• Pohádka

Dlouhá bílá nit (1970) (TV film)

Připadlo mi to velmi za vlasy přitažené, hodně mimo mísu. Asi také proto, že nejsem z těch, kteří na něco/někoho čekají a čekají a čekají, a když to nepřijde, tak pláčou a naříkají. Osudu se musí jít vstříc a ne ho nechat, aby nás převálcoval. Ač jsem z města, na socialistické vesnici (a ne na jedné) jsem prožívala (na střídačku) půl života a takovouhle morbidní atmosféru tam opravdu nepamatuji, právě naopak. ...Herci skvělí, hlavně dámské osazenstvo, ale předramatizovaný, nereálný a umělý příběh je ubíjející a nezábavný. O herecké extra-lize  Antonie Hegerlíkové může po zhlédnutí tohoto dílka pochybovat jen blbec. Naopak předlouhé close-ups na Hrušínského "prasečí ovar" za velké umění opravdu nepovažuji.

Dobrodruh (1983)

Docela zábavná krimi-pohádka, která nemá ve způsobu "vyšetřování" s realitou téměř nic společného.

Dobrodružství barona Prášila (1943)

Velmi pěkná výprava a celkový pohádkový dyzajn, avšak děj je o ničem, otravný, upovídaný, totálně neakční. Škoda!

Dobrodružství Philiberta, kapitána paniců (2011)

Typické stupidní a silně cenzurované kino 21.století pro nenáročné diváky všech(?) věkových kategorií. Opravdu nepovedená parodie na romanticko-dobrodružné filmy s Žánem Maré. Nad nenápadným/nenásilným/skrytým humorem je potřeba trochu přemýšlet = jinak vám tahle slátanina, kromě hezkých barevných obrazů, neřekne vůbec nic.

Dobrý voják Švejk (1956)

Knihu jsem rychle odložila = Haškův podivný literární jazyk mi vůbec nesedl/mě nebavil možná i proto, že jsem viděla Steklého filmy nejméně stokrát před samotnou četbou. Filmy jsem si zamilovala a kniha mi pak připadala poněkud "šedivá", krkolomná a těžko stravitelná. Steklý geniálně použil formu volného řazení úsměvných, ironických a absurdních skečů/obrazů jako jediný možný filmový jazyk, který nejlépe, nejpřesněji a nejostřeji vystihuje to, čím Haškovo Švejk je: anti-válečnou karikaturou, satirou, groteskou a komedií. Švejk není filosof, ale "šašek", který svojí "blbostí" trefí často do černého. Pan Březina, autor Lexikonu českého filmu, má samozřejmě opět výhrady k takovému zfilmování Švejka, neb on hodnotí filmy čistě podle kladného či záporného postoje jejich tvůrců k socialismu. Snad mu nějaký ten "svobodný umělec" udělá radost a natočí jemu i ostatním anti-rudým d´áblům Švejka ve stylu "nové vlny". Já zůstanu věrná Švejkovi Karla Steklého, neb dokonalejší Švejk než ten Steklého na filmovém plátně ještě nebyl, není a nebude!

Dom (1980) (seriál)

Další TOP seriál z polské produkce zabírá ca.40let Polska od r.1945. Každodenní příběhy/osudy obyvatel domu na ulici Zlatá č.25, ale i jiných lidí, jsou vyváženě propojené se všemi důležitými politickými událostmi té doby. Bohatý civilní i politický děj nabízí nepřeberné množství nejrůznějších postav a postaviček v dramatických i komických situacích nekompromisně strhujícím a dynamickým způsobem. Herecké výkony jsou superbní, dějové linie+ scénář velmi dobře napsané, seriál má vysokou kvalitu od první minuty až do poslední!...Seriál permanentně překypuje tvrdou kritikou a zesměšńováním socialismu. Je extrémně anti-socialistický a před r.1989 nebyl pravděpodobně často/vůbec(?) vysílaný, v naší čs.televizi jsem ho nikdy neviděla. Pokud se přece jen v té době někde objevil, tak určitě pouze v silně sestřihané formě. I přes tvrdou kritiku socialismu nesklouzli autoři do laciné a lživé anti-socialistické hysterie, ale snažili se ukázat reálný socialismus takový, jaký opravdu byl = lidé měli k sobě blíž a i přes veškeré nedostatky a obtíže si žili vlastně jako prasata v žitě!...Dnes zase pravděpodobně nejsou peníze na zakoupení drahých vysílacích práv, i když do politiky současných vládnoucích elit by seriál opravdu pasoval jako pr... na hrnec!...Dílo tak vysoké kvality, že uspokojí nejen anti-rudé d´ábly, ale i marxisty, i když samozřejmě každého jinak!

