Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Jednotlivé série Peaky Blinders mi pripomínajú sínusoidu - pri jednej si hovorím, že sa blíži k priemeru, ďalšia je neskutočne nadupaná celých šesť častí. Myslím, že hlavným rozdielom a dôvodom je kvalita zápletky (štvrtá séria bola pre mňa kvalitatívne top). Počas piatich sérií sa ma neustále držali dve myšlienky: 1. seriálu by občas viac sedel štýl filmových Legiend zločinu, teda násilie poprepájané s odľahčenými scénami (pokojne odľahčeným spôsobom násilia, len nech to dostane trochu iný uhol) a vytvoril by sa zaujímavý mix 2. viac postáv ako Alfie Solomons, ktorého geniálne zahral Tom Hardy. Šialený gangster priniesol skvelú šťavu do temných príbehov temného Birminghamu. Solomonsa seriál šikovne využíval v druhej polovici sérií na vygradovanie, ale jednak jedna takáto postava bola trochu málo (hoci Aberama Gold tiež stál za to) a nasadenie Solomonsa do príbehu prišlo trochu neskoro. Každopádne bod číslo 3: vygradovanie sérií bolo zakaždým parádne, v závere 5. série som ani nedýchal a zostal smutný, že si na 6. sériu budem musieť počkať, lebo k seriálu a postavám si človek jednoducho vytvorí vzťah, hoci sú totálne násilné beštie ako Arthur Shelby.

Le Mans '66 (2019)

Za šikovný ťah považujem dve roviny, ktoré sa vo filme odohrávajú a v ktorej jedna postupne preberá dominanciu. Film sa začína tou prvou - Ford chce postaviť silnejšie auto a natrieť to Ferrari. Opakoval som si: no a čo? Keď sa však začal čím ďalej, tým viac venovať Kenovi Milesovi a jeho príbehu, začala sa tá pravá jazda. Horkokrvný blázon a génius v jednej osobe Christianovi Balovi navyše sadol ako riť na šerbel.

Co jsme komu zase udělali? (2019)

Hoci dvojka prináša nový príbeh - ako udržať svoje dcéry s rodinami vo Francúzsku, v konečnom dôsledku som mal pocit, že to je vlastne to isté ako jednotka. Musím však dodať, že som sa nenudil, tradične nekonvenčný humor dopĺňalo množstvo zaujímavých scén a zvratov.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Oproti trojke dosť výrazné zlepšenie. Hoci nadväzuje na základy z jednotky, treba o štvrtej časti rozmýšľať aj ako o úplne novom animáku. Veľmi dobrý príbeh je základom štvorky, dopĺňa ho humor typický pre Shreka, no najmä novinky z paralelného sveta, kam sa Shrek kvôli podpísanej zmluve dostal - tučný Kocúr v čižmách, bojovníčka Fiona, atď. Vďaka tradičným postavičkám, ktoré však mali v štvrtej časti úplne novú tvár, si štvorka udržiavala tempo a držala moju pozornosť. Navyše, v úplnom závere Shrekovým "prebudením" po nahnevanom reve bol celý príbeh dohnaný do zaujímavej abstraktnej roviny, keďže sa vlastne nič z toho nestalo...

Velká vánoční jízda (2011)

Podľa názvu filmu, plagátu či grafiky, ktoré som videl pred pozretím, som nečakal nič výnimočné. Možno aj to prispelo k tomu, že som bol o to nadšenejší a prekvapenejší. Vtipné aj akčné, svieže, originálne, moderné a hlavne nesilené, so skvelým tempom, ktoré nespomaľuje a animák nestráca dych. Keďže animovaných filmov som videl veľmi veľa a je už náročné nájsť nejaký, ktorý ma nadchne, o to viac si užívam, keď taký nájdem.

