Korene budúcnosti (1995)

Korene budúcnosti - Alexander Dubček. Tak tomuto dokumentu by som dal pokojne aj desať hviezd a nariadil by som ho prezentovať študentom na školách, ako povinnú dejepisnú pomôcku. Je tu spomenuté skoro všetko, čo sa dialo v politickom živote 20. storočia. Od rokov, významných udalosti až po dôležité osobnosti s dôrazom na Dubčeka. Film záčina tragickou smrťou generála Milana Rastislava Štefánika a pokračuje veľmi svižným tempom. Dokument je extrémne zaujímavý, lebo ponuka veľké množstvo informácií, či už z domáceho alebo zahraničného politického diania. Slovensko-talianska réžia zvolila netradičný pohľad na Alexandra Dubčeka, kedže je to viac-menej dokument o politickom dianí a pomedzi to je prelínanie životného osudu nášho najvýznamnejšieho politika 20. storočia. Možno niektorým sa nebude páčiť, že nešli úplne do hĺbky politických udalosti resp.do hĺbky života Alexandra Dubčeka. No na to by potrebovali tvorcovia pridať ešte jednu hodinu a dokument by tak zbytočne stratil dynamiku a hutnosť informácii . Tento film som už videl po druhýkrát a keď pôjde, tak si ho pozriem znovu. Na dobu vzniku je urobený, tak nadčasovo, že ani po 20. rokoch nestratil nič na kvalite. Myslím si, že je to jeden z najlepších politických dokumentov. Aspoň ja som si určite prišiel na svoje. Škoda, že ho Slovenská televízia dáva v nevhodných časoch a iba raz za dva roky. Na záver len toľko. Pán Dubček bol človek, ktorý preukázal veľkú odvahu v najhorších komunistických časoch a preto ostáva aj naďalej mojim hrdinom. Pre všetkých jeho neprajníkov by som chcel len dodať, že ak budu pozerať tento dokument, nech sa zamerajú na bežných ľudí okolo neho a na tú ich nadej v očiach, keď pred sebou videli človeka s ľudskou tvarou.

Devět paruk (2013)

"Je ťažšie niečo pustiť, ako držať. " Kvalitný nemecký film s ťažkou témou, uveriteľnou herečkou, krásnou hudbou a emotívnym záverom.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Zootopia je svieža rozprávka, ktorá má viacero tromfov. Má kriminálnu zápletku, ktorá sa v animákoch neobjavuje až tak často. Ďalej sú to milé postavičky, skvelú grafiku, hudbu a humor. Čo sa mi až tak veľmi nepáčilo bolo, že mi to trošku prišlo ako rozprávka na objednávku. Hovoria deťom, že môžu byť čim chcú a že všetci môžeme žít spolu, bez ohľadu na pôvod. Sú to síce pekné myšlienky, no život takto nefunguje. Prišlo mi to akoby tvorcovia filmu chystali našu mládež na pripadne ďalšiu vlnu prisťahovalcov. Kedže je to len rozprávka a ja nie som konšpirátor, dalo sa nad to povzniesť. Mínusom je zopár slabších resp.zbytočných scén, ktoré neboli potrebne. Celkovo Zootopiu hodnotím kladne. Je to rozprávka na zaslúžene tri hviezdy, no moje rozprávkové JA dalo 4.

Tah pěšcem (2014)

Tento film som sledoval už od jeho vzniku, lebo Zwickové filmy uznávam. Šach milujem a súboj Bobbyho Fischera a Borisa Spasského som mal naštudovaný. Sám som bol zvedavý, ako tento šachový megazápas, režisér ustoji. Pravdupovediac nebol to pre mňa šach mat. Po konci filmu ma to nepriklincovalo do kresla. Herci Tobey Maguire a Liev Schreiber sa svojich rolí zhostili bravúrne. Hlavne Tobey to mal namáhavé, kedže zahrať psychicky a paranoidne zdeptaného šachistu nebolo ľahké, no zvládol to. Tento film šliape od začiatku do konca na vysokej úrovni. Dej celého filmu akoby šiel na kvalitných 80%. Film nemá slabšie miesta, no čakáte, že sa to na konci vystupňuje do veľkolepých a dramatických rozmerov kráľovskej hry. Bohužiaľ film konči tak, ako cely jeho priebeh, čiže na úctyhodných 80%, no žiadalo by sa v koncovke pridať.

