Morgiana (1972)

Iva Janžurová je v dvou roli zajímavá, ale celý snímek působí tak nějak divně, chladně.Jako ostatně většina filmů Juraja Hertze.

Obojek (1991)

Šílený nápad s vybuchujícími obojky je celkem originální, ale tím originalita celého snímku končí. Velmi podprůměrný snímek je oslavou brutality a zvrhlých nápadů, které hraničí se zločiny proti lidskosti.

Pozdrav od juggerů (1989)

Jeden z těch nesmyslných sci-fi blábolů, jak bude vypadat svět po globální katastrofě. Jenom hrubé, bezduché násilí pro násilí.

Slepá zuřivost (1989)

Režisér jakoby se inspiroval v zapomenutém japonském snímku Slepá Oiči (ve filmotéce CSFD jsem tento film nenašel, resp. ne pod tímto názvem, pod kterým si jej pamatuji), která měla tak vycvičený sluch, že dokázala zachytit i letící šíp. Zasadil jej ale do jiné doby. Nicméně děj je tak překombinovaný a chvílema přitažený za vlasy, že jej to sráží na úroveň béčkových akčních filmů.

Za svitu luny (1989)

Skvělé herecké obsazení, ale snímek až tak skvělý není. Poněkud klišovité téma o přivolání nemoci a příliš mnoho psychologie, což dělá film poněkud nudným. Ty dvě hvězdičky neznamenají, že by byl snímek špatný, jenom mě prostě nezaujal a určitě už ho nemusím vidět.

Jestřábí žena (1985)

Nejsem velkým obdivovatelem fantasy filmů, ktreré vycházejí z čarování a podobných nesmyslů, nicméně tento snímek mě zaujal svým námětem, provedením a hereckými výkony. Slušná trojka.

Epizody války 1 - Bombardéry (2002)

Vynikající britský seriál, ale k tomuto dílu musím polemizovat s oficiálním textem distributora. Strategické bombardování až do r. 1944 jenom málo ochromovalo Hitlerovo válečné úsilí a už vůbec neochromovalo německou morálku. Stejně tak jako německá nálety v Bitvě o Británii neochromily morálku Britů, jak to očekával Hitler a jeho suita. Naopak zvedly takovou vlnu nenávisti vůči Němcům, že tito už nemohli čekat na nějaké separátní vyjednávání, když začali prohrávat válku. Kobercové nálety na německá města zůstanou navždy skvrnou na štítě britského a amerického letectva. Stály miliony lidských životů, většinou žen, dětí a starců a k urychlení konce války vůbec nepřispěly. Byla to jenom odplata za německý teror. Nic jiného. Z vojenského hlediska to byl drahý nesmysl.

Epizody války 6 - Hawker Hurricane: Legenda válečného nebe (2002)

Celý britský dokumentární seriál Epiozdyválky patří k tomu nejlepšímu, co bylo v tomto ohledu natočeno. Hawker Hurricane patřil určitě k vynikajícím konstrukcím britského leteckého průmyslu. To, že v Bitvě o Británii sestřelily tyto letouny dvě třetiny všech nepřátelských strojů lze ale připsat pouze tomu, že na začátku války byl tento stroj nejrozšířenější britskou stíhačkou, Spitfiru měli Britové v roce 1940 ještě málo, ale byl pomalejší než německé Messerschmitty nebo Focke Wulfy a každopádně byl hůře vyzbrojený. Osm kulometů Browning ráře 7,69 mm sice vypadalo impozantně, ale proti 20 mm kanonům, kterými byly vyzbrojeny německé stroje to bylo málo účinné. Hawker Hurricane pak daleko předčil Supermarine Spitfire, který se stal jednou z nejlepších stíhaček II. sv. války. Byl rychlejší než kterékoli německé stroje a měl i silnou výzbroj, 2x20 mm kanon a 4x7,69 mm kulomet. Spitfire byl tak vynikajícím strojem, že sloužil v armádách různých států ještě dlouho po válce.

Bitva o nebe nad Británií (2005) (TV film)

Vynikající dokumentární snímek o bitvě o Británii. Britové měli štěstí, že měli krále a Churchilla. Královský pár v době nejtěžších náletů omítl opustit Londýn, a tak dal neskutečný příklad všem obyvatelům Londýna. Churchill pak se zaťatostí buldoga odmítal všechny výzvy i vyhrůžky nacistů. Člověk se musí nechtěně zastydět, jak zbaběle se zachovaly naše národy, zejména když si vzpomene na Poláky a na Rusy. Zejména Poláci se neochvějně postavili Němcům a šli do předem prohrané bitvy na koních proti tankům. Britové měli taky nespornou výhodu ostrovního státu, ale přesto se nepoddali a neustoupili teroru Němců.

Oheň z nebe (2001) (TV film) odpad!

Boj proti všemocné přírodě je předem prohraný. Jenom v těchto přiblblých snímcích mají zvláště vybraní jedinci šanci zachránit lidstvo nebo alespoň jeho část. Prakticky stejně tak je téměř předem prohraný boj proti všemocné lidské blbosti. Zde se musí najít skutečně silný jedinec, aby byl schopen bojovat proti natáčení takovýchto pitomostí.