Carrie (1976)

Carrie je asi můj vůbec nejoblíbenější film Briana De Palmy.Spojuje v sobě totiž dravost a nadšení jeho rané tvorby a zároveň i poučenost a profesionalita literárního adaptátora,kterou jsem u něj postrádala v případě Ohňostroje marnosti.Režisér výborně vytěžuje možnosti předlohy,skvěle využívá její silné stránky a ty slabé dokáže přizpůsobit filmovému médiu tak zkušeně,že se z nich stanou přednosti.Sissy Spacek navíc do role perfektně sedla a vystihla svou nesmělou a komplexy přeplněnou dívku jedna báseň.Atmosféra neopakovatelná,adaptace prakticky dokonalá,přicházející remake naopak dokonale zbytečný.

Ohňostroj marnosti (1990)

Dost pochybuji o tom,že De Palma knihu vůbec kdy otevřel,protože jeho filmová verze se s atmosférou předlohy míjí docela brutálním způsobem.Přitom když člověk vidí zkušený režijní dozor,špičkové hollywoodské obsazení a k tomu ví,že se zpracovává velmi kvalitní látka,má tendenci mít k filmu důvěru.Což se v tomto případě hrubě nevyplatilo a vznikl dost možná nejslabší De Palmův počin vůbec.I v konkurenci Mise na Mars.

Carlitova cesta (1993)

Zdaleka ne tak výjimečné,jak se povídá,ovšem pořád poctivá žánrová práce,jak je ostatně v naprosté většině případů De Palmovým zvykem.Pacino s Pennem výteční,osobně postrádám hlavně něco,co by Carlitovu cestu posunulo od obyčejné sázky na prověřenou gangsterskou jistotu ke skutečně inovativní žánrové klasice.Což mi za těch poměrně rychle ubíhajících 144 minut nebylo dáno.

Femme Fatale (2002)

Dráždivě tajemná hitchcockovská hra s divákem,která postupně maličko přerůstá režisérovi přes hlavu,ale pořád moc hezky navazuje na dřívější De Palmovy kousky.Ty jeho neprostupné žánrové hry mě vždy v jeho filmografii bavily nejvíc.

Ztraceno v překladu (2003)

Tak trochu se mi zdá,že Sofia si na sebe tímto filmem ušila nepříjemný bič.Ztraceno v překladu je natolik úžasné, nádherné,citlivé a pocitově plné,že fanoušci už od ní nic slabšího nepřijmou.Ale ono je těžké nenatočit něco slabšího než Ztraceno v překladu,když Ztraceno v překladu je vlastně dokonalým filmem...

Odnikud někam (2010)

Jeden z těch filmů,které se musí prožít.Jinak nikdy nezafungují.A přesně takové filmy umí Sofia Coppola jako nikdo jiný.

Pokání (2007)

Co Wright načal v Pýše a předsudku s neuvěřitelnou důrazností stvrdil zde.Pokání osobně pvažuji za jednu z nejdokonalejších knižních adaptací všech dob,protože režisér si dokázal suverénně pohrát se stylem,nádherně otiskl na plátno vše důležité z knihy,ale dal člověku jiný způsob "čtení" dané látky,lépe ji přizpůsobil potřebám filmového média a dal tak vzniknout zničující a v pravém slova smyslu velkolepé romantické podívané,o jakých jsem si myslela,že ze současné filmařiny vymyzely.Takhle se má přistupovat ke zfilmování knihy.Poctivě,ne otrocky,zato s dostatečnou dávkou drzosti,talentu a invence.Pro mě osobně představuje Pokání jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků uplynulé dekády a modlím se,aby Joe Wright v podobnou bombu přetavil i své blížící se uchopení Anny Kareniny.

Serenity (2005)

Viděno bez znalosti Firefly,tím pádem nad nadšením z po dlouhé době pořádné space-opery,navíc za malý peníz, převládá zmatek v motivech, vztazích mezi postavami a celkovém směřování děje.Ten film každopádně vypadá dobře a vlastně mě docela bavil,i když jsem ho moc nechápala.Za což si jisté uznání určitě zaslouží.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Dalo se to čekat - po dvojce plné nápadů a zábavy přichází kruté vystřízlivění.Závěr trilogie se topí v překombinovanosti, přehnaném množství postav a motivů a samoúčelném megalomanství,kterému propadl Gore Verbinski.Nad střídmostí vítězí přeplácanost,nad zábavou trapnost a nad logikou efektnost.Splasklá bublina.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Ona omšelá sequelová vějička všeho víc mě před lety u druhých Pirátů z Karibiku až překvapivě dostala.Protože jestli je nějaký díl této série skutečně věrný svým pouťovým kořenům,jestli některý opravdu nabízí nepřetržitou zábavu plnou atrakcí,u které může člověk skvěle relaxovat a bavit se,pak je to Truhla mrtvého muže.Přes mimořádnou stopáž nemá film z většiny slabé momenty,je natřískaný akcí až k prasknutí a přitom překvapivě nezačne být monotónní,ale chrlí ze sebe další a další nápady,až se člověk nestačí otáčet po všech těch krásných lidech,scenériích a tricích,protože na kochání se opravdu není čas.Čirá kinematografie atrakcí v celé své kráse.A svou zábavností ční nad ostatními díly série,které jsou oproti ní vyloženě chudé,tak vysoko,že si nakonec nemůžu odpustit tu pátou hvězdu,která tomu dodá punc výjimečnosti.Viděla jsem to už totiž mockrát.