• Krátkometrážní

Kung Fu's Hero (1973)

Kopací eso Lik Cheung v Kung fu´s hero (1973) hned v úvodu s dvěma páry nunčaku dává komparzu férově na prdel. Nepočítam-li filmy s Brucem Lee, jde o první kung-fu s využitím nunčaků. Lik je zde ještě mladičký, ale již jde poznat podobný styl mistra Taekwondo Tan Tao Lianga, jehož specialita jsou multikopy z jedné nohy. Choreografie Maxe Leeho je na svou dobu opravdu rychlá a vcelku věrohodná. Je potřeba vzít v potaz i rok vydání i neznámého režiséra.

Wen da (1979)

Bojácný učitel John Cheung se musí co nejrychleji naučit kung-fu, aby ubránil svou vesnici před vietnamským vražedným poutníkem Bolo Yeungem. S tím mu pomůže jeden slepý stařec. Bolo se podruhé (a lépe) ve své kariéře zhostil režie. Osobně mě překvapil hned v úvodní bitce, kdy jej poprvé vidím se zbraní v ruce. Smekám, se šavlí to opravdu umí.

Jie quan da dong kau (1981)

Imitátor Dragon Lee bojuje proti zlým japoncům vedené kápem Bolo Yeungem, jehož muskul zdobí i hitlerovský knírek. Typické céčko, kde za zmínku stojí pouze zhlednutí úhlavní jmenované dvojice, ale kvalitně si zakope i Lik Cheung. Do propadlišť dějin to shazuje amatérská kamera, když pominu dráty, trampolíny i slabou choreografii, která v první hoďce není žádná, musím vyzdvihnout některé kopy, které jsou opravdu povedené.

Potomci Bruce Leea (1980) odpad!

Ve filmu jsou v úvodu použity záběry z tiskovky, kde je Bruce Lee společně s Norou Miao a Unicorn Chanem, dále z pohřbu z roku 1973 apod. materiály. Celkově se však jedná o jeden z nejhorších paskvilů z subžánru bruceploitation, které se podařilo vyprodukovat.

Shi da sha shou (1977) odpad!

Fong Yau trénuje Lika Cheunga, který musí porazit postupně deset zabijáků, které ztvární: 1. Thomson Kao Kang, 2. Lee Hang, 3. Chiang Cheng, 4. San Tai, 5. Chin Lai Sung, 6. Siu-Wa Leung, 7. Steve Mak Fei-Hung, 8. Lee Tin-Ying, 9.Tao Chiang a desátého ztvárnila známá hrana Bolo Yeung. Fong Yau, který ztvárnil strýce Lika měl na starost i režii, produkci a skript. V první čtvrtce vidíme tréning Lika a poté postupně groteskní fajty společně se strýcem proti různé sebrance pocestných, kteří navštíví jejich chatrč u lesa. Choreografie nestojí za řeč, jde jen o přitroublé poskakování a máchání rukama kde závěr patří Bolovi a jeho Tai Chi.

Xiang Gang chao ren (1975)

Leung se v komediální gangsterce podílel i na režii. Uznání zaslouží jeho vysoké kopy i celková mršnost.

Meng hu dou kuang long (1974)

Překvapila mne velmi svižná choreografie akčního režiséra Woo-ping Yuena. Svižnější souboje bez zbraně v první polovině 70.let byly totiž unikum. Na kvalitě soubojů, kterých moc není dost ubírá amatérská kamera. V hlavní roli se předvede Charles Heung, který je znám i jako otec dítěte Betty Ting Pei, kterou nechvalně proslavil tajný vztah s Brucem Lee.

Nu sha shou (1971)

Celá gangsterka stojí na sličné Lily Ho, která údajně pracuje jako nájemný vrah Ge Tianli. Plní však svou misi pomsty a vydírá gang, který zabil jejího otce. Jednu z hlavních rolí ztvárnil Pei-Shan Chang, který je také znám jako dabér Bruce Lee v mandarínských verzích. Bolo Yeunga můžete spatřit v souboji na staveništi. Natáčení probíhalo v Japonsku.

Shi san tai bao (1970)

Prvotní spolupráce sugestivního Davida Chianga, jako Li Tsun Hsiao a urostlého Ti Lunga (Shih Ching Szu). Film jsem zhlédl kvůli premiéře malého (1.68m) kulturisty Bolo Yeunga, který držel čínský titul 10 let a byl velmi blízký přítel i student Bruce Leeho. Preferuje především styl Tai Chi, ale studoval i Wing Chun - málo se ví, že úzce spolupracoval s Brucem Lee, kdy experimentovali na nových technikách, které neustále měnili. V The Heroic Ones (1971) hraje generála Meng Chieh Haie a v titulcích je uveden ještě pod svým pravým jménem Yang Szu. Historický utréjch okořeněn umělou krví, pln svištících šípů a žáhavých pochodní vyplňuje klasické řinčení šavlí a kopí. Premiéra Woo-ping Yuena.

Mistr (1992)

Čínský mistr kung-fu Tak (Wah Yuen, nejlepší bojovník čínské opery i akrobat) má v USA krámek, který mu hned v úvodu rozmlátí o deset let mladší Johnny (Jerry Trimble, taekwondista s nejrychlejším kopem na světě) pod záminkou, že jeho bojové umění je lepší. Souboj je k smutku mému krátký a spíše nerozhodný, Tak ale nakonec musí utéct. Pořádek přijíždí zjednat učeň Taka samotný mistr wu-shu Jet Li. Dále se ve snímku mihne několikanásobný šampión Billy Blanks, jehož biografie rovněž stojí za přečtení.