Volný pád (1993)

Další z té řady vysoce hodnocených filmů, u kterých právě to hodnocení nedokážu pochopit. S hlavní postavou nejde vůbec sympatizovat, od úplného začátku se chová jako naprostý psychopat. Žádný z jeho skutků není nijak omluvitelný, ani opodstatněný danými okolnostmi, všechno je příliš přepjaté. A ty dialogy, ach ty dialogy... plné amerických keců. A k tomu velmi nevěrohodné herecké výkony a podivná režie. Nevím jestli to byl záměr, ale je tam několik situací, které mají prvky jakési parodie. Gang střílí na ulici ze samopalů, postřílí všechny lidi na chodníku, kromě jediné osoby, právě té, kvůli které začali střílet. Scénka ve fastfoodu je taky slušný bizár. Golfové vozítko sjíždějící do vody, malý kluk radící, jak střílet z raketometu a spousta dalších prapodivných momentů, které v rámci žánru působí úsměvně. Zkrátka film, který si hraje na něco velkého, ale ve výsledku je spíše směšný. 20%

Hlava Medúzy - Krev na stříbrném plátně (2021) (epizoda)

Zatím asi nejlepší díl. Potěšil Jiří Strach a především velmi přesvědčivé herectví Vandy Konečné Károlyi. A příběh s Heřmánkem se konečně zajímavě posunul. 65%

Nespavost (2009) (TV film)

FIlm, který je nejsilnější v momentech rozhovorů ve vile. Mimo ni najednou ztrácí tempo a atmosféru. A herecky stojí především na Haně Maciuchové, navzdory tomu, že jsem ji nikdy pro její teatrální afektovanost neměl příliš rád. Samozřejmě celkový dojem zvedly mé oblíbenkyně Klára Melíšková a Petra Špalková. A taky Chopinovo Nocturno op.9 No.2. Nespavost mohla být mnohem lepším filmem, kdyby se dostala do rukou lepšího scénáristy, dramaturga a režiséra. Občas totiž bylo poznat, že to řemeslně úplně nefunguje. Slabší čtyři hvězdičky. 70%

Višňový sad (2010) (divadelní záznam) odpad!

Ano, mohl bych tomu dát čtyři, pět hvězdiček a vést intelektuální řeči o tom, co se nám snaží Morávkův Čechov sdělit. Nebo dát dvě, tři za hvězdné obsazení a nekonvenční ztvárnění klasiky. A nebo také jen jednu z úcty k hercům. Ale když mě tento divadelní záznam skoro až fyzicky bolí sledovat, nemůžu dát jiné hodnocení než odpad!. Morávkův Višňový sad je příšerně dlouhý, nezajímavý, plný extrémního přehrávání. Strašně mi vadí taková ta samoúčelná deklamace textu, kdy se v jednom souvětí pohybujeme od šepotu až po expresivní řev prokládaný prázdnými výrazy. Zkrátka, tohle nepovažuji za umění. Připomíná mi to takové ty moderní výstavy obrazů, kde jsou na plátně nějaké cákance a prodává se to za statisíce a všichni uznale pokyvují hlavou, jaké je to umění a většina se bojí nahlas říct, že je to vlastně hnus. Kdybych na tomhle musel najít něco alespoň trochu pozitivního, tak je to Stropnický v roli Lopachina, jehož herectví (v rámci této hry) bylo nejzajímavější. Herci často v rozhovorech lákají na své hry a zní to tak krásně, když řeknou: Teď hrajeme na Vinohradech Višňový sad, je to krásné představení, všechny diváky zvu.... No a já bych si pak koupil lístek a viděl tohle!!! Pravěpodobně by to byla moje poslední návštěva divadla. odpad!

Hlava Medúzy - Dům na konci ulice (2021) (epizoda)

Takže má dedukce byla správná. Jak jsem se dočetl, nesmyslná změna hlasu Isteníka byl Renčův nápad. „To byl takový můj nápad, jak Michala odlišit od dalších postav, třeba od Jirky Dvořáka. Jirka je tam za takového staršího, tvrdého chlapa a z Michala jsem chtěl udělat takového toho ajťáka s pisklavým hlasem, co pořád sedí u počítače. Chtěl jsem ho odlišit i od toho Edy, kterého hrál v seriálu Most!, aby to prostě byla jiná postava, byť trochu směšná, ale zkrátka jiná. Opravdu ho nikdo nedaboval, ani nebyl během natáčení nemocnej, nechtěl jsem, aby tam byli dva chlapáci v týmu.“ A teď k samotnému čtvrtému dílu. Přišel mi zatím takový nejnormálnější, civilní, bez nějakých zbytečných výstřelků. I když, nešvary stále přetrvávají, jako zbytečné užití hudby ve scénách, kdy to je zcela nadbytečné. Dědek před barákem hrabe listí, policajt se ho na něco ptá a tam hudební podkres hodící se spíš do nějaké katedrály. Pobavila mě hláška po odhalení vraha: "Takže dodatkové číslo zní - 20 let natvrdo." 50%

Hlava Medúzy - Smrt na zámku (2021) (epizoda)

Když si odmyslím nepřesvědčivou almaru Čvančarovou, kastráta Isteníka a nepovedenou hudbu, tak to má stoupající tendenci. Sice dnešní díl měl takové pomalejší tempo, ale líbilo se mi prostředí zámku a závěr. A Heřmánek ml. tentokrát nikoho nepřizabil. 50%

Hlava Medúzy - Vykročení do života (2021) (epizoda)

V téhle kriminálce je tolik chyb, ať už scénáristických, režijních, hereckých, ale i hudebních... Isteník musel od Renče dostat povel, aby změnil hlas a lišil se od Edy z Mostu, jinak si nedokážu vysvětlit, proč mluví jako eunuch. Byla tam spousta nelogických momentů. Už jen ten konec. Proč najednou ve spěchu nasednou do tří aut, která musí houkat a blikat a oni jedou, jakoby tušili, že se přesně v tu chvíli něco odehrává v té vile? Jo, on se vlastně blížil závěr a bylo třeba nějak vygradovat děj. A samozřejmě přijeli tak akorát, jak to tak bývá... 45%

Hlava Medúzy - Hlava Medúzy (2021) (epizoda)

Jak už bylo řečeno... Čvančarová jako policistka? Velký přešlap. A zdá se mi to nebo má Isteník nějaký jiný hlas....? Mluví jako by měl těsné trenky. Co se týká seriálu, je to taková ta naprosto obyčejná televizní kriminálka. Ničím nezaujme. Snad jen Heřmánek ml., docela mě zajímá, co se z něj vyklube. Konec byl dost překvapivý. 45%

Všemocný (2011)

Velké překvapení. Výtečný, svěžě a moderně pojatý film. Nenudí ani chvíli a drží si svižné tempo až do zajímavého konce Jen se na něj musím podívat v originále. Jan Vondráček je skvělý dabér, ale k Bradleymu Cooperovi absolutně nesedí. 85%

Štěstí je krásná věc (2020)

Vždycky si u takovýchto špatných filmů říkám, jak by asi vypadaly, kdyby se jich chopili talentovaní tvůrci. Přitom z takového námětu se dá vytěžit strašně moc. Zde ale vidíme vedení herců, které se režisérovi rozpadá pod rukama, špatný scénář, střih..... Ze začátku se objevilo pár nadějných vtípků, ale rychle se ukázalo, že to byly jen výjimky. Špatný film, který tentokrát nezachránila ani má oblíbená Petra Hřebíčková. 35%