Přežít! (2005) (seriál)

Dokumentárny Tv seriál Prežiť mapuje osudy ľudí, ktorí bojovali o život v najťažších situáciách ich života. Seriál má podobu dokumentu s hranými hercami obohatený o výpovede skutočných hrdinov, ktorí to peklo prežili na vlastnej koži. Jednotlivé časti majú svoj spád a divák relatívne rýchlo vpadne do deja celého príbehu. Zložité chvíle sú dobré vykreslené takže si viete dobré predstaviť, čomu museli čeliť hlavní predstavitelia jednotlivých príbehov. Celý cyklus dokumentov je kvalitne nakrútený. Jediné, čo by sa dalo vylepšiť, by bolo dodať viac dramatizácie a emočnosti situáciám, keď sa obeť dostane do komplikácií a taktiež keď sa z problémov dostane heroickým spôsobom na vrchol.

Golfový sen (2005)

Golfový sen je z tých filmov, ktoré pôsobia na diváka veľmi prijemne. Zjednodušene povedané dobre sa na takéto filmy pozerá. Film má veľa umeleckých prvkov ako časté spomalene zábery, dramatická hudba pri jednotlivých odpaloch alebo detailne pohľady do tvári hráčov a iných kamerových drobnosti. Tvorcovia si dali záležať na športovo-emočnom základe filmu. Príbeh o talentovanom mladíkovi, ktorý sa stane legendou divákov určite nadchne. Veď kto z nás dôkaze vyhrať niečo veľké v 20-tke ? Jediným problémom tohto filmu je podľa mňa, paradoxne, jeho hlavný hrdina Shia LeBeouf. Ten na mňa pôsobí až prílíž detsky a zmätene. Keby som mal porovnať Golfový sen s Legendou o slávnom návrate, Golfový sen trošku zaostáva. Síce sú to oba veľmi dojímavé a silne príbehy, no Legenda o slávnom návrate má tu čarovnú poetickosť o čosi vyššie, a to možno aj vďaka kvalitnejšej hereckej spolupráci ( M. Damon, W. Smith, Ch. Theron) Golfový sen aj napriek S. LeBeoufovi hodnotím vysoko 4,5* a 80%

Páli vám to? (2004) (pořad)

Keď túto šou moderoval Miško Dočolomanský alebo Peter Kočiš, tak som ju v pohode sledoval. Tv program postavený na princípe krížovky som mal veľmi rád. No odkedy to vedie ten rakúsky akože moderátor, nedá sa to pozerať. On nielen, že nevie hovoriť po slovensky. On nevie ani čítať. A o tých jeho netaktných otázkach, čo kladie súťažiacim a celkovom vystupovaní moderátora radšej ani nepíšem. Pokiaľ ho niekto nevymení nebudem tv program Pali vám to sledovať.

Horší už to nebude (2006)

Horšie to už nebude je film taký zvláštny, že tým aký je zvláštny je vlastne zaujímavý :-). Príbeh je postavený na hlavnej postave z knihy už „vyhorenej“ spisovateľky, ktorá píše azda svoje vrcholné dielo. Muž v najlepších rokoch Harold Crick si žije svoj stereotypný život plný čísel a kalkulovania, až pokiaľ sa nezaľúbi do peknej čašníčky, respektíve dokiaľ nezisti, že mu ide o život. Od tohto filmu veľa humoru nečakajte, lebo tu je humor až druhoradý. Za ten neobvyklý nápad urobiť film o postave z ešte nedopišanej knihy som svoje hodnotenie umelo zvýšil. Inak hodnotím 3,5 resp.75 %.

Pahorek (1965)

Film Pahorok by sa dal pokladať za výkvet anglickej filmografie 70-tych rokov. Vojnoví film o nezlomnosti ducha, tela a mysle, ktorý ani rokmi nestratil nič zo svojho pôvabu. Z môjho pohľadu jeden z najlepších filmov Seana Conneryho. Na to aký to je starý film musím vychváliť kamerovú pracú Oswalda Morrisa. Ten pracoval s kamerou tak bravúrne, že som si miestami predstavoval, že som v tom tábore aj ja. No azda to najlepšie vo filme bol jeho geniálny scenár. Dlho som uvažoval nad 5 hviezdami, no nakoniec 4,5 * resp.80 %.

Legenda (1985)

Začiatky sú vždy ťažké a ani tie Ridleyho Scotta a Toma Cruisa neboli úplne ideálne.

Obchod s bílým masem (2005) (TV film)

Tento film mal všetko čo filmy takéhoto typu by mali mať. Napätie, gradáciu a aj patričné vyvrcholenie. Film mapuje osudy troch žien resp. dievčat, ktoré boli vtiahnuté do obchodu s bielym mäsom. Takéto príbehy by mali púšťať v televízii častejšie. Obchody s drogami, pornografiou, ľudskými organmi a prostitútkami sú bližšie, než sa môže zdať. Ak by tento film mal o čosi väčší rozpočet a známejších hercov, určite by zo seba vydupal viac peňazí a úspechu. Aj napriek menším mínusom je film veľmi poučný a upozorňuje na problém o ktorom by sa malo hovoriť viac.

Panna nebo orel (2010)

Na to, že som si myslel aká to bude hlúposť ma táto komédia veľmi milo prekvapila. Humorný film o starej múdrosti. Ľudia nepovažujú za pravdu to čo je skutočne pravda, ale skôr dajú prednosť poverám a ohováračkám. Taktiež o tom, že každá minca má dve strany. Pre mňa neznáma hviezdička Emma Stone príjemne pobavila. Na druhej strane ma trošku sklamali iné komediálne stálice. Amande Bynes a Lise Kudrow ich vedľajšie úlohy nie veľmi sadli. Za to rodičia hlavnej predstaviteľky Stanley Tucii a Patricia Clarkson mi dokázali vykúzliť úsmev na perách ba až rehot :-) Film bol miestami trošku pikantnejší, no nebol perverzný ako väčšina moderných teenegerských komédii. Vyzdvihujem hlavnú myšlienku filmu, ktorá robí túto komédiu netuctovou. Hodnotím 3,5* a 75%.

Thor (2011)

Opäť ďalšie fantasy z plejády komiksových super hrdinov. Na pľaci sa stretla paleta starších či mladších, známych či menej známych hercov a dokázali vytvoriť humorno-akčnú atmosféru, pri ktorej sa divák nenudil. Dej je síce trošku plytkejší a ľahko predpovedateľný, no za to vizuálne prevedenie si THOR minimálne tie 4 hviezdy zaslúži. Kto by to bol povedal na režiséra (postaršieho herca) Kennetha Branangha, že bude mať také ultra-moderné cítenie pre počítačové efekty.

Strážce divočiny (2009)

Mám rád prírodu a divé zvieratá. Medvede, vlky a iné zvery sú veľmi múdre a vnímavé tvory. Je veľmi dôležité, aby sme ich chránili a venovali im úctu a pochopenie. Pri tomto slovenskom, prírodopisnom dokumente som si prišiel na svoje. Krásne zábery slovenskej divočiny (Tichá a Kôprová dolina), unikátne zábery zvierat, tajomná hudba a prijemný komentár.