Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

[7/10] Legenda sa vrátila na plátna a aj ked som veľký fanúšik série, od tejto časti som radšej nemal žiadne očakávania. Tažko povedať, na koľko je toto dôstojná rozlúčka s postavou, ktorá sprevádza kinematografiu od roku 1981. Harrison Ford zvláda rolu Jonesa na svoj vek výborne, charizma ho neopúšta a stojí celý film hlavne na nom. V ostatných častiach až na kostrbatú 4Ku, sa filmári spoliehali aj na kvalitný príbeh. V tomto prípade tažko povedať, čo sa podpísalo na takom nemastno-neslanom príbehu, ktorý tu filmári ponúkajú. Všetko (takmer) je pekne natočené v príjemných lokáciach, akciu stredia akcia v rôznom štýle, aj ked niekedy to trošku hapruje. Nedokážem sa zbaviť pocitu, že sa dalo z toho vytažiť viac. Ked to beriem ako dobrodružstvo slávneho archeológa je to v pohode film, ale keby sa to nevolalo Indiana Jones, tažko povedať či by tento film nezapadol prachom a neskončil medzi priemernými snímkami. Filmári si mohli dať viac záležať na príbehu a na emóciach. Miestami sa nájdu pekné spomienky na pôvodnú sériu, alebo aj celkom dojemné scény ked sa Indy rozhoduje čo dalej. Mikkelsen ako záporák mohol byť jeden z najlepších v sérií, bohužiaľ scenár mu to nedovoluje a jeho rolu nacistu by mohol zahrať hocijaký herec, ale pozerá sa na neho dobre. Rola Banderasa úplne zbytočná, robí akurát tak herecké obsadenie zaujímavejším, tam to hasne, takisto aj návrat Sallaha z trilógie na mňa nepôsobil "wow" efektom. Koniec koncov, nedostatkov má film dosť, ale je to stále Indiana Jones a tak mu dávam štyri hviezdičky, ktorého púť sa skončila pri najlepšom nadpriemerným filmov a spomedzi série je to film, ktorý asi nebude môj oblúbený. Škoda, potenciál bol veľký a z veľkej časti premrhaný, no  aj tak to ubehlo celkom sviežo napriek veľkej minutáži a Indymu treba dopriať zaslúžený dôchodok.

Rychle a zběsile 10 (2023)

[7/10] Po najslabšej časti série (9) je tu dalšia časť, jubelná 10ka a musím povedať, že po tom čo som videl naposledy, som od tohto príliš neočakával, pri najlepšom priemernú časť. Ale prekvapivo ma tento film bavil po celý čas, ked sa človek prenesie cez všetky reálne zákony fyziku a realitu, je to vydarene natočený letný blockbuster. Pekné lokácie, akcia dobre natočená. Herecké obsadenie klasika, dosť ma tu prekvapil Vin Diesel, teraz som mu tú jeho postavu aj celkom veril. Vedlajší nováčci sú okej, hlavný záporák Momoa - fajn zmena čo sa týka záporákov v tejto sérií, určite využil svoj potenciál a svoju rolu si užíva.  Skrátiť film o pár menej potrebných scén a bol by som aj celkom spokojný, poteší pár spomienok na minulé časti. Ako začiatok konca je to dobré, ked sa podarí udržať vo veľkom finále aspoň podobnú kvalitu, ako má táto časť, máme sa na čo tešiť. Na to jedno-dve pozretia, je to fresh zábava.

Nejdrsnější věznice světa (2016) (seriál)

[7.5/10] Veľmi vydarený dokument z dielne Netflixu. Námet ma zaujal, podobné témy ma bavia a spracovať pohľad "normálneho" človeka na väzenský život je celkom fajn nápad. Prvá séria bola trochu slabšia v porovnaním s nasledujúcimi sériami, zmena hlavného protagonistu od druhej sérií hodnotím pozitívne a dokumentu prospešne. Má zaujímavé otázky, triezvy pohľad na veci vo väzení, sadol mi viac. Niektoré časti sú menej zaujímavé a sem tam som mal pocit, že pozerám to isté, ale zase iné väznice v štátoch ma bavili veľmi dobre. Po technickej stránke nemám čo seriálu vytknúť, je to na vysokej úrovni, vydarený dokument. Nebranil by som sa ani dalším seriám, ak nájdu zaujímavé lokácie na spracovanie.

Král Tulsy - Go West, Old Man (2022) (epizoda)

Stallone v nenormálnej forme, v úlohe ktorá mu sedí ako ušitá. Dúfam, že zvyšné časti si udržia vysoko nastavenú laťku.

Vzpomínky na Itálii (2020)

[6/10] Dlhšiu dobu som mal v hladáčiku tento film s Liamom Neesonom v hlavnej úlohe, ktorého vždy rád uvidím v nejakom projekte. Made in Italy nieje veľkolepý film, ktorý by v človeku vyvolal nejaký nezabuduteľný moment, ale je to všetko pekne natočené, pôsobí to príjemným dojmom, fajn atmosféra. Príjemné prostredie, herci dobrí, ako som písal Neeson vždy poteší a v tejto "inej" roli bol celkom v pohode. Mám pocit, že to mohlo byť oveľa lepšie, viac sa povenovať deju, roztiahnuť film o pár minút dalej, ale z mojej strany vládne spokojnosť, možno si to niekedy ešte pustím.

Dům voskových figurín (2005)

[5/10] Skôr taký priemerný horor, ktorý ma nenadchol, ale niektoré scény sa tvorcom vydarili. Nejaká tá brutalitka je fajn, horšie je na tom už všetko ostatné, herci nie príliš zaujímavý a celé je to také nemastné-neslané. Vyslovená nuda to nieje, šedý priemer v horor žánri, s pár dobrými scénkami.

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

[2/10] Skoro všetko zle :D . Po štvorke, pätke, už zase pokles kvality série. Príbeh úplne nezaujímavý, je to natočené celé veľmi divne a hlavne nudne. Dva body za soundtrack a Mayersa.

Halloween 5 (1989)

[7.5/10] Mal som pocit, že túto piatu časť robili tí istí tvorcovia, ale pozerám že nie, čo som celkom prekvapený. Veľmi podobný film ako štvorka, po všetkých stránkach, ale mne to vyhovovalo. Je to presne také ako som si predstavoval. Tieto dve časti (4,5) hodnotím celkovo medzi to najlepšie, čo vzniklo v sérií Halloween.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

[7.5/10] Prvý krát som sa pozrel na priame pokračovanie kultových prvých dvoch častí, musím uznať, že na ten rok, veľmi dobre natočený horor. Po všetkých stránkach, má to atmosféru, pôsobí to celé takým temnejším dojmom, ľadí to s hereckým obsadením, náš vrah má rešpekt, vraždy sú tiež dobre podané. Bavilo ma to,  síce to na mňa pôsobilo miestami tak zvláštne (v dobrom), ale žiť v tých rokoch a mať možnosť si vychutnať to v kine, by nebolo na škodu.

Halloween zabíjí (2021)

[6/10] Halloween zabíja, druhé pokračovanie tejto "novej trilógie". Jednotka ma bavila dosť, dvojka sa snaží ísť v podobných šlapajách, atmosféra dosť dobrá, z Mayersa ide stále rešpekt. Príbeh mohli trošku pozmeniť, motivácia hlavnej hrdinky, ľudí v mestečku mi prišli trošku "mimo" a ich chovanie tiež. Vraždy veľmi dobré, presne také ako si človek v tomto žánri predstavuje. Nebolo to zlé, ale vidím to skôr iba na taký ľahký nadpriemer.