Lobotommy

Tom Gottwald

okres Olomouc

<< předchozí 1 2 3 4
    • 6.10.2013  10:15

Jo, tak za mě úplná paráda. Fakt jsem si užil každou povídku. Nejvíc mě ovšem zasáhla ta s Paľem Bielikem a Františkem Kováříkem - jak píší nahoře Balada o Juraji Čupovi. To byl fakt masakr. Silná melancholie, tradice a duše uzavřené vsi od okolního světa. Čišil z ní až takový magický realismus. Rozhodně doporučuji zkouknout minimálně kvůli tomuto kousku.

• 6.10.2013  10:09

Párkrát jsem se celkem zasmál, ale některé ty fórky mi připadaly zbytečně vytlačené ze situace. Scénáristovi se asi prostě líbily a mermomocí potřeboval najít nějaké místo, kde by aspoň nepůsobily jak růžové hvězdy na zeleném autě. Tak jako rozhodně mu to šlo lépe než Troškovi v Kameňáku. A Mádl byl prostě Mádl, jeho počiny nevyhledávám, ale doufám, že někdy narazím na něco, z čeho bude čišit jeho role a ne on. Ale zajímavé bylo, že Blažek ve své roli musel připomínat Mádla. Ač tedy Filipa moc nemusím, v tu chvíli byl pro mě mnohem zajímavější, díky tomu, jak se Jiřího vcítil.

• 26.1.2013  11:59
    Spies of Warsaw (TV seriál) (2013)

Podíval jsem se na to kvůli Tennantovi, protože ho neskrývaně obdivuji. A tak to nemohlo dopadnout jinak, než že se mi to líbilo. Jinak oceňuji nápaditou hudbu, provázání akce, humoru, vášně a tragičnosti a roztomilý pokus vytvořit Československo, to se fakt povedlo.

• 9.11.2012  01:01

Chytnu-li se jediných dvou pevných bodů ve filmu, kterými byli sekretářka a Willem Dafoe, tak pořád stojím na dost vratký podlaze. Asi v tom hledám něco, co tam není, a tak nějak nevnímám, co tam je. Na druhou stranu se na to nějak koukat dá, projednou, už kvůli hereckým výkonům.

• 8.11.2012  19:32

Prostě paráda.

• 7.11.2012  21:49

Mám duchařiny rád a to je vlastně celé. Takže to jako zapácnutí hladu po takovém filmu posloužilo, ale abych se na to ještě někdy mrknul, to ne. I když tlachání děcek s prázdným prostorem je bezva.

• 7.11.2012  21:30
    Mentalista (TV seriál) (2008)

Když to vidím náhodou v telce, tak se posadím a dokoukám díl. Největší výhodou postavy mentalisty je pro scénáristu to, že se nemusí namáhat s tím, co postava může a nemůže vědět. Protože mentalista pozná, že jste vrah už z toho, jak jste zvláštně zvedli ruku nebo podobné všední gesto. A dá se na něj dívat proto, že je tak úžasný, jak to všechno ví :). No je to pakárna... ale veselá.

• 7.11.2012  21:18

Karel Heřmánek je moc šikovný herec, jenže tady připomíná výstup profesionální akvabely v městské čističce. Může být sebevíc okouzlující, ale prostě plave ve fekálu. A je to škoda...

• 6.11.2012  22:38
    Stalingrad (1993)

Hele, když pominu tenhle film jako obrovský pokus přesvědčit, že ne všichni Němci byli náckové a že si jich v té zimě hrozně moc uvědomilo, jak je celá ta totalitní myšlenka zlá, a že spousta z nich soucítila s nepřítelem a že by teda hromada z nich měla být hodna soucitu a třeba i obdivu a že by mi k tomu mělo pomoct i to, že si ty šedé uniformy navlékli herci ze země, která byla přece těmi nacistickými vojsky okupovaná, čímž tedy jako reprezentanti této země ukázali, že to chápou a respektují, a tak bych měl skrze jejich legitimitu tento názor přijmout; na což pěkně kašlu, tak to byl parádní film :). A osobně je mi mnohem příjemnější vidět Karla a Káju Heřmánkovi tady než v Gymplu, tam bohužel oba utápí svůj talent.

