Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Na první pohled explicitně emocemi předávkovaný obyčejný příběh obyčejného páru. Ale třetí rozměr filmu je variabilní a jeho obraz si vytiskne divák podle matrice vlastních zkušeností. To vysvětluje i rozptyl hodnocení i jinak dost jednotných hodnotících. Ze skvělé herecké dvojice ve velice benevolentní režii ve stylu "hrajte jak umíte" zářila hlavně Michelle Williams. Marně jsem čekal kdy vypadne alespoň na chvilku ze svého soustředěného výkonu.

Prokletý ostrov (2010)

U Scorsesa se dá předpokládat film určité kvality, ale tento film se dá směle zařadit k jeho lepším kouskům. Autor si s divákem hraje až do poslední chvíle, dokonce i po vyvrcholení zápletky. Herecká squadra podává výborný kolektivní výkon...no a hlavní role? Už od počátku Leovi kariéry si hledám na něj hůl, protože každého mainstreamového herce je potřeba po každém průměrném výkonu "pořádně zbít" . Kromě toho, jeho babyface kontrastující s potřebným charismatem rolí, do kterých je obsazován, je předurčen k pranýřování. Bohužel ten prevít to dělá tak dobře, že z čekání na jeho chybu je nakonec fascinace jeho dovednostmi. Hmm, taks to opět svedl, ale dávej pozor, sleduju Tě!

Senna (2010)

Navzdory trochu nepřesnému obrazu Sennovi složité osobnosti ve prospěch adorizace jednoho z největších jezdců historie F1, jsem tento dokument zhlédl s minimální potřebou kyslíkové výměny.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Na první pohled byla u výroby filmu použita generická šablona pro americký thriller ... ale kvalitní scénář, pomalejší tempo a skandinávská příchuť z filmu dělá dílo bez dědičných nemocí. V herectví je přesně tolik emocí, kolik si fungující chemie mezi tvůrci a divákem žádá. Další dvě části trilogie ale budou potřebovat pro stejné hodnocení v ruce "royal flash" (v rukávu nestačí) .

Muži v říji (2009)

Film, který ve svém žánru dosáhl téměř maxima. Herci hrají civilně, ale zároveň přirozeně. Vynikající scénář a excelentní režie...a co je při tom všem podstatné, film funguje i jako celek. Robert Sedláček má neuvěřitelný cit pro situaci a dávkuje všeho tak akorát. Pane režisére, doufám že odoláte sociálnímu nátlaku a nebudete točit filmy, po kterých volá "lid".

Seriózní muž (2009)

Bratři Coenové použili už i v minulosti ve svých filmech prvky judaismu, ale tentokrát se rozhodli pro explictní formu jeho "prezentace". A tak formou kartikatury představují židovský svět "gojům". Perfektní herecké obsazení, ztvárnění postav a dobové provedení dává tématu razítko autenticity. Jsem rád, že tvůrci nepodlehli sociálnímu tlaku příběh "učesat holywoodským hřebenem" a to i za cenu ztráty hlasů=peněz od mainstreamového publika.

Synecdoche, New York (2008)

Charlie Kaufman je velice originální autor. Pardon, byl velice originální autor, u svého scénáristického debutu. Od té doby se točí v kruhu vlastní originality. Jeho režijní debut dopadl dobře, řemeslně se mu nedá nic vytknout. Herci hrají podle Charlieho not, atmosféra filmu odpovídá dekadenci obsažené v příběhu... Bohužel se scénář dopouští neodpustitelného - poměr reality a abstrakce je silně nevyvážený. První půle je téměř ryze realistická, ale ve druhé polovině je najednou film přesycen abstrakcí, přes kterou místy prosakuje absurdita. Pokud tento talentovaný autor natočí něco mimo šablonu opakujících se sekvencí, které tvoří jakousi schizo-mozaiku, rád sáhnu po vyšším hodnocení, pro tentokrát dávám 3 hvězdy jenom za tu realistickou část.

Charlie Bartlett (2007)

Velmi příjemná komedie těží hlavně ze solidního scénáře, který se zdárně snaží nenásilnou formou oprostit od teen-comedy rutin.

Amorův úlet (2006)

Mám rád překvapení a tohle bylo jedno z nich. Množství přirozeně zasazených neotřelých gagů dělají z této komedie nadprůměrný počin. Není to vyslovená taškařice, i když k ní má blíž než k romantické komedii, ale je to komedie, po které Vám nezůstane na tváři křeč po zdvořilém uchechtnutí, ale budou se Vám alespoň hodinu vyrovnávat mimické vrásky.

Generace X (2005)

Už dlouho jsem nezažil podobný pocit po projekci nějakého snímku, jak to jenom popsat....nejlepší slovo bude VZTEK! Otřesný scénář, slepený ze sortimenu z "Katalogu klišé amerického nezávislého filmu". Pánové (oslovení pro tvůrce), podobný počin bych čekal od středoškoláka, za kterého to napsaly hormony. Chtěl jsem se rozepsat, ale tenhle film si nezaslouží ani negativní kvantitu.