Vzpomínky na Afriku (1985)

Na sklonku koloniální éry jsem si pořídila farmu v Africe. Nezastavilo mě, že jsem pravděpodobně od svého manžela dostala syfilis. Poté jsem propadla kouzlu tajemného bílého lovce a začala jsem vzdělávat a vychovávat svoje černé sloužící. Poté, co se konečně zdálo, že se mi podaří rozjet kávový byznys, mi to celé krachlo. Farmu jsem prodala a odstěhovala jsem se zpět do Evropy a teď na to na stará kolena nostalgicky vzpomínám.

Slovo (1955)

Film mě rozhodně nezklamal svou severskou syrovostí. Postava Johannese, který se zbláznil při studiu Kierkergaarda, má svoje podmanivé kouzlo, ostatně podobně jako další postavy. A přestože se v dnešní moderní době zázraky příliš nedějí, tak mi nevadí, pokud se občas stanou...

Pouto nejsilnější (1945)

Zrovna teď, když se připomíná výročí lady Diany, jsem si uvědomil souvislost s tímto filmem. Laura žije s trochu natvrdlým mužem, který nemá ani nejmenší ponětí o jejím vnitřním životě. Potkává muže, se kterým by mohla být podle všeho šťastná. Jenomže se píše rok 1938 a ve středostavovském britském prostředí je rozvod jenom obtížně myslitelný, nehledě na to, že by tím vzalo za své pracně budované rodinné zázemí a zřejmě by do značné míry utrpěly děti...Rozvod se nekoná a toto letmé setkání zřejmě zůstane pro oba aktéry vzpomínkou, kterou si uchovají po celý zbytek života. Takže se neodehraje něco podobného jako v trilogii Přes úsvitem/Před soumrakem/Pře půlnocí, kde si mimochodem oba partneři nakonec začnou trochu lézt na nervy. Ale nemám chuť v tomto ohledu někoho soudit. Lady Dianu ani nikoho jiného...

Mrtvý muž přichází (1995)

Hodně silný zážitek. Asi nejvíc mě na tom dostalo to setkání s matkou a sourozenci den před popravou a plánování pohřbu. A to, jak je Matthew před popravou přivázán s rozpaženýma rukama a žádá o odpuštění, přičemž trochu připomíná Ježíše na kříži. Nepřipadlo mi to jako úplně prvoplánová agitace proti trestu smrti... Možná podobně jako Juno (2007) nebyla prvoplánová výpověď proti potratům, Pouto nejsilnější (1945) nebylo výpovědí proti rozvodům a Vtip (2001) nebyl výpovědí proti eutanázii

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Prequel ke čtverce. Plány Hvězdy smrti byly odhaleny, a díky tomu ji potom (před tím) může Luke Skywalker v prvním filmu Star Wars z roku 1977 zničit.

Vtip (2001) (TV film)

Nesmírně silný film, který se mi vryl pod kůži. Profesorka anglické literatury osaměle podstupující velmi agreasivní chemoterapii, která si až do samotného konce zachovává vůči své nemoci ironický odstup. Skvěle ztvárněněné nemocniční prostředí, které navzdory své technické pokročilosti často připravuje pacienty o lidskou důstojnost svými absurdními pravidly a nedostatkem taktu.

Přítelkyně z domu smutku (1992) (seriál)

Navzdory tristnímu vězeňskému prostředí jsem si při opětovném zhlédnutí tohoto seriálu uvědomil, že situace v českých věznicích 70. a 80. let se hodně lišila od sovětských kriminálů první poloviny 20. století. Výslech rozhodně nebyl nijak příjemný, ale obešlo se to bez mlácení a brutálního psychického nátlaku. A objevovaly se tam zřetelné náznaky lidskosti. Připadalo mi to jako taková o něco přísnější vojna...

Někdo to rád horké (1959)

Komedie z období americké prohibice, která je postavená na ženských převlecích a která je vůbec docela hodně crazy.

Přepadení (1939)

Asi nejlepší klasický western, který jsem zatím měl možnost zhlédnout (a viděl jsem jich už celkem dost). Bylo tam všechno, co by měl správný western mít – příběh velké lásky mezi dvěma vyvrhely společnosti, přestřelka s Apači (i když jsem si trochu říkal, jeslti to těm Apačům stálo za to, při tak velkých obětech na životech) a krevní msta. Navíc to je docela dobře natočené.

Utrpení Panny orleánské (1928)

Tento snímek dokázal plně využít prostředků, kterými disponoval němý film. Dlouhé záběry na tváře Jany a soudců, kteří možná ani úplně nevěděli, co činí.