• 2.11.2012  18:49

Ajajajaj a všechny iluze o Amishích mám v čoudu. Ale stejně je to povedená banda. Dokument vcelku dobrý, jen škoda, že tam víc neprobrali pozadí celého problému a vlastně se jen soustředili na činnost Amishů během ďáblova pokoušení mezi Angličany. Proto ta dokumentační rovina je bezva. Záběry z kaleb, zlomové momenty - fakt výstižné. Ale štve mě, že ty rozhovory nedaly tročku hlubší výpovědi. Chápu, ptát se do hloubky na podstatu nějakýho zvyku je kravina, lidi to prostě dělají, protože to dělají ti kolem a vždy se to dělalo, tak jako co... Ale možná by stálo za to, víc si potlachat se staršími. Část, kdy se starší, zamýšleli nad tím, co jim z doby jejich pokoušení chybí, a nebo jaký vidí smysl celého toho zvyku sami a s odstupem času a jaká je hlubší podstata toho zvyku (jak ji vnímá nějaký Amishský názorový vůdce, staré knihy, atd.). Tyhle věci tam byly jen tak naťuklé, a to je myslím škoda. Bylo to bezva vidět Amishe jak utržené ze řetězu, ale pokud je ten důvod hrubě řečeno jen o tom, že prostě v tu dobu můžou, tak mi to nestačí. Stálo by to za bližší prohnípání.

• 29.10.2012  23:31

Horor o hororu. A musím říct, že se to povedlo. Tahle metasféra nabízí skutečně neotřelý pohled na věc a pracuje s hororovými klišé jako s nezbytnými prvky, které nepracují pro žánr, ale pro vyšší celek skrytý za samotným žánrem. Spousta krve, bubáci a taky nějaká legrace.Líbilo.

• 29.10.2012  00:37
    Carrie (1976)

Při každé telepatické scéně jsem si kvůli hudbě vzpomněl na bodajícího Normana Batese. To není dobře, protože chtě nechtě je postava Carrie napsána tak, aby s ní příjemce spíše soucítil, než aby ji s okamžitou platností prohlásil za magora. Správným magorem je tu totiž Carriina matka. A je mi moc líto, že prostor věnovaný jí a vztahu Carrie a jí byl dost titěrný. Kniha v tomhle nabízí nedozírný vhled. Protože matce sice rupne v kouli a loupne dcerce kuchyňák pod žebra, ale v tom filmu je to takový - Hele, ty hejbeš s věcma, jdeš bez dovolení ven a křičíš na mě?! Tak tu máš. V knížce je možnost nahlédnout do toho matčinýho šrotu v hlavě, pořádně porozumět tomu jejich vztahu, a proč je chudák dcerka taková mimoňa. A to by v tom filmu zatraceně chtělo. Ale jinak to bylo dobré, hlavně Travolta ala ras a pochopitelně talentovaná Spaceková a její nepřeberná škála výrazů.

• 27.10.2012  16:06
    Skyfall (2012)

Já nevím, co na to mám říct... Záběry z highlands byly překrásné. Q je roztomilej. V záběrech z Londýna mě jímala nostalgie. M na výletech by mohl být častější jev, protože je to bezva. Hudba ale bohužel podtrhávala mnohdy tak silně, až to v některých případech protrhlo papír, a tak často, že to bylo zvýrazněné jako učebnice anatomie Štěpánka Šafránka. Craig byl bohužel vpraven do standardního formátu návratu padlého hrdiny. Což u této série filmů považuji za jistou krizi gerojismu. Jo a děsně se to táhlo... Když jsem hledal, jak nejlíp vystihnout, co z toho filmu vlastně cítím, tak je to tahle fotka.

