• Krátkometrážní

Chevron vs. The Amazon (2016)

Keď si pozriete posledné štatistky toho, kde zmizla divočina v posledných 25 rokoch, nájdete tam aj časť ekvádorského amazonského pralesa a dôvod? No, jeden z nich určite nájdete aj v tomto dokumente. Chevron a Texaco, to je príbeh sám o sebe hrozný takmer hocikde na svete.

Where to Invade Next (2015)

Dávno som sa tak nezasmial na dokumente ako tu. Scénka s kokaínom a policajtmi bola brutálna. Pozitívne príklady z Európy, trochu nadhľadu a skvelý dokument je na svete. Podľa mňa zdvihol svoju latku omnoho vyššie oproti minulosti.

Michael Flatley's Feet of Flames (1998) (divadelní záznam)

Zážitok, ktorý mi utkvel v pamäti a keď som sa k nemu po rokoch vrátil, tak žasnem. Toto treba tancovať s osobou, ktorú milujete, dívať sa na to je málo.

Ještě něco (2013)

Krásne vypointované dielo o slobode, o živote pre druhých. Nádherné a veľa k tomu ani nebolo potrebného.

Jak vlci mění tok řek (2014)

Po chvíli, čo sa iba vymenovávalo, čo všetko vlky priniesli som si už začínal myslieť, že sa nedozviem ako, no prišlo aj k tomu, takže informačne skvelé a udrží to podľa mňa aj pozornosť netrpezlivých.

One-Minute Time Machine (2014)

Ááá, nech mi žiaden chlap alebo