Hlava-22 (1970)

Skvele zfilmovana temer nezfilmovatelna predloha. Lip uz to asi nejde. Je to bizarni, je to humorne, je to tragicke a je to VELMI antimilitaristicke.

Profesionál 2: Samotář (1987)

Belmondo tahnouci s sebou cely film. Bez nej by to nebylo nic moc, ale takhle je to hodne dobry.

Diktátor (1940)

Karikatura Hitlera a obzvlast Mussoliniho je dokonala. A nezkazi ji ani ten zaver, ktery nicmene patri do doby vzniku.

Na západní frontě klid (1930)

Uz jenom pro ty desive a zaroven skvele natocene zabery utoku, protiutoku, boje a zivota v zakopech Velke valky tenhle film nikdy nezestarne. Dodnes funguje stoprocentne.

Alexandr Něvský (1938)

Filmu vladne obrazove a hudebne dokonala scena bitvy na zamrzlem jezere, ktera dava tomuto i jinak dobre natocenemu kusu ruskeho patriotismu skvele vyvrcholeni.

Muž, který chtěl být králem (1975)

Naprosto bezchybní pánové Connery & Caine v hlavních rolích dobrodružství, vypovídajícího o zlaté éře imperialismu. Zásluhu na vysoké kvalitě a hloubce příběhu má samozřejmě Kipling za výbornou předlohu, a především John Huston za to, s jakým citem ji převedl na filmový pás.

Plán 9 (1959)

Kdo neviděl, neuvěří...Ano, je to špatný film. Strašně špatný film. A strašně, přímo neskutečně zábavný.

Ed Wood (1994)

Skvělá pocta Edu Woodovi, režiséru s nulovým talentem a s maximálním nadšením pro film. Skvělé výkony všech zůčastněných dělají z tohoto filmu něco, o čem mohl Ed jenom snít - výborný film. A mimochodem, zábavnost několikanásobně stoupne, znáte-li ony hojně citované Woodovy filmy.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Mimořádná myšlenková hloubka a skvělé vizuální ztvárnění, nicméně občas drtivě nudné. Ale vzhledem k těm kladům to jde vydržet.

Lawrence z Arábie (1962)

Spielberg měl pravdu. Tenhle film JE zázrak. Přes jeho délku v něm není jediný slabší okamžik, jediná nudná pasáž. Většinu doby jsem jen zíral, protože jsem nikdy nevěřil, že může existovat po všech stránkách absolutně dokonalý a bezchybný film. Teď jsem ho našel...Pro mě je Lawrence z Arábie vrcholným dílem světové kinematografie. Díky, pane Leane.