• 27.10.2012  13:22

Tenhle film vskutku smrděl Nickem Cavem. Kdo četl Oslici, která uzřela anděla a nebo Smrt Zajdy Munroa, přesně ví, která bije. Příběh bratří Bondurantových sice není Caveovým příběhem, ale je zcela pochopitelné, že ho zpracoval. Postavy v jeho příbězích totiž dělají, co chtějí, a kašlou na to, kdo si co myslí, i když třeba na to pak pojdou. ___Obsazení Toma Hardyho bylo více než skvělou volbou. On totiž i když nic neřekne, tak řekne vše. On udělá: "Mhm," a vy přesně víte, oč jde. Těším se, až ho uvidím v nějakém divadle.

• 25.10.2012  21:35
    Gympl s (r)učením omezeným (TV seriál) (2012)

Jak je možné, že tento režisér natočil Nedodržaný sľub ? Každopádně je mi líto naprosto nevyužitého potenciálu našich hereckých ikon a shitu, do kterého se seriál začal po pár prvních vcelku dobrých dílech ubírat. Jedna hvězda za výskyt herců a druhá za písničky.

• 25.10.2012  21:17
    Ulice (TV seriál) (2005)

Osobně tenhle seriál považuju za nebezpečný, protože dává slabé možnosti uniknout z jeho diváctví a nabízí ohromné možnosti, jak do něj spadnout. "Může to být i vaše ulice" nebo "Lidé jako vy" jsou slogany, které poukazují na to, že ten seriál má potenciál oslovit vlastně každého. Problémy, které rozebírá, jsou svým tématem každodenní, ale jejich řešení zachází do extrémů a mnohdy jsou zcela absurdní, proto leckdy doma z obýváku slyším, "Jak se tohle mohlo stát?!" a nebo "Proč to řeší tak pitomě?! Vždyť by přeci stačilo..." Ten kontakt diváka a příběhu je skrze všechnu tu "extrémní běžnost" tak pevný a zesilující, že už se divák nedívá, ale žije (alespoň tu třičtvrtěhodinu) ve světě, který se prostřednictvím prostých charakteristických fakt jako cukrárna, malý politik, děti, škola atd. dostává i do jeho vlastních činů. Nejednou se mi stalo, že jsem zaslechl "No to se stalo i v Ulici a tam to řešili takhle." Je to hrůza, ale když to dokáže takhle hýbat s lidma, nezbývá mi říct než, že je to geniální hrůza...

• 23.9.2012  18:04
    Skhizein (2008)

Nejste trochu mimo, pane? Ano, přesně o jedenadevadesát centimetrů. Musí to být trochu schíza, a nebo že by to byla schíza?

• 23.9.2012  17:59
    Dobře placená procházka (TV film) (1966)

Pro jednou ano. Místy jsem se i bavil. Paní Hegerová byla parádní a její závěrečná scéna okouzlující. Jinak bych pravdu řekl, že jsem byl nehezky překvapen. Těšil jsem se... vlastně ani moc nevím na co. Na Formana jsem se těšil. Ale tady jsem ho moc nedostal. Nebylo to zlý.

• 23.9.2012  14:50

Pokaždé, když na tyhle filmy koukám, nechápu, proč se musí hledat. Otevřu bednu a tam tejden co tejden jede dokola to samý, a abych se mohl podívat na něco takovýho, tak se musím šťourat netem. Ale nakonec aspoň, že tak. Spoustu lidí by asi chytil infarkt, kdyby zjistili, že existuje víc filmů než těch pět, co se pořád dokola točí v bedně. Tohle je nádhera. Plné nápadu, citu, radosti. Až budu mít děcka, doufám, že se jim to bude taky líbit.

