• Pohádka

Mořská panna (1939)

Opět naprosto profláknutá a zprofanovaná okoukaná Štěpničková - ale tady je snesitelná. Postava Šlemrové "funguje" v ději jaksi podivně/nedotaženě. Krátká a v našich filmech, bohužel, obecně velmi vzácná přítomnost herečky světového formátu, Míly Pačové, zvedá tenhle dryják o level výše!

Preludium (1941)

Nevěra by tu byla, ale nevíme o ní zhola nic, ač i nevěra může mít tisíce podob. Neviditelný milenec neustále slibuje, že toho nenechá a bude vdanou ženu pronásledovat, ale kde nic tu nic, asi proto, že milenec a jeho chování není v nevěřě vůbec důležitý?! Není proto také vůbec jasné, zda to milenec vzdal, tzn. zda nevěra skončila nebo  nikoli?! Úmorné rádobypsychologické drámo, kde se psychologie postav scvrkla na utrápené obličeje, slzy a lezení od ničeho k ničemu. Kladem celé této mrtvolnosti je, pravděpodobně nezávisle na tvůrcích, že ukazuje absenci komunikace mezi manželi, která je ale nezbytná pro řešení situace. Utrápený manžel vidí východisko jen v jediném, v tom nejbolavějším řešení, než se skrze slovní pomoc svých přátel dokope k tomu, že je nutné umět odpouštět. Štěpničkovou nemusím a sledovat ji v roli "nevím, jestli jsem jalová nebo březí" je úplná katastrofa. Civilní role Štěpánkovi absolutně nesednou a už vůbec ne role chcípáčků, to je pan herec z úplně jiného těsta - a lze to vidět/ vychutnat si i zde v oné několikavteřinové proměně v Othella = výstup, který diváka udeří jako blesk, herecká světová extratřída! ... Za Othella a dojemné scény s Brzkovou a Tánskou jedna hvězda.

Les Parents terribles (1948)

Jako divadlo budiž - záleželo by hodně na cástu + divadelní režii, pro film téměř nevhodné - nezáležně na cástu - snad kdyby to režie uchopila úplně jinak, ale jak?  Ani většinou výborná Yvonne de Bray mě zde vůbec nenadchla. Repete se ani tady konat nebude!

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Další zboží, tentokrát rádobypohádkové, z továrny METRO-EPSTEIN-STRACH. Těžkopádný příběh se jakžtakž rozjede ca. až v 50.minutě, kdy se totálně rozvleklý a nezáživný děj přenese na "Monte Carlos", ale to už je pozdě, i když příběh konečně začne být o chlup zábavnější. Trojan sice není špatný herec, ale že bych si kvůli němu sedla na pr... jako spousta zde přítomných, to určitě ne. Navíc je fyzicky dosti odpudivý. Zato jsem si zde smlsla na legendárním Josefu Somrovi=obdivuhodná profesionalita spojená s božskou lehkostí a přirozeností.  Jedna hvězda tedy za něho a současně za Lenku Krobotovou a její precizní a velmi komickou reakci po  otevření rakve typu "Bída" - bomba! Bohdalka za mrzký peníz sehraje ráda cokoli - třeba i umírající ropuchu.  ...Škoda že jako celek je to na koleně spíchnutá slátanina, ke které nemám chut´ ani potřebu se vracet.

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Vedle legendárních a dnes už  klasických, také západoněmeckých, májovek je tohle velice mdlé a amatérské. "Kańon" Berounky je přepychový!

Povolení zabíjet (1989)

Další ze série komediálních pohádek o 007 - anglosaském sjůprmenovi, na něhož neplatí žádné přírodní ani fyzikální zákony a který by se jen zvedl, oprášil a šel dál, i kdyby mu bouchla A-bomba rovnou mezi nohama. Daltona nemusím ale jako 007 mi nevadí.

Dech života (1987) odpad!

Komedie se příjezdem do Afghánistánu změnila na nekoukatelnou parodii, kterou má snad problém tolerovat i imbecil. Tolik nesmyslů, zhovadilostí a ireality budete asi těžko hledat v jakémkoli jiném ekšn-movie!

Bony a klid 2 (2014)

Film rozhodně není svým obsahem daleko od reálné "svobody, lásky a demokracie" po roce 1989, ale zvolená forma podání/filmového jazyka je přes čáru, což u režizéra formátu Vít Olmer nijak nepřekvapuje. Scénář, sestávající zvětšího pouze z vulgarit a oplzlých (často i stupidních) hlášek, je neúnosný i ve vztahu k danému námětu, tj.obrazu kapitalismu jako úpadkového a skrz naskrz prohnilého společenského řádu. Dobrých hlášek a momentů je ve filmu sice jako šafránu, ale jsou tu. Roman Skamene je výborný herec/komik a je smutné, že se takoví herci ztrácejí vlivem nelidského zprivatizovaného byznysu mezi spoustou podřadných rádobyumělců a musí brát vše, co jim kdo nabídne, neb jinak by se ve svém oboru vlastně neuživili. Film je jasný odpad, ale Romanovi Skamene jednu hvězdu dávám s radostí! Jeníkovou jsem nikdy nemusela a nemusím - její dikce mi připadá jako odříkávání básničky. Zde jsem ji ale musela politovat, protože chudák vypadá, jako by se na ní realita "lásky, svobody a demokracie" tvrdě podepsala. Velmi rušivým elementem pro mě zde byla křehká frajerka Gabriela Lašková - pravděpodobně dosazená režižérem jako protipól ke všem těm dekadentním fenám - mě ale ty feny bavily mnohem víc! ...ale jak koho,že? ...Repete tohoto  "skvostu" se konat nebude!

Vlak (1964) odpad!

Mám ráda vlaky a železnice i válečnou tematiku, ale tuhle limonádu s nereálným obsahem a plnou nesmyslů jsem dokoukala jen s velkým sebezapřením. Pohádka o americkém supermanovi vtěleného do francouzského odbojáře pro malé kluky a velmi nenáročné dospělé. Irealit a nesmyslů má film tolik, že nelze je tady všechny komentovat - některé dobře popsal ve svém komentu uživatel chamonix.

Muž z Acapulca (1973) odpad!

Takhle to dopadá, když již zaběhlá filmová hvězda občas ztratí soudnost a dělá ze sebe klidně i vola, byt´ určitě dobře placeného. Belmondo-fanklub učůrává nad svým idolem a  ostatní trpí. Žán-Pól totiž není komik v pravém smyslu slova - ani projevem a dokonce ani svým brambora-obličejem, jenž působí mafiánsky a ne komicky. Trapný vůl není ještě komik! Žakelín nemusím, ale s jejím názorem na USamerickou "filmovou vatu" musím jedině souhlasit. ...Tenhle "kult" (pro imbecily?) mě míjel tenkrát a minul mě i dnes. Nikdy více, jen přes moji Leiche!