tentokrát to bylo naopak, Jaroslav Havlíček byl mistrem ve svém oboru. Co se psychiky postav týče, a jejich psychologických portrétů, přirovnala bych ho k ruským spisovatelům. Bohužel ve filmu se nepodařilo zachytit hlavní postavu tak, jak vystupuje v románu. Luděk Munzar nedokázal zahrát člověka natolik zkaženého, člověka bez citu, jakým Švajcar byl. Ústřední postavou je Neviditelný v podání R. Hrušinského, který zde bohužel nemá mít jen roli duševně narušeného člověka, ale je to určitá symbolika prokletí rodiny. J. Havlíček ve svém díle mistrně popsal strach hlavní hrdinky z generace na generaci předávaného šílenství, zde to byl jen slabý odvar. A Luděk Munzar se mi na Švajcara prostě nehodil. Na to má moc milý obličej a příjemné vystupování. Škoda, mohl z toho být moc dobrý film.

Inspektor Taggart (1983) (seriál)

Nejlepší detektivky jsou ty britské. Po vzoru Agathy Christie pekelně zamotané, s co nejvíce podezřelými, a to je to, co se mi na nich líbí. Nejsou předvídatelné. Ještě se mi nestalo, že bych dopředu věděla, kdo je vrahem. Další plus je, že nikdy nezůstane jen u jedné mrtvoly, a většinou se jedná o zločiny z vášně, či něco více ušlechtilého. A k seriálu - hlavní představitelé jsou civilní, jsou jedni z nás, se svými životy. Když bych srovnávala s americkými detektivními seriály, tam jsou hlavní postavy pečlivě vybrané, a co do kvality jednotlivých dílů, je to vykompenzováno tím, že je alespoň na co, resp. na koho, se dívat. U britských detektivek je to jiné, jde tam hlavně o děj, a co díl, to skvost. Abych se nemusela vyjadřovat ke každému seriálu zvlášť, tak k Taggartovi bych přidala ještě Dalziela a Pascoa a Vraždy v Midsomeru. Každý seriál má své, ale jak jsem uvedla na začátku, není lepších detektivek, než těch britských..:-)

Morgiana (1972)

A znovu Juraj Herz a jeho nepřekonatelný talent. Tohleto dílo jsem kdysi viděla v televizi, a prostě jsem ho musela mít a vidět znovu. Iva Janžurová ve své dvouroli exceluje. Člověk by ani neřekl, že obě sestry hraje tatáž osoba. Jako krásná sestra je okouzlující, a pokud bych to měla vyjádřit v barvách, o což se dle mého názoru snažil i pan režisér, tak krásnější ze sester bych stylizovala do bílé a druhou sestru, jako její pravý opak, do černé. Ta horší ze sester ve své zlobě a zahořklosti vůči celému světu, nedokáže ani své pocity skrývat. Tady Iva Janžurová, podala opravdu výkon, jak jednoduše se dají vyjádřit pocity a pohnutí pouhou mimikou obličeje a beze slov. Jen málo herců, tohle dokáže. A na závěr.... 5*.

Spalovač mrtvol (1968)

Tento film řadím mezi jedno z nejlepších děl Juraje Herze. Rudolf Hrušínský, co by svou prací deformovaný a pod vlivem doby kolaborující jedinec podal v této roli obrovský a přesvědčivý výkon. Ve srovnání s knihou si myslím, že se Herzovi předlohu podařilo zachytit celkem věrně. Bohužel symbolika, která se objevuje v knize, se na plátno přenést nedá, ale v tomto případě, to na kvalitě snímku neubralo. Celý film má zvláštní a zlověstnou atmosféru, momenty, kdy otec rodiny u stolu češe své děti, jak je zvyklý z krematoria, nahání husí kůži. Rudolf Hrušinský se ve své roli proměnil ve velmi silnou a manipulující osobnost, a na straně druhé jako nevyrovnaný, narušený, sobecký, a bojující za vlastní záchranu. Tyto dva protipóly se mu podařilo skloubit nenásilně dohromady. A souhlasím s tím, že je to jeho životní role. Mezi hororové scény řadím zvláště tu s manželkou v koupelně (pro ty, kteří neviděli, nebudu prozrazovat více) a dále, když bere své děti na výlet do krematoria. Dávám zasloužených 5*.

Černá labuť (2010)

Natalie Portman jako chorobně ctižádostivá baletka. Nejspíš netančila ona, ale alespoň to tak vypadalo, a bylo to velice působivé, ladné pohyby a držení těla, se jí povedly. Po seznámení s Milou Kunis došlo k opravdovému boji o místo na výsluní. Její ztvárnění posedlosti a postupného rozkladu osobnosti se mi moc líbilo. Jediné, co mě trochu mátlo, bylo prolínání skutečnosti s fikcí, kde jsem se trochu ztrácela. Vincent Cassel, kterého mám v oblibě mnoho příležitostí, aby se herecky projevil, nedostal, což je škoda. Ještě bych chtěla vyzdvihnout fyzickou proměnu hlavní hrdinky, bylo to až hrozivé, rozhodně se nejedná o nezajímavý počin. Možná až na ten příliš tragický závěr, ten celý film trochu degradoval.

21 gramů (2003)

Celkem dost náročný film, ve kterém jsem se místy ztrácela. Ale na konci se osudy všech protagonistů spojily a vše najednou dávalo smysl. Další dílo o lidském utrpení, o náhodách, které vlastně nejsou náhody. Film o potřebě odpuštění, které není snadné dát. Životní situace vyhnané až do extrémů, ale snadno uvěřitelné. Bohužel, takové věci se dějí. Film, co stojí za to, a ráda se na něj podívám znovu.

Lupiči paní domácí (2004)

A znovu, film, který stojí za to. Co mě překvapilo, že je to remake filmu, tuším z 50. let. Každopádně originál jsem neviděla, takže nemohu porovnávat. Ale Tom Hanks v hlavní roli jako šéf gangu, který se snaží prokopat do banky sklepením domu jedné starší dámy a vydavájící se za kapelu mi přišlo jako výborný nápad, a rozhodně jsem se nenudila. Hlavně bych chtěla vyzdvihnout výkon Irmy P. Hall, která se pětici dokázala ubránit, a vlastně, aniž by o tom sama věděla, jelikož jí byl nápomocen Bůh, tak u toho jsem se mohla potrhat smíchy. No asi se ještě podívám na původní film, jen pro srovnání.

Po přečtení spalte (2008)

Tak tady mě bratři trochu zklamali. Scénář a zápletka by nebyly zase až tak špatné, ale měla jsem z toho pocit, že je to až moc zamotané a odfláknuté. Nejvíc se mi líbil asi Brad Pitt, který hrál jednoduchého trenéra posilovny, tady bych řekla, že umí zahrát všechno. Ale bohužel, film jako celek byl tentokrát slabší.