• 16.9.2012  11:56

Kostlivec ve skříni je svině. Dokud nic neznamenáš, neznamená nic ani ten kostlivec, ale ve chvíli, kdy tě někdo vyzdvihne, tak se jdou všichni mrknout do skříně a je jedno, proč tě kdo vyzdvihl, a kolik uběhlo času, a jestli ses nějak změnil a cokoliv. Nikdo už se nebude zajímat o tebe, ale všichni si rozeberou a odnesou kosti ze skříně a začnou je lámat a zkoumat. Jsou to třeba viny. Ale ať je teda posuzují a odpouští jen jejich oběti. O tom je tenhle film. Je to velmi citlivý film. Kdo ví, za co si budoucí společnost poddá nás.

• 16.9.2012  10:27

To teda bylo něco... Normální volovina. Ale co už, s nějakými rezervami jsem to dokoukal a ujistil se, že filmy na privátní televizi, o kterých jsem nikdy neslyšel, mají důvod, proč jsem o nich nikdy neslyšel...

• 16.9.2012  10:18

Kdyby kdyby... To bylo tak zmatený, až mě to zmátlo. Nakonec jsem si řekl, že teda počkám do konce, protože mám Högera rád, a nakonec se to tak nějak splatilo. Ale ten chaos...

• 15.9.2012  20:40
    Einstein a Eddington (TV film) (2008)

Věda je sexy a je nanejvýš nezbytné ji stále a stále popularizovat, aby nebyla elitářská, ale dokázala vstoupit do každého. Jen víc takových filmů. Možná si mnozí zarytí vědci, kteří se dnes prodírají kvantovkou a teorií relativity, klepou na čelo, že přeci spousta věcí ve filmu nebyla sdělena a věci, co sděleny byly, byly sděleny zcestně, a hlavně, že přece Einstein nic nevyvrací. No tak je nutné říci, že jde o TV film a že na ztvárnění tak mohutného a komplikovaného příběhu je tu jen 90 min. Natočit film do kina o vědcích je velmi ošemetná věc, a už to, že se to vyřešilo aspoň takhle, mě moc těší. Takže snadno vyvstávající připomínky o mělkosti ukázaného problému nejsou vůbec namístě. Protože kdyby byly, nemá smysl dívat se na film a na příběh lidí, ale jít studovat několik let problémy, které řešili. Jako příběh lidí, kteří život ve své fyzikální kráse nejen zkoumali, ale hlavně i žili, je tento film překrásný. Thomas Samuel Kuhn psal ve svém nádherném díle Struktura vědeckých revolucí o tom, že vědec, který najde ve zkoumaném problému jiný tvar, může způsobit vědeckou revoluci. Jako taková je podobna revoluci politické a ta bývá běžně popisována hlavně skrze své dopady a průběh, ale tady v tomto snímku je vidět okamžik, který může být i zajímavější. Je to okamžik prozření a víry v novou myšlenku, okamžik absorbce dosavadního větším.

• 14.9.2012  14:15

Mám děsně rád formát hrdiny-studenta a ještě lépe chytrého studenta. To tady nikdy nebylo. Kdo je chytrej, je debil. Přitom v Japonsku, Británii, Francii to normálně funguje a je to fajn. No což, dost držkování.

• 14.9.2012  13:16
    Amish Grace (TV film) (2010)

(A) Být Amish asi musí být paráda. Rozumíš, nemáš současný věci, a tak nemáš současný problémy. Nemáš víc, než potřebuješ, a když náhodou nemáš ani to, tak to někde jinde splašíš, protože nakonec není zas takovej problém to dole ve městě sehnat. (B) To není jak u mě doma, že řeknu: "Jdu do města!" a všichni jen ahoj, ahoj, vrátíš se? Tady řekneš: "JDU DO MĚSTA," a celá ves se může zbláznit. To nemůžeš, není ti ani čtyřicet, co když uslyšíš reprodukovanou hudbu, jestli už teda fakt musíš, jdi spolu Joshuou, Jebedaiahem a Mosesem. (A) Musí to být jízda... Amish paradise, jak by řekl Weird Al. (B) No tenhle film to všechno ukáže a vysvětlí. Je to přesně o tom, jak je člověk v týhle komunitě šťastnej, protože mu nic jinýho nezbývá. (A) Máme to podobně, ale oni mají aspoň jeden druhýho. (B) Všude to je jak jízda na kole v kačírku...