Domenica d'agosto (1950)

Nedělní masový "útok" obyvatel Říma na místní pláže v Ostii a s tím spojený typický italský blázinec a řev. Plážové radosti i strasti jsou proložené několika krátkými "milostnými" epizodkami. Jednoduchý, nekomplikovaný děj/příběh. Italové bez přestávky "štěbetají" jako o závod, až z toho pomalu bolí hlava...Nádherný devatenáctiletý Franco Interlenghi a řada pohledné mužské mládeže v menších rolích nebo jen jako "křoví" v pozadí...Příjemná ukázka té lepší/zábavnější stránky Itálie na počátku 50.let.

Do nitra Planety opic (1970) odpad!

Na dalších čtyřech "pokračováních" Planety opic se podílela jiná "tvůrčí" banda a ta tomu tedy bez legrace vytřela pr... Pro jen trochu soudného diváka naprosto nekoukatelné - pouze valíte oči, jak může někdo vymyslet takové zhovadilosti a k tomu pak ještě najít další magory, kteří to zfilmují. I zde dostála US-americká filmová žumpa stoprocentně své pověsti.

Doroga na Berlin (2015)

Ojoj! To bolí. Škoda, velká škoda. Poklidné/komorní válečné drama nám celkem kultivovaně předvádí hrůzy války (s dobrou výpravou/scénickými obrazy, kvalitními hereckými výkony), ale samotný příběh obou hlavních postav je tak naivní, nereálný, filmově vykonstruovaný a tak bezhlavě na divákovy city útočící a se zakončením téměř a la červená knihovna, že soudný divák se nakonec musí, at´ chce nebo nechce, od filmu zcela distancovat. I já jsem během filmu ukápla hodně slz, dojemné to bylo, avšak nad scénami typu - odvolán z popravy pět vteřin!!! před povelem "PAL" - musí člověk zakroutit hlavou = to jsou ale náhody, co? Takovýchto "náhod" a jiných nelogičností je zde hned několik a ty stáhly jinak kvalitní snímek téměř až na úplné dno...Mám ráda dobře natočené válečné filmy, ale válečné drama formou pohádkové limonády? Ne, díky!

Dream Boat (2017)

Pravděpodobně finačně/pracovně dobře zajištění gejgajs si udělali/zorganizovali trip na luxusním cruiseru. Zábava, která leckterým  z nich přinesla spíše deprese než radost, jak vidno z některých rozhovorů zde...Méně filozofování, provokování různými lavparádami a jinými výstřednostmi a ono se to poddá. Většina populace je dle mého stejně bisexuální - záleží jen na situaci, náladě, alkoholu, drogách aj., takže o sex tu vůbec nejde a co se partnerských vztahů týče, příroda to určitě zařídila a zařizuje tak, aby se dostalo na všechny - to, že si to lidstvo kazí samo odcizováním se jeden druhému, devastujícím narušováním mezilidských vztahů a přirozené komunikace tím, že se nechalo opít rohlíkem a pod rouškou falešné tolerance, svobody a demokracie plus pod tlakem přebujelé a často nebezpečné techniky volí a oslavuje jako jedinou možnou formu existence nejvyšší stádium fašizmu-konzum, s tím nenadělá nic ani LGBT.