Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

Každej z těch dvou dílů, ačkoli to mělo návaznost, byl úplně jinej. Na jedničce byla super ta parta lidí na horách, tady zůstal prostě jenom jeden přeživší, zvláštní gender z muzea a zombie tým z USA. Nikdo z nich mě vůbec nebavil. Ovšem to, že to povýšili na bitvu mezi Naci-zombie vs. Rusácký zombie, přineslo mnohem větší porci originálních zabití. Už i v tom začátku, kdy se kámoš z jedničky učil ovládat svojí naci-ruku. Ale že bych z toho celýho byl na větvi, to říct nemůžu. Natož že bych se válel smíchy po zemi, prostě horor, kterej to od začátku nemyslí vůbec vážně a všechno je možný.

Mrtvý sníh (2009)

Abych rovnou navázal na obsah něčím pozitivním, vynalézavost smrtí se tomu upřít nedá. Některý se opravdu povedly, ale ten zbytek byl až moc přes čáru. A s ironií to vážně nemělo nic společnýho. Někdo to může nazvat hororovou komedií, já v tom vidím spíš hodně nepovedený severský naci-zombie béčko. Spíš než vtipný, to bylo místy trapný. O tom, že herci potkali herectví hodně zdaleka, se můžeme přesvědčit hned v prvních minutách, ani jedna postava mě nezajímala. Vyprávění toho filmu je svým způsobem dost nezáživný. I přesto že tam jde jenom o to jedno, musí tam bejt nějaká štábní kultura. Ale abych to zakončil něčím kladným, povedla se jim i originalita rychlejch a docela i organizovanejch naci-zombies. Ale rozhodně doporučovat nebudu, není zas tolik o co stát.

The Cloverfield Paradox (2018)

Značka Cloverfield nám přináší další díl, tentokrát přímo z vesmíru. A to cestování časem a prolínání dimenzí si o to jasně říká. Bohužel to nenaplnilo mé očekávání, novej člen posádky to mohl kompromitovat o dost víc, aby to mělo ty pořádný grády. Kéžby se to projevilo nějakým mind-fuckem, aby jsme čuměli s otevřenou hubou. Atmosfericky to nesahá libový jedničce ani po kotníky. Ale ta poslední scéna na Zemi? Oh shit, v tu chvíli bych si přál o něco větší rozpočet a aspoň pár minut navíc. Převažuje zklamání, s původníma filmama bych to nespojoval, ale jelikož tu už dlouho nic podobnýho nebylo, alespoň menší pozdvižení to udělalo.

Smrtelné stroje (2018)

Další z těch rádoby originálních fantasy scífek, ale pro mě strašně prvoplánový. Už z traileru to bylo znát. Nikdo z herců mi nedal důvod mu fandit, příběh mě vlastně vůbec nebavil. Dokoukat se to dalo, ale od začátku bylo jasný, jak to dopadne. Jenom to vyplnily nějakým akčním bordelem, aby se neřeklo. Čekal jsem od těch jezdících měst trochu víc, byl tam jenom Londýn, velká čínská zeď a pár menších vesniček. Nebudu tu zmiňovat žádný kdyby, prostě nerozumím pořádně s čím do toho šli, ale hrozně se to nepovedlo. Takovejch filmů tu máme mraky, přitom rozpočet 100 mega není úplně málo.

Svatý Mikuláš (2014) odpad!

Tak jsem se konečně odhodlal stát se vlastencem v mým oblíbeným žánru a zase mi to na nějakou dobu stačilo. Hodně FF i ve světe je amatérskejch, ale tohle je prostě českej extrém. Takhle něco domrskat umíme fakt jenom my. U studentskýho filmu bych předpokládal, že minimálně herecky to bude na úrovni, ale i u nás na vesnici borci z hospody by to zahráli věrohodnějc. Že mě to nechalo absolutně klidným, to tu rozvádět asi nemusím. A přitom postavy doktorů nebyly nejhorši, pacienti už byla zas tragédie. Ale je spousta možností jak i bez rozpočtu udělat horor s napětím, aniž by tam musely levitovat židle na provázku. Což mě utvrzuje v tom, že to nejsou milovníci a znalci hororu. To že uprostřed filmu, zabijou týpka a začne tam zpívat Marek Ztracený mě už jenom potvrdilo domněnku, že se z toho snažili udělat parodii. A na konci z auta vystoupí Pavel Novotný, tak to nazdar. Dlouho sem uvažoval jestli těm lidem dát aspoň hvězdu za snahu, ale lepší bejt rovnou upřímnej, ať už nic takovýho nedělaj. Opravdu lepší se na to vysrat než si dělat takovou ostudu a trápit nás s tim.

Extinction (2018)

Na Netflix je to řekněme průměr, ale vzhledem k tomu, kolik toho poslední dobou produkujou, tak slušnej průměr v žánru sci-fi. Není tu nic, co by vyloženě vadilo, akce by mohlo bejt sice víc, ale rozpočet zřejmě nedovolil. Hodně zdaleka to mohlo připomínat Válku světů, akorát levnější verzi. S absencí toho něčeho mimozemskýho, což pro mě škoda, já tohle úplně vítám. Každopádně zápletka to celý rozšifrovala k mýmu překvapení a předpokládám, že i ostatních. Dost možná se tu plánovalo i pokračování, ale asi to takovej úspěch nesklidí.

Marrowbone (2017)

První půlhodina mi přišla, jako kdybych už něco takovýho viděl, ale bohužel v Podobnejch filmech sem nic nenašel. Taky několik dětí, taky umřela matka, taky po nich šel právník. Opravdu takový filmový DejaVu, který se mi až takhle neděje. Ale zpátky k filmu, co se týče španělský tvorby, tak to bylo ze slabšího soudku. Horor to každopádně není, to zaprvý. Čekal jsem, kdy začnou hrát roli ty zrcadla, no ...planej poplach. Jako thriller bych to taky nespecifikoval. Ono to jakž takž atmosféru má, ale nenaplněnou. I tak ale finální zvrat měl něco do sebe, málokdo by to asi čekal. Navíc to okamžitě dá podnět k zamyšlení, jakej teda byl sled událostí. Tohle je naštěstí ten případ, kterej to aspoň trochu tím závěrem zachránil. Španělsko si holt laťku nastavilo moc vysoko.

Spolubydlící (2011)

Tak to bysme měli, slušnej psycho thriller, kterej mě rozhodně neurazil. A vlastně ani nenudil. Spolubydlící začne dávat hodně rychle najevo, co si kdo může k její kámošce dovolit. A vcelku brzo je i jasný, o co tam vlastně jde. Průběh byl víceméně tuctovej, ale i tak dokázal navodit nepříjemnou atmosféru. Ale o horor se nejednalo. Obě holky navíc vypadaly víc než dobře, což je jedině ku prospěchu. Škoda Rebeccy, kdyby to měla v hlavě v pořádku, tak jí to s úsměvem fakt slušelo. Chudáci, její rodiče, takovýho jmění a není to komu přenechat. Možná jsem od toho čekal i větší hrůzu, takže za mě OK.

Bahno z Mississippi (2012)

Náhodou, pro ty dva kluky to musí bejt prázdninový dobrodružství na celej život. Hlavně teda pro Ellise, ten toho stihl o něco víc než jeho kámoš. Navíc se ukázalo, jakej může bejt ve 14 letech slušnej ranař. Dokonce i Matthew v hlavní roli mě dost bavil, přesto že jeho postava byla chvílema matoucí a ne až tak výrazná. Reese Witherspoon před 8 lety sakra kus blondýny, dlouho sem s ní žádnej film neviděl. Určitě to není takový drama o Mudovi, jak sám název napovídá. Je to mnohem širokosáhlejší a nebejt těch kluků, tak si to ani omylem nedokážu představit. Výborný výkony obou.

Horší už to nebude (2006)

Mělo to neskutečně old-school nádech, což je dost s podivem vzhledem k tomu, že je to pouze z roku 2006. Ale čas letí a dnešní tragikomedie už vypadaj přece jen trochu jinak. Obsazený to nebylo nijak ultra hollywoodsky, i přesto, že oba jsou známí herci, tak to mělo v sobě tu lidskost. Originální to ale rozhodně je i na dnešní dobu. Bál jsem se že mi ta spisovatelka bude vadit mnohem víc a kecat do toho mnohem víc, nebylo to až tak přehnaný, za což jí děkuju. Ale osobně už to s její rolí bylo horší, vůbec nerozumím, proč jí museli zobrazit zrovna v takovým světle. Každopádně Will Ferrell si to potahal sám víc než dobře. A pro film nejspíš dobře, za to jak to dopadlo.