• 14.9.2012  12:39
    Krakatit (1948)

Miluju napětí bez krve. Dneska už to skoro neuvidíte, ale v téhle době to bylo celkem běžný (ve smyslu filmu). Nevedou se planý řeči, všechno co jede obrazem nebo zvukem má významovou důležitost. Karel Höger je tu prostě nebezpečně okouzlující vědec, který balancuje nad propastí existenciálních problémů. Těžký život člověka, který pochopil, že vymyslel obrovský průser, protože si neuvědomil, že lidi raději boří než tvoří.

• 13.8.2012  14:31
    Steamboy (2004)

Bývalo-li by to trošku kratší, náramně bych se pobavil. Takhle už mě to ke konci moc nebralo a z toho věčnýho sezení se mi začal dělat na zadku pěknej steampunk. Co se dá ale dělat, dokoukat jsem to musel, protože se to aspoň sluší. A asi jsem udělal aj dobře, protože závěr tomu trochu vrátil páru.

• 12.8.2012  09:28

Když jsem viděl ty herce, tak jsem si chvilku myslel, jestli se DiCapriovi něco náhodou nezdá, a když se tam navíc objevil Teal´c a dostal po papuli, bylo mi jasné, že je to tak. ____No ale abych pravdu řekl. Spíš než co všichni ti herci a herky zahráli, mě velmi okouzlilo, jak to zahráli. Postavy postupně dostaly určitý prostor na to, aby se předvedly - takovou svou árii, a pak předaly slovo další postavě. Bylo to až panoptické. A nezvyklé. A tak mě to táhlo soustředit se na ně a na jejich výkon, než se pořádně věnovat samotnému příběhu. Sice žádné velké drama, na druhou stranu plejáda napínavých momentů. Stojí to za to. A samozřejmě úchvatná sbírka kostýmů a různých batmanovských vyfikundací.

• 31.7.2012  22:47

Někdy mě to nebavilo, ale jindy mě to bavilo hodně. Musím ale říct, že jsem od Allena zvyklý na lepší věci... Ve všech povídkách byl celkem zmatený děj, to se bohužel moc nepovedlo. Na druhou stranu náměty povídek a jejich obsazení bylo velmi nápadité. Benigni v neukecané roli, nestoudná Cruzová, přítomně nepřítomný Baldwin a bože ta opera! Musím jít do opery...

• 31.7.2012  15:57
    Duna (1984)

Nacpat tak rozsáhlý příběh do jednoho filmu může udělat jen blázen nebo genius, no a nebo kříženec jako Lynch. Děj filmu je vlastně velmi prostý. Více méně standardní schéma příběhu o "vyvoleném", který je znám už od doby kdysi dávné z předaleké galaxie, přes knihu knih až třeba do roku 99, ale asi 2199 plus minus, protože přesně to nikdo neví. Tahle kostra aspoň umožňuje se v příběhu trochu zorientovat, protože jeho největší potíž je kontext. Překvapilo mě, jak se s tím Lynch vyrovnal vlastně úplně jednoduše. Do příběhu zařadil ucelené expozice. Dneska na tohleto tvůrci raději kašlou, protože nechtějí diváka nudit poučováním a expozici vyčůraně po kouskách pohází do děje. Osobně se přikláním k tomu, že je to tak dobré, protože jinak to bývá dost nuda. Ale v Duně to má celkem smysl, protože spíš, než co se děje v daném okamžiku, je potřeba nejdřív pochopit celý časový i prostorový kontext, jinak může, např. zbraň, do které se křičí, nebo Patrick Stewart jako zbraňový specialista, který je zároveň geniální básník, řečník a truvér, působit jen jako další milionvýznamová lynchovina. Proč tu roli vlastně nedal Stingovi? Vždyť on je přece... No to je jedno. Každopádně jsem si to náležitě užil.

<< předchozí 1 2 3 4