Temný rytíř povstal (2012)

Takhle dobrý film, který se mi vlastně nelíbil, bych asi nikde jinde nenašel. Sterilní od začátku až do konce. Díky bohu za Toma Hardyho a Anne Hathaway, jejichž přítomnost zastiňuje fakt, že je tento film vlastně nudný.

Ve stínu (2012)

Ve stínu je ohromně sympatický projekt, ale není geniální. Překvapí formálním přístupem, herci, atmosférou, ale už ne tolik příběhem a psychologií postav. Je to dobrý film, důležitý a silný, ale stále malý.

Kasandřin sen (2007)

Drama, které by možná více vyznělo na jevišti. O to zajímavější je ho sledovat na filmovém plátně. Postavy šustí papírem, příběh ještě více, ale vše je podáno natolik poutavě, že mi to vlastně nevadilo. U Woodyho mi nikdy nezáleželo na realističnosti. Vždycky mě bavilo přihlížet tomu, jak si Allen dramaticky hraje. A hraje si pořád dobře.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Pokud se ubráníte srovnání s Pánem prstenů, možná budete ve výhodě. Peter Jackson šel totiž trochu jinou cestou. Místo komplexní dospělé fantasy kde šlo o vše, jakou Pán prstenů byl, Hobbit funguje spíš jako dobrodružná jízda. Neznamená to, že by to byl o to horší film. Znamená to jen, že se musíte odpoutat od nenaplnitelného očekávání a od Pána Prstenů samotného. A pokud v tom máte pořád binec, doporučuju si přečíst Douglasovy poznámky, kde skvěle rozebírá neduhy srovnávání Hobbita s PP, ale zároveň jeho překvapující výsledky (došlo vám např., že je Hobbit časově i dramaturgicky strukturován skoro stejně jako Společenstvo prstenů?). Hobbit je mnohem chytřejší, než na první pohled působí, a Peter taky.

Milionář z chatrče (2008)

Spousta lidí si stěžuje na naivitu filmu, protože podlehli iluzi, že se Danny Boyle snaží udělat realistický film. Všechny ty slumy, skládky a indické podsvětí nás přesvědčují o nemilosrdné realitě Indie, zatímco příběh samotný je čistá pohádka. Podle mě si to Danny Boyle i scénárista velmi dobře uvědomovali. Konec konců pohádka je zábavný způsob, jak sdělit pointu. Záleží jen na vás, jak ten film chápete. Boyle nabízí uspokojivé možnosti. Indie je přehnaná, stejně jako tento film, a proto je jejím chytlavým západním portrétem. A to je, myslím si, zároveň i pointa tohoto filmu. Doporučuji tento rozhovor s Danny Boylem a scénáristou. http://www.youtube.com/watch?v=9NgMOHp1hAU

Looper: Nájemný zabiják (2012)

V některých okamžicích je tento film ztělesněným snem moderního filmového diváka i tvůrce. Spíše než logika je tu důležitější entuziasmus tvůrců, který je cítit na každém políčku. Jde o čirý filmový zážitek, ne akční, příběhový ani emocionální, ale filmový. Pracuje se tu s některými obrovsky filmogenickými motivy, jako například telekineze a cestování v čase, kamera je velmi cinematická, Joseph Gordon-Levitt je ztělesněním slova "cool" ještě než bylo zprofanované a vy si užíváte, že tyto některé spolunesouvisející prvky vidíte v jednom filmu. Není to příběhový majstrštyk, ale velký filmový zážitek ano.

The Girl Is Mime (2010)

Na 48 docela slušný film, který je hlavně díky Freemanovi, ale i díky celému způsobu vyprávění docela zábavný. Jen ten závěr měl být přece trochu jiný. Drobná úprava a mohl to být skvělý konec, takhle je jenom divný a nečitelný.

Stud (2011)

Demonstrace obrovské moci filmového média. Znovu a znovu si dopřávám tento zážitek se stále narůstající zvrhlou slastí z pocitu naprosté tíže, která dokonale ztvárňuje téma filmu na emocionální úrovni. A myslím, že ta síla nikdy nevyprchá.

Odpor (2008)

Myslím, že Zwick odvedl dobrou práci v rámci svého stylu. To znamená, že diváci prahnoucí po realitě a autentičnosti jsou zase zklamaní a hrozně se diví. Já tomu moc nerozumím. Tento film přece není o autentičnosti, je to o příběhu. To, že je příběh vypůjčený z historie ještě neznamená, že to kluci opíšou. Naivitou zdejších uživatelů jsem rozhořčen. V zásadě tento film není o této historické události, je to o přežití a o tom, co za to člověk musí zaplatit. Je to o postavě Tuvia, který se zmítá mezi sebou samým. Mezi svojí lidskostí a nelidskostí. V zásadě mi tento film hodně často připomínal seriál Walking Dead, je tam plno podobně silných témat (kolik životů stojí přežití celé skupiny? narození dítěte do světa zla, zmítání se mezi několika filosofiemi vedení - spor bratrů apod.). Škoda, že ostatní moc nezajímaly postavy, podle mě byly povětšinou plnokrevné, zvlášt Daniel Craig v roli Tuvia ukázal, jak dobrým je hercem. Samozřejmě je to americký film se vším všudy. Pár přestřelek, občas patos, láska uprostřed mizérie.. Ale to přece do slušného filmu na sobotní večer patří, ne? :) Nebo jste si mysleli, že to bude další Schindlerův seznam?

Woody Allen (2012)

Pro diváky, kteří nejsou seznámeni s životopisem a způsobem práce Woodyho Allena je tento dokument perfektní. Pro diváky, kteří si už něco přečetli, jde spíš o přehledné shrnutí z úst samotného Woodyho a jeho okolí ilustrované pečlivě vybranými scénami z Allenovo tvorby. Rozhodně je to povinnost vidět.