• Pohádka

Jarmark marnosti (2004)

Zprznění "po hollywoodsku" klasické literární předlohy. Uspěchané, povrchní, postavy i jejich vztahy neprokreslené/nedotažené. Vznikla tak nepřehledná, nezáživná motanice, která nemá s knižní frivolní a dynamickou předlohou nic společného. Miss Sharp tady není vůbec tak sharp (ostrá), jak by být měla. A ke všemu ještě odporný, slizký,strojený a přepjatý Rhys Meyers, herecky totálně nejistý a nepřesvědčivý šašek...Tahle rychlokvaška má hodně daleko za knihu téměř věrně kopírujícím BBC TV-seriálem z r.1998. Hlavní představitelka z tohoto seriálu (Natasha Little) se objevuje v menší roli i zde...Jedna hvězda za výpravu, za klasický širokoúhlý formát a za "staré dámy", které to tady alespoń trochu rozsvítí.

Závod (2002) odpad!

Odstrašující příklad (francouzské) kinematografie. Proč se Balasko propůjčuje k takovým nesmyslům a hovadinám, je mi záhadou.

Jedna kočka za druhou (1993)

Sílu divadelního představení to nemá, ale ujde to díky řadě skvělých herců. Postlerová se v roli psychicky nestabilní děvenky/hysterky natolik snažila, že se film stal málem nekoukatelným. Ale to asi nebyla její vina/chyba, spíše to po ní pan režisér tak žádal.

Ve službách krále (1961)

Klasická Jean Marais-romantika, kterou však scéna s vlky přehoupla do pohádkového žánru. Dynamičtější je originální zvuk (+ titulky) než uhlazený český dabing.

The Moonstone (1997) (TV film)

Nezábavné, ale solidně natočené krimi ze staré Anglie. Tady se opravdu nic moc neděje. A to "opiátové" rozuzlení celého utahaného příběhu mi připadá poněkud přitažené za vlasy - nejsem sice expertka na opiáty/opium, ale účinek opia, jak je zde prezentován, se mi zdá jaksi přehnaný/nereálný. Spíše jde o literární/filmovou bujnou fantazii autora. Wilkie Collins, autor předlohy z roku 1868, si pravděpodobně hodně liboval v nudných a zamotaných mysteriózních slátaninách.

Zimní víla (1999) (TV film) odpad!

Opět další porevoluční pohádkový úděs. A proboha, co to (zejména) v té pohádkové hospodě mají za svíce a plameny vůbec, divákům to doslova vypaluje oči, jak je to nepřirozeně silné. Nebo je "vada" na mojí, jinak úplně OK, LCD-TV? Nakonec se vlastně nic neděje, neb tohle dílko už mi nesmí na oči.

Peklo s princeznou (2009) odpad!

Další typická porevoluční pohádka, která už nemá s původní čs.pohádkovou tvorbou/kvalitou nic společného. Úplně mi stačí ta řvavá hollywoodská fantasy-film-hudba, která jede téměř bez přestávky a ruší v podstatě celý film včetně mnoha dialogů, kterým je pak těžko rozumět. Ne, díky, tohle jde na nervy, místo aby to přinášelo pohodu a dobrou zábavu.

He Knew He Was Right (2004) (seriál)

Nepatrná, neprokázaná a sebestředně pochopená zápletka zavdala příčinu k obludné žárlivosti, pravděpodobně ruku v ruce s nastupující a stále více a více se zesilující psychické nemoci/labilitě. Žárlivost většinou nemá s opravdovou láskou co dělat, ale s touhou toho druhého vlastnit totálně, beze zbytku. Tato hlavní linie je těžko stravitelná a postupem příběhu únavnější a únavnější. Naštěstí jsou vedlejší linie velmi zábavné a osvěžují celkový příběh...Další celkem povedená BBC produkce.

Jak si zasloužit princeznu (1994)

Snaha nevyšla a vznikla tak opět povrchní a herecky toporná slátanina. Princezna vypadá spíše jako modelka, dejme tomu. Ústřední píseń, která mnohé tolik nadchla, nepatří, bohužel, do pohádky, ale do muzikálu. Příběh doprovázející kytarová country-hudba také zrovna pohádkovou atmosféru nevyvolává. Další nepovedený pokus o klasickou pohádku v době počátku totálního rozkladu a úpadku naší kinematografie.

Parta hic (1976)

Klasické socialistictické komediální kino s výbornými herci a inteligentním humorem. Politicky tady opět nemám, narozdíl od většiny, sebemenší problémy, naopak.