• Pohádka

Nejšťastnější dny v životě (1950) odpad!

Tuctový námět a totálně nezvládnutý. Komika chladná, mrtvá, vlastně veškerá žádná. Všichni mluví extrémně rychle, jako kdyby někam pospíchali, k tomu se chvilkami polykají celá slova nebo jejich části a to všechno leze divákovi enormně na nervy. Alastair Sim nebude komický ani kdyby se na hlavu postavil, Margaret Rutherford má zde ještě daleko do slavné "Miss Marple" a ztrácí se v kontextu této šedivé a nezábavné rádobykomedie jako jehla v kupě sena...V podstatě se celou dobu díváme jen na bandu učitelů v čele s Alastairem Simem a bandu učitelek v čele s Margaret Rutherford, jak lezou sem a tam a kvůli rozdílnému pohledu na věc neví, jak vyřešit situaci vzniklou ubytováním dívek v chlapecké škole...Ne, děkuji, nikdy více!

Někdo to rád horké (1959)

Stačí vidět jednou za deset let - dvě hvězdy. Třetí hvězda je za přepychový původní dabing, který pro čs. obecenstvo zvedá tuhle taškařici ještě o třídu výš. V tomto dabingovém přepychu je dokonce jeden naprostý unikát - Miroslav Homola jako milionář Osgood Fielding (Joe E. Brown) v telefonátu mezi Osgoodem a Josefínou (Tony Curtis) - pro mě nejzábavnější minuta z celého filmu, vlastně jediná, na kterou se vždy po deseti letech těším. Závěrečný dialog s nečekaným vyústěním (bombou!): "Nikdo není dokonalý" je geniální - v té době opravdu překvapivé, komické a odlehčující.

Nella città l'inferno (1958)

Prostředí ženské věznice mě vůbec nepřitahuje a film, který se komplet celý odehrává jen zde, jakbysmet. Ale vsadila jsem na záruku kvality = režisér a obě hlavní představitelky, donutila jsem se to zkouknout a vyšlo to. Dvě úplně odlišné herecké extratřídy se tu pod unikátním vedením skvělého režiséra dokonale doplńují. "Šílená" Magnani srší opět nadpřirozenou energií a je kouzelná a strhující, Masina dovede bravurně zahrát nejen ušlápnuté děvenky nebo "klauny", ale dokáže to i jak se patří rozpálit. Ke všemu jsou i všechny ostatní "vězeńkyně" herecky vynikající. Malý "štěk"(minirole) Alberta Sordiho je zahraný neuvěřitelným a nenapodobitelným způsobem...Vedle úchvatné adaptace "Romeo a Julie"(1954) další filmový skvost Renata Castellaniho.

Neviděli jste Bobíka? (1944) odpad!

Ó, Matko! Nový pokus a opět jsem to celé nedala. Je to stupidním námětem nebo nepovedenou   režií nebo obojím? Hrůza sledovat hereckou elitu, jak se plácá v něčem tak bezduchém, nicneříkajícím a totálně nudném. Slavínský musel mít slabou chvilku nebo se zbláznit či měl nějaký nám neznámý důvod, proč zfilmoval takový blivajz. Snad pro děti a skalní milovníky hrubosrstých foxteriérů? Doba vzniku nemůže být omluvou = je totiž holý nesmysl si myslet, že Slavínskému drželo SS bouchačku u hlavy s tím, že musí natočit právě tohle a takhle a v té samé době se točily i kvalitní filmy. ...Bobíka jsem viděla a už ho nechci ani vidět!

Nevíte o bytě? (1947)

Pro mě napoprvé téměř nekoukatelné hlavně díky dosti nesnesitelné (projevem i hlasem) Boženě Obrové (slečna-desátník)...Film, který mě oslovil až po několika reprízách. A nakonec jsem si zvykla i na Obrovou, které se musí přiznat, že zahrála roli slečny-desátníka perfektně. Malý Emánek-naháček je rozkošný.

Nezbedný bakalář (1946)

Když nezpívají nebo neřvou žáci, tak řve Štěpánek a jiní ochmelkové. Film, kterému jsem dlouho nemohla přijít na chut´...Temperamentní Míla Pačová je v roli Markyty (a jako vždy a všude) skvělá. At´ tak nebo tak, už dávno a hlavně dnes patří i tohle dílko do pokladnice světové kinematografie.

Noční hry (1966)

Ani pár explicitních obrazů chlapeckého a ženského těla ani Ingrid Thulin nezachrání tohle skandinávské dekadentní fiasko. Už úvodní zdlouhavý teatrální porod se spoustou blábolů a šaškaření kolem mě totálně otrávil a po všem tom otravném lezení po domu sem a tam a přitroublém filozofování se rázem zbavíme dlouholetého psychického traumatu tím, že vyhodíme něco do povětří!? Mě tedy Mai Zetterling nešokovala, ale unudila k smrti. Už nikdy více!

Northangerské opatství (2007) (TV film) odpad!

Podružný námět, zpracovaný totálně nezábavnou formou. Netrvalo dlouho a brala jsem to rychloposuvem. Stále se jen leze sem a tam, blábolí se o tom i jiném, děvenka hledá vzrušení v hororové červené knihovně a občas v bujné fantazii vidí sama sebe jako součást toho, co právě čte. Nakonec v touze po hororových prožitcích přijme pozvání do starobylého opatství, kde se její bujné fantazie přehoupnou do zcela jiné a nečekané reality... Díky, nikdy více!

O anthropos me tis apantiseis (2021) odpad!

Roudmuví o ničem nebo, chcete-li, NIC na otřepané téma, zpestřené o dnes tak populární a doslova povinnou, a zde poněkud ireální, gay-love-story.  Jednou se tahle superNuda dá vydržet, ale podruhé mě k tomu nikdo nedostane ani párem volů!

Občan X (1995) (TV film)

Nesnáším americké produkce, které většinou zobrazují cizí kultury a politické systémy svýma propagandistickýma očima = překrouceně a lživě. V případě tohoto snímku potvrzuje vyjímka pravidlo. Bez tváří několika známých anglo-amerických aktérů + švédského Maxe von Sydow by mě ani ve snu nenapadlo, že jde o USA-produkci. Hlavní linie = politická je reálná a nezvrhla se do pustého hysterického anti-komunismu, čímž film silně boduje u soudného diváka. Fanatická, reálného světa neznalá hovada a pokrytci byli i v sovětském Rusku. Tato hovada se často "vyhřívala na slunci moci" pod zástěrkou "komunista", ale s čestnými echt-komunisty neměla vůbec nic společného...Herecké výkony excelentní, stísněná atmosféra, tvořená idiotickou politickou blokací vyšetřování ve vztahu k hrůznýcm činům psychopata, dokonalá. Výprava, interiéry, a zvláště pak exteriéry točené v Mad´arsku působí opravdu autenticky (rusky). Umírněná explicita jednotlivých/některých z vražd je na místě, neb film je hlavně "politickým" thrillerem a nikoli pohledem do soukromí psychopata, jak je tomu v případě dokonalého thriller-hororu na podobné téma U zlaté rukavice, který by bez silně explicitních, avšak perfetně zvládnutých scén nedával vlastně žádný smysl a jednalo by se jen a pouze o další prachsprostý podvod na diváka.