• Pohádka

Silnice (1954)

Opět typická Masina a la Fellini=uplakaný klaun s vytřeštěnýma očima. Fellini vlastně zcela opomíjel (záměrně/amatérsky?) to, že jeho manželka má  obrovský herecký potenciál a degradoval ji pouze na "obličej" klauna smutného nebo klauna-šaška.  Quinn není absolutně moje parketa a jeho mexická/aztécká vizáž je odpudivá. Fellini opět "tančí" a do toho občas hodí nějaké to drámo. Grazie, questo non fa per me!(Díky, tohle není nic pro mě!)

Dobrodružství barona Prášila (1943)

Velmi pěkná výprava a celkový pohádkový dyzajn, avšak děj je o ničem, otravný, upovídaný, totálně neakční. Škoda!

Angelika (2013) odpad!

Proč někdo rímejkuje naprosté klasické skvosty, by bylo k podivení, kdybychom nevěděli, že byznys je byznys a nezná mezí, natož pak ve spojení s blbostí a nesoudností.

Tut (2015) (seriál) odpad!

Tentokrát se jeden z egyptských faraónů dostal do spárů USamericko-kanadského byznysu a banda severoamerických movie-byznysmenů spíchla horkou jehlou lacinou frašku, jakých už v USA spatřilo světlo světa na stovky, ne-li na tisíce, a které zaplavují evropský filmový/TV trh jako mor na úkor kvalitní domácí evropské produkce z dob minulých, která je tím pádem velice omezená či zcela nedostupná!  ...Kingsley je skvělý herec, ale zároveń i podřadný šašek, který, jak vidno, bere vše nezáležně na kvalitě = hlavně že to sype! ...Koment uživatele "verbal" ve stylu "expect NO MERCY" trefil přímo do černého!

Snídaně u Tiffanyho (1961) odpad!

Typický haulywůdský "kultovní" trhák, s ještě "kultovnější" filmovou a módní "ikonou", Audrey Hepburn. Pro diváky, kteří mají místo mozku z-HaulywůdKultu-kostku a pokročilou demenci. Chcete-li vidět modelku, předvádějící módní kreace v roli přerozkošné dívenky, snící v NY o své budoucnosti a la "Tiffany & Co.", je vám tento škvár šitý přímo na tělo. Co mě se týče - never more!

Janosik (1973) (seriál)

Roztomilé, naivní, ale i komediální. Remastrovaná verze je opravdu přepychová - vyčištěný obraz na celou obrazovku, hýřící sytými barvami a ve spojení s kouzelnými exteriéry je to parádní podívaná. Uniformy hajduků a císařských vojáků jsou nádherné, zvláště je-li jich více pohromadě - chlapcům to prostě sluší. Polský Ozzy Osbourne je na Jánošíka poněkud těžkopádný, ale jeho poklidné rutinní herectví je akceptovatelné. Seriál stojí zejména na dvojici Kwiczoł(Bilewski)/Pyzdra(Pyrkosz) a na postavě murgrabia(Kociniak). Občas příliš natahované scény a velmi pomalé tempo děje ubírají seriálu na dynamice. Ale stále velmi příjemná a zábavná oddechovka.

2001: Vesmírná odysea (1968) odpad!

Perfektně naleštěný a vybroušený podvod na diváky, i když při projekci na obrovské plátno se musel/musí divák cítit být součástí toho nekonečného, mrtvého, nevyzpytatelného a ve své "tichosti" ještě strašidelnějšího vesmíru. Bez opic a bez evidentně záměrně použitých a na city diváka hrajících značně "profláknutých" kusů z oblasti vážné hudby bych hodnotila o chlup výše. Takhle, jak to stojí a leží, nelze jinak!

Slané bonbóny (1985) odpad!

Nazvala bych to spíše "Slabé cukríky", neb je to opravdu velmi slabý čajíček - monotónní, suchopárné, mdlé, nevýrazné jak nápadem, tak herecky, nudné až na půdu - od poloviny jsem to brala posuvem, jinak bych u toho asi vykvetla. Štefankovičová došla svého vrcholu v hraných filmech až svým posledním hraným filmem "Kúpeľňový hráč" - ten u mě zabodoval.

Pasodoble pre troch (1986)

Za horníky ve sprchách v úvodu filmu jedna hvězda, i když více odvahy=explicity by vůbec nevadilo, naopak! Zbytek si naložte. Zdá se, že v průběhu 80.let začala důslednost "posudkových komisí" notně upadat a podle toho to také začalo vypadat. Navíc hlavní představitel dal filmu svým zjevem obstarožního santusáka tu poslední smrtelnou ránu.

Fanny a Alexandr (1982) odpad!

Další očistec z kuchyně slavného kino-řemeslníka Bergmana. Zda by tahle, hlemýždím tempem se vlekoucí patlaninka byla tolik opěvovaná "odborníky" jak od fochu, tak laiky, pokud by nenesla výrobní značku "Bergman", tot´ otázka. Oscara by získala pravděpodobně i bez "mistra", neb ingredience jako židovstvo a rádoby filosofické žvásty o bohu a lidské existenci na Americkou Filmovou Akademii spolehlivě zabírají. Film o ničem = oblbující pseudofilosofické  plky pro nemyslící obecenstvo, stejně jako otřepaná zápletka na téma "zlý otčím", kterou už na plátno převedli  dávno před "mistrem" mnozí jiní a mnohem kvalitněji. Měla jsem po ruce i pětihodinovou verzi, ale protože vím, co lze od "mistra" očekávat, začala jsem raději verzí tříhodinovou a světe div se - po dvou hodinách utrpení jsem tomu musela, chtě-nechtě, trochu pomoci posuvem vpřed. A sledovat dokonce onu pětihodinovou verzi "mistra" kejklíře bych nemohla a můj obdiv všem, kteří to dokázali a ještě se v té mistrově "genialitě" bahní. Mně naopak tahle "genialita" na oči už nesmí!