Stratený syn Slovenska (1994) (TV film)

Zaujímavý dokument o našom najlepšom bojovom pilotovi. Samozrejme, dalo by sa to urobiť aj lepšie, ale na dobu vzniku je to kvalitný dokumentárny film. Páčilo sa mi, že tvorcovia neboli obmedzení len na Slovensko, ale navštívili aj zahraničie a podali spravy aj od zainteresovaných svedkov. Dokument viac-menej dokonale mapuje celý Smikov život. Pre nezainteresováneho diváka ponúka film váľa zaujímavých a dôležitých informácii o jeho krátkom, ale o to plnšom živote.

Co s láskou (2014)

Tento romantický film ma zaujal od prvých minút a aj keď som nevedel čo mám čakať, prijemne ma prekvapil. Je to síce romantika, no páči sa mi, že nie je gýčová. Myslím si, že Čo s Láskou má pomerne slabšie hodnotenie preto, lebo sa vymyká z koncepcie štandardných romantických filmov. Musím vyzdvihnúť plynule prechody zo súčasnosti do minulosti a naopak. Taktiež sa mi veľmi páčili exteriéry, v ktorých sa nakrúcalo. Nechýbal vtip, pointa, dramatické aj romantické scény. Mladí herci aj keď boli relatívne neznámi, zahrali nadštandard. Hlavné mladý Australan Luke Bracey má herecký potenciál a je akýsi pokračovateľ Heatha Ledgera, na ktorého sa mi trochu podobá. Film záverom nejedného diváka prekvapí. Tomuto filmu by som sa nebál dať aj rovných 5 hviezd, no niečo mi k spokojnosti ešte chýbalo. (4,5* 75%)

Tísňová linka (2013)

Tento film je naozaj od prvej až po približne 90 minútu skvelý. Nechýba mu napätie a akčnosť. Nemal hluché chvíľky a to sa mi páčilo. Vo filme sa mi pozdával aj hlavný zloduch. Neokukaná tvár Michael Eklund zahral nepríčetného psychopata famózne. Záhadne cinkanie vlajky bol od režiséra dobrý pokus, no mne sa to podarilo rozlúsknuť ešte skôr ako tiesňovej operátorke. Všetko razom pokazil kostrbatý 3 minútový záver. Síce to nebola absolútna pohroma, no narušilo to celkový dojem z filmu. Napriek tomu si myslím, že ide o jeden z najlepších hereckých výkonov Halle Berry.

Dom Hemingway (2013)

Tak toto bola fakt bláznivá jazda. Drogy, sex, alkohol, nadávky a rock&roll. Viac-menej je cely film jedna veľká one man show Juda Lawa, ktorý si to užil plnými dúškami. Nepochybujem o tom, že nápady na mnoho scén vo filme, čerpal aj zo súkromného života, kedže je známy sukničkár a bohém. Už len samotný vstup do filmu je dosť bizarný, keď nahý Law básni o svojej "mužskej pýche". Tomuto filmu som nedával veľa šanci na úspech, no niekoľko pasáži bolo naozaj pôsobivých a vtipných. Scéna s trezorom bola asi Naj :-D. Najsilnejšie zbrane tohto filmu sú samotný Law, humorno-sarkastický scenár a hudba. (70%) https://www.youtube.com/watch?v=NnpGMl4eIgA

Susedské prípady (2015) (seriál)

Ani som nevedel, že na týchto "dramatických" scénach sa budem tak dobre baviť. Má to dej aj pointu, no herecké výkony sú na smiech.

Černá Dahlia (2006)

Poslabšia dráma v peknom vyzerajúcom kabáte s kvalitným hereckým obsadením. De Palma si zvolil osobitný pohľad na drastickú smrť mladej dievčiny. Síce sa nezakladá na skutočných udalostiach, ale prijemne sa na to pozerá. Záver bol trošku rozpačitý, no film ako celok to ešte ustál. (65-70%, 3,5*)