• Pohádka

Evo, vdej se! (1983)

"Neboj se, že to skončí, nebo vůbec nezačne." Ironický, až destruktivní příběh o životních, pracovních i milostných eskapádách mladé začínající učitelky, která se musí naučit žít zodpovědně a vyrovnat se s tím, že její "Homme fatale", není tím pravým životním partnerem. Hudbu k filmu skládal český jazzový muzikant a trumpetista Michal Gera a zazní v něm i píseň "Neboj se", kterou zpívá Vladimír Kratina.

Evžen mezi námi (1981)

"Zkrátka umění, chápeš?" Tolik jsem se na ten film těšil a tolik mě ten film zklamal, ale tohle mě na něm doopravdy zaujalo. Cituji: "Vy musíte zkoušet zatím něco jednoduššího, nepouštějte se do větších celků. Napište si něco menšího, třeba nějaký krátký, ale dobrý, skutečně myslím, dobrý text k písničce. Teda takový, jaký by se i vám, líbil, ale nepište to příliš moderně. Zkuste to napsat poctivě, pracujte s rýmem.", nebo "Dneska sou ty písničky buť o lásce a nebo vo ničem." a tak mě napadlo, že bych si také mohl zkusit napsat, nějaký ten text a tady je: Onehdy jsem po ránu, točil klikou lanovky, když jsem předtím posnídal, trochu teplé žemle. Vždycky takhle po ránu, s přírodou si řvu, ale to je lepší nepsat nic, než psát nějaký voloviny. Jednoduše rečeno, problematiku angažované tvorby, neřešil pouze autor tohoto snímku, ale i jiní a to o hodně dřív, než on. Film vznikl na motivy literárního scénáře Vladimíra Poštulky, uvedeném pod názvem "Hřbitovní kvítí".

Fair Play (2014)

aneb Andula vyhrála. Vyhrála však na úrovni svých morálních hodnot, kdy se dobrovolně vzdala své účasti na letních olympijských hrách, pořádaných v Los Angeles, protože její sportovní výsledky byly ovlivněny nepovolenými látkami, které dostávala bez svého vědomí, pod záminkou že jde o vitamín B12. Svého charakterního rozhodnutí však nemusela dlouho litovat, jelikož olympiáda v roce 1984 byla bojkotována tehdejším Sovětským svazem a státy Východní Evropy, včetně bývalé ČSSR. Dalo by se tedy říci, že šlo o jakousi "Karmu", kdy byl dobrý skutek, či lépe řečeno správné rozhodnutí odměněno a v opačném případě, by hlavní hrdinka brala "doping" zcela zbytečně a ještě s vědomím, že by mohla být odhalena, diskvalifikována a sankcionována.

Falešné obvinění (2003) (TV film)

"...a hned ze mě udělali agresivního psychopata." Jedna z lepších televizních adaptací režisera Zelenky, jež je svou dokonalou autenticitou, přesným obrazem člověka, do jehož nalinkovaného života vstoupí čiré zlo a které paradoxně odhalí pravost pracovních i rodinných vztahů.

Fešák Hubert (1984)

"Já to balim, s tímhle jsem si neměl začínat." Tenhle film mě nikdy nelákal, ale když jsem viděl, jak ho tady všichni mí drazí kolegové uživatelé glorifikují, podíval jsem se na něj a zjistil jsem že mi to přišlo jako kdyby glorifikovali snímek "Konto separato".

Funny Games (1997)

"Vím, že nechceš hrát, ale bude to psina, uvidíš." Byl jednou jeden divák, který chtěl vidět film, ve kterém je hodně násilí a tak poprosil režiséra, aby natočil film, ve kterém je hodně násilí. Ten režisér tedy natočil film, ve kterém je hodně násilí, ale pak přišel pan Haneke, který obvinil diváka z toho, že chtěl vidět film, ve kterém je hodně násilí, aniž by obvilnil režiséra z toho, že divákovi natočil film, ve kterém je hodně násilí.

Funny Games USA (2007)

"Je to paráda, něco úplně jiného. Noc a den." U nás kvůli vajíčkům chodíme ode dveří ke dveřím rok co rok a říkáme tomu Velikonoce. Tato koleda však nabrala jakýsi dominový efekt destruktivity, jdoucí od sousedů k sousedům až do okamžiku, kdy některý z nich bude bez vajec. Premisa tohoto snímku, stejně jako jeho původní verze tedy počítá s tím, že každý má doma vajíčka.

Fúsi (2015)

Neuvěřitelně silný příběh, s neuvěřitelně silným člověkem o nacházení a ztrácení životní motivace, který vás rozesmutní i rozveselí, ale hlavně Vás naučí brát život takový, jaký je.

Gravitace (2013)

"Chcete se vrátit, nebo zůstat tady?" A já jsem se učil, že gravitaci vobjevil Newton a von to byl zatim Cuarón. Tato velmi přesvědčivá sci-fi, plná úžasných obrazů a dokonalých efektů, je spíše komorním dramatem odvážné ženy, která zažila tragickou událost, se kterou se musí teprve vyrovnat a najít novou vůli žít a právě z tohoto důvodu, děj plyne pozvolna, ale zároveň nenechá diváka odvrátit oči od plátna.

Habermannův mlýn (2010)

"Už jste někdy viděl takové svinstvo, her Hora?" Otevírání starých ran, to podle mě k ničemu konstruktivnímu, nepovede.