Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Určite slabšia adaptácia známeho príbehu, možno pre poľské prsty, ktoré túto tému chápali vždy viac po svojom a považovali ju za svoju, aj keď s Poľskom to nič spoločné nemá. Ale, ako ok. Nabudúce, prosím, bez Poľska.

Normal (2009)

Vzácno vzácny český film, ktorý nebojuje s klasickými problémami filmov z Čiech, a to je moc dobre. Len škoda, že divácka odozva bola, je, a zrejme aj bude k tomuto filmu chladno chladná, nemastná neslaná. Možno uvedenie v televízií mu pomôže. Fakt, to nie je film na zabudnutie.

Alphaville (1965)

Alphaville nie je o film noir ani o sci-fi. Zabudnite na mysteriózny dej filmu. Alphaville je filmová báseň, ktorú treba čítať pomaly a pozorne. Nie konzumne a netreba čakať zábavu. Ale kto čakal od tohto filmu kopec zábavy, tak by mal prestať čítať kritiky a zájsť si do "mulťáku". Len málo z "novej vlny" z šesťdesiatych rokov kdekoľvek (či Francúzsko či ČR) je živých aj teraz, totiž ich metafory nestratili význam, to nestratil zatiaľ len Alphaville.

Pelíšky (1999)

Výborný mix retro nálady, retro účesov, retro hudby a retro problémov. Na tieto veci všetci radi (i keď niektorí trochu trpko) zaspomínajú. Sranda je, ale, že tento film funguje len vrámci Československa. Mimo nás tomu fakt nikto nechápe (ani zvyšok východného bloku a západ už vôbec).

Vrahouni (2010)

Našťastie som to videl v televízií, ktorá mi bežala ako kulisa pri práci. Takže vlastne som ten film ani nevidel ale skôr počúval. Ako kulisa za dve určite. Jednoduchý sobotný TV film. V kine by som sa asi naštval.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Moja osobná komédialna klasika. Jedna z najlepších rolí WIlla F. Síce občas film zachádza až do neuveriteľnej fantasmagórie vôbec mi nevadí, skôr naopak, perfektne sekunduje samotnej komédií a tvorí tak vlastne paródiu samu seba. To sa len tak ľahko nepodarí/nevidí. Komédialny top, a to nehovorím len ja.

Vratné lahve (2007)

Komédie, pri ktorých sa človek ani raz nezasmeje, už sú od "super dua" Svěrák-Svěrák klasikou, ale toto bolo ešte aj nudné. Sondovať v životoch dôchodcov je proste o ničom.

Bruno (2009)

Hranica vkusu/nevkusu, choď do prd*le!

Bohem zapomenuté děti (1986)

"Modré z neba" vo filmovej podobe. Asi som zrúda, že nesúcitím, sorry.

Gangy New Yorku (2002)

Chápem prečo tento film vo svojej dobe pohorel a chápem prečo sa teraz naň nespomína. Stačí počkať a objavíme zlato. Inak mohutné dielo, ktoré zachádza do zbytočných detailov, ktoré neskutočne na Martinovi S. milujem. Núti nás myslieť ako on, vidieť príbeh jeho očami, nie svojimi a chápať ho presne tak ako on chcel. Mne to vôbec nevadí a vadiť ani nebude. Nie je to jednoducho film na jedno večer a škoda, že to teraz všetci tak berú, ale všetko vylieči čas. Fakt.