• Pohádka

Jak se peče štěstí (1981) (TV film)

Proč mluví čertovská babička jako Křemílek a Vochomůrka? A k tomu zase to otřesné bohdalovské pitvoření?...Jinak příjemné a elitní herecké obsazení. Suma sumárum-další nádherná kulisová socialistická klasika.

Jak si nepodělat život (2019) (seriál)

Tohle se nedá a ani to nemá cenu nějak moc komentovat - prostě dekadentní spotřební společnost produkuje dekadentní spotřební umění neboli zboží. Tady máme další produkt takové zbožní pásové výroby. Produkt pro generace dorostlé a narozené po r.1989, které se velmi rychle vzdalují své lidské přirozenosti a stávají se samy produktem konzumu a zároveń jeho lehce manipulovatelným otrokem...I zde se "společensky i politicky svobodní" tvůrci snaží svoji uměleckou nemohoucnost občas maskovat bezduchou stupiditou a lacinou vulgárností...Hudba, zvláště u třetí povídky, je zde odstrašujícím příkladem úpadku současné hudební scény...Jednotlivé povídky: první-1, druhá-odpad, třetí-1, čtvrtá-2.

Jak si zasloužit princeznu (1994)

Snaha nevyšla a vznikla tak opět povrchní a herecky toporná slátanina. Princezna vypadá spíše jako modelka, dejme tomu. Ústřední píseń, která mnohé tolik nadchla, nepatří, bohužel, do pohádky, ale do muzikálu. Příběh doprovázející kytarová country-hudba také zrovna pohádkovou atmosféru nevyvolává. Další nepovedený pokus o klasickou pohádku v době počátku totálního rozkladu a úpadku naší kinematografie.

Jáma a kyvadlo (1961)

Strašidelná "pohádka" čistě pro pobavení. Natočeno ve velmi příjemném a dobře koukatelném stylu. Stará klasická filmová škola.

Ja milujem, ty miluješ (1980)

Na rozdíl od jiných, spíše úpadkových než politických, se ani tenhle film rozhodně do trezoru neměl dostat. Ovšem prosadil-li si "svoje" jeden (či více) soudruh-fanatik nebo blbec, film v trezoru skončil, aniž by si dotyčný uvědomoval, že tímto dá filmu punc vyjímečnosti, kterou film nemá, ale kterou třídní nepřítel a veškerá pakáž na něj napojená jako "politickou vyjímečnost" politicky zneužije...Pro místní pakáž s vypláchnutými mozky je "trezor" opět jediným záchytným bodem, a tak povýšila film na ponurý obraz socialismu jako celku, ač spousta z nich v socialismu vůbec nežila/nevyrůstala! O "normalizaci" mají, pod vlivem lživé propagandy a USamerických krváků, naprosto scestné a obludné představy a vysvětlovat jim, že slušní lidé se do Jáchymova neposílali a že o "normalizaci" slušní lidé vlastně vůbec nevěděli, neb to  bylo poklidné znovuzavádění a upevńování jistot, klidu, pořádku, stability, míru a bezpečí ve společnosti, nemá cenu. To, že "normalizaci" naopak pocit´ovali protistátní živly, kriminálníci a jiná svoloč, která se snažila škodit, bylo nutné - jinak už by se bývala tehdy společnost dostala do situace, v jaké je dnes = na práh 3.sv.války, dekadence, rozklad společnosti, hodnoty socialismu=lidu rozkradeny/rozprodány, chudoba atd. ...Film není  žádným obrazem bezvýchodného socialismu, ale jeho obsah má obecnou rovinu = to, že se někdo cítí méněcenný a neumí se s tím vyrovnat a chlastá, není problém jen v socialismu, stejně tak chlast obecně, kurvení se obecně - jde vlastně o poklidný a bezstarostný život na vesnici, který sice občas vypadá jako nudný a neutěšený, ale lidé si zde žijí jako prasata v žitě = zda by jim pomohla falešná svoboda a demokracie = drogy, iPhony, porna, filmové krváky a deprese, rozpad mezilidských vztahů/chorobný individualismus či cestování do USA aj.= konzum, je otázka. Vesnice v konzumu jsou sice často hezky vyleštěné, ale totálně sterilní a mrtvé, sousedské vztahy, které byly za socialismu samozřejmostí, víceméně neexistují...Našemu hrdinovy osud nakonec přihraje i ženu, která ho bere takového, jaký je, ale on stejně chlastá a vztah se zhroutí. Život není NIKDE peříčko, a když se člověk neumí nebo nechce k životu postavit pozitivně=uchopit šanci, za to socialismus určitě nemůže. Konec filmu pak vypadá pro našeho hrdinu nadějně....Socialismus neurčoval/neovlivńoval lidem jejich životy tak drasticky, jak si myslí vygumovaná mládež a jak nám to prezentují na každém kroku novodobí fašisté pod pseudonymem demokraté.

Jana Eyrová (2011) odpad!

"Osudovou láskou Jany Eyrové"(2006) jsem se musela prokousávat delší dobu, abych nakonec uznala, že zde je na co se dívat - bytelně zpracovaná/zfilmovaná předloha, vhodně obsazené hlavní i vedlejší herecké role, přepychové uvěřitelné herecké výkony. Zato tato, ve zkratce slátaná verze, je pravým opakem. Naprosto zcestně uchopená předloha, otřesní herci a jejich ještě otřesnější výkony, unylost, suchopárnost, prázdnota - nuda! Všemi opěvovaný, odpudivý Fassbender je tady úplně mimo mísu, Wasikowska by typem celkem seděla, ale potřebovala by notně "nakopnout" ohnivější režií, aby byla Jana Eyrová z masa a kostí a ne pouze její mrtvolný přízrak. Judi Dench si sem také odskočila jen tak mimochodem trochu přivydělat -  jedna z jejích nejnevýraznějších, doslova ostudných rolí.  ....Příběh/námět není úplně moje parketa. Tato chmurná červená knihovna zavání "inspirací" hororové červené knihovny E.A.Poa - oba, Brontëová i Poe, žili ve stejnou dobu = v první polovině devatenáctého století.

Janosik (1973) (seriál)

Roztomilé, naivní, ale i komediální. Remastrovaná verze je opravdu přepychová - vyčištěný obraz na celou obrazovku, hýřící sytými barvami a ve spojení s kouzelnými exteriéry je to parádní podívaná. Uniformy hajduků a císařských vojáků jsou nádherné, zvláště je-li jich více pohromadě - chlapcům to prostě sluší. Polský Ozzy Osbourne je na Jánošíka poněkud těžkopádný, ale jeho poklidné rutinní herectví je akceptovatelné. Seriál stojí zejména na dvojici Kwiczoł(Bilewski)/Pyzdra(Pyrkosz) a na postavě murgrabia(Kociniak). Občas příliš natahované scény a velmi pomalé tempo děje ubírají seriálu na dynamice. Ale stále velmi příjemná a zábavná oddechovka.

Jánošík I., II. (1963)

Pokud si ještě pamatuji, tak kino- a TV-kopie tohoto filmu měly docela slušnou kvalitu, ale to co nám nabídli "digitální experti" na dvd, to je opravdu otřes, jak obrazem, tak i zvukem. Plazma si s dvd-obrazem ještě jakžtakž poradila, ale modernější LCD to nebere. Obraz rozmazaný a jakoby za rýhovaným sklem a k tomu často tak huhńavý a kolísavý zvuk, že je ztěží rozumět, co dotyčný říká. Škoda!...Totálně mě okouzlil ve své komicko-dramatické roli František Dibarbora, naprosto dokonalý. V této roli jsem si ho doslova zamilovala!

Jarmark marnosti (2004)

Zprznění "po hollywoodsku" klasické literární předlohy. Uspěchané, povrchní, postavy i jejich vztahy neprokreslené/nedotažené. Vznikla tak nepřehledná, nezáživná motanice, která nemá s knižní frivolní a dynamickou předlohou nic společného. Miss Sharp tady není vůbec tak sharp (ostrá), jak by být měla. A ke všemu ještě odporný, slizký,strojený a přepjatý Rhys Meyers, herecky totálně nejistý a nepřesvědčivý šašek...Tahle rychlokvaška má hodně daleko za knihu téměř věrně kopírujícím BBC TV-seriálem z r.1998. Hlavní představitelka z tohoto seriálu (Natasha Little) se objevuje v menší roli i zde...Jedna hvězda za výpravu, za klasický širokoúhlý formát a za "staré dámy", které to tady alespoń trochu rozsvítí.

Jeden hot a druhý čehý (1978)

Luí i tady už vypadá vyzábleji a není tak roztomilý jako dříve, Aný vůbec nemusím a k tomu dokonale přitroublý námět. Ne, díky!