Shrek Třetí (2007)

Tretie pokračovanie Shreka som si pozrel dávno po jednotke a dvojke. Pamätal som si len to, že ma od skoršieho pozretia odradila kritika tejto časti. Prvú polhodinu som sa jej čudoval, pretože bola plná vtipných hlášok, ktoré sú tradične "shrekovské" a svižné. Potom začal dominovať príbeh, ktorý bol dosť obyčajný a často až zbytočne silený a prehlušil vtipno-bizarné hlášky, ktoré sa postupne vytratili, a tak príbeh celý film zatlačil do priemeru. Shreka trojku by som si pozrel niekedy znova, ale táto časť nie je pre mňa absolútne ničím výnimočná. Navyše, dvojke, ktorá je pre mňa strop, čo sa týka animákov, nestíha vôbec v ničom.

Černobyl (2019) (seriál)

Hodnoteniam, recenziám a obrovskému hypu okolo seriálu Černobyľ sa pred jeho pozretím nevyhnete. Nevyrovná sa to však tomu, keď si celý seriál pozriete v jeden deň a päť hodín máte zatajený dych. Otvorene a surovo spracované, páčilo sa mi, že politické pozadie seriálu je rovnako pútavé ako to katastrofické z elektrárne a okolia, v ktorom sa ukazujú hrôzy a následky výbuchu. Mám rád, keď je pri podobných témach konkrétne vyobrazené, čo sa stalo. Nemám na mysli len znetvorené telá ľudí, ale hlavne momenty ako povinné strieľanie nakazených zvierat, kompletne nahých robotníkov, ktorí pracovali na odstraňovaní katastrof v elektrárni, atď. atď. Tieto detaily posúvajú seriál v mojich očiach vyššie, robia ho ešte zaujímavejším a presviedčajú ma o tom, že by som si týchto 5 hodín kedykoľvek zopakoval, a to napriek ťažkej téme, ktorú spracúva a zobrazuje. Jediné, čo mi prišlo bizarné a pri čom som sa viackrát pristavil, bolo sledovať katastrofu z Ukrajiny v angličtine. :)

Addamsova rodina 2 (1993)

Prvý dojem z dvojky Addamsovcov bol, že ma možno bavili ešte viac ako jednotka. Vychádzajú totiž z temného sveta do farebnejšieho a stret dvoch svetov ma bavil, rovnako ako striedanie 2 rovín - 1.Addamsovci vs Debbie, ktorá im ukradla Festera a 2. Deti Addamsovcov vs čudno-šialeno-zábavný detský kemp. Vďaka neustálemu striedaniu týchto rovín a stretu dvoch úplne odlišných svetov - temného a farebného, dochádza k bizarným momentom, ktoré bavia.

Addamsova rodina (1991)

Addamsovci sú temní, pre niekoho možno odpudzujúci, každopádne je tento film komédia, ktorej hlavnou zbraňou je jedinečné čaro. Na postavy nemáte šancu zabudnúť, každá z nich je totiž mimoriadne výrazná. Šialený príbeh a ešte šialenejší humor vás nútia vypleštiť oči aj sa smiať zároveň a po každej scénke čakáte, čo bizarne hororové ešte má táto rodina a jej dom v zálohe.

John Wick 3 (2019)

John Wick mal vždy jednoduchý príbeh a jeho hlavnou doménou bola rýchlosť, akou príbeh odsýpal, akcia, štýlové a miestami až vtipné zabíjanie a Keanu Reeves. Trojku človek príliš nemôže porovnávať s jednotkou - John Wick už nie je tým, čím býval a jeho svet tiež nie. Momentálne je sám proti celému svetu, ktorý mu ide po krku a jeho jedinou možnosťou je prežiť tak, že bude zabíjať druhých. Šikovný ťah bol, že okrem boja Wicka proti zvyšku sveta na scénu prichádza aj sudkyňa a členka najvyššieho rádu, na základe ktorej sa rozvíja ďalšia zápletka a aj otvorený koniec, ktorým si tvorcovia pripravili pôdu pre štvrtú časť.