• Pohádka

Cesta (1994) (seriál)

Superbní Maria Miles v roli Nellie Chapman, ženy, která miluje i přes všechny překážky stále a celým srdcem a nakonec tato silná láska dojde svého naplnění...Adaptace jednoho z děl Catherine Cookson.

Skleněná panna (1995) (seriál)

Možná jsem v době sledování tohoto dílka byla už trochu "přesycena" příběhy Catherine Cookson, neb jsem zkoukla snad všechny, co jsou k mání. Nevím. Tenhle příběh mi připadal už poněkud tuctový bez větší jiskry a oba hlavní protagonisté mě typově příliš nezaujali. Filmová adaptace pro mě tak na jedno zkouknutí, podruhé už jsem se docela nudila, i když romány/příběhy od Catherine Cookson miluji.

Na křídlech naděje (1997) (TV film)

Červená knihovna zalitá velmi ostrou "omáčkou", jejíž hlavní ingredience jsou utrpení, válka, nemoc a smrt. Místy dosti smutný příběh, ale "konec dobrý, všechno dobré". Adaptace románu od Catherine Cookson.

Na předměstí (1989) (TV film)

Cookson si tady trochu zaexperimentovala se spiritualismem, věcí, která vůbec není mým šálkem čaje. Jak předvedla scénu "neštěstí v lodičce osazené dvěma děvenkami na rozbouřené vodě" ve svém románu Catherine Cookson nevím, nečetla jsem, ale zfilmovaná byla tahle scéna velmi nepřesvědčivě a vina Dominica (Sean Bean) na tomto neštěstí mi také jaksi unikla...Owen Teale zahrál roli těžkým životem zoceleného nádeníka/později předáka Johna O´Briena tak bravurně a tvrdě, že, ač postava kladná, byl místy až "odporný"/nesnesitelný a přitom je ho divákovi upřímně líto.

Wallenstein (1978) (seriál)

Výprava a historické "původní" exteriéry a interiéry jakžtakž oživují jinak celkem suchopárný seriál, který se, bohužel, soustředí na dějepisná fakta výlučně formou politických dialogů. Větší akce nebo odlehčující zajímavé scény/vedlejší linie, např. ze soukromého života některých postav, zde nečekejte. Škoda!

Jánošík I., II. (1963)

Pokud si ještě pamatuji, tak kino- a TV-kopie tohoto filmu měly docela slušnou kvalitu, ale to co nám nabídli "digitální experti" na dvd, to je opravdu otřes, jak obrazem, tak i zvukem. Plazma si s dvd-obrazem ještě jakžtakž poradila, ale modernější LCD to nebere. Obraz rozmazaný a jakoby za rýhovaným sklem a k tomu často tak huhńavý a kolísavý zvuk, že je ztěží rozumět, co dotyčný říká. Škoda!...Totálně mě okouzlil ve své komicko-dramatické roli František Dibarbora, naprosto dokonalý. V této roli jsem si ho doslova zamilovala!

Elizabeth (2000) (TV film)

Ne tak barvité a svěží jako Šest žen Jindřicha VIII., spíše unylejší a šedivější, ale i tak dokudrama plné zajímavých faktů o významné postavě anglických/evropských dějin. Představitelky Alžběty I. mi vůbec nesedly = nemastné, neslané.

Poslední růže od Casanovy (1966)

Felix v jediné své hlavní roli, v roli nevrlého stárnoucího svůdce - ale raději ho mám v těch mnoha menších "vrlejších" rolích. Bývalý manžel mé vzdálené tety, herečky Libuše Sobotové, se kterou jsem se několikrát setkala na různých rodinných oslavách, když jsem byla velice malá a ona už postarší dáma. Příbuzenstvo jí jmenovalo Liba. Zde v biografii Felixe le Breux je mylně uvedena pod příjmením Sobotková.

Za volantem nepřítel (1974)

Netradiční prostředí taxislužby ve spojení s jednou s politických krizí naší historie. Obdivuhodně dobře natočené = lehce a nevtíravě. U mě boduje i Petr Skarke jako velmi dobrý herec a velmi přitažlivý muž.

Tam, kde hnízdí čápi (1975)

Krampola jsem nikdy moc nemusela, ale komunistického funkcionáře tady zahrál velmi dobře. Film by jako celek potřeboval více št´ávy a více odvahy v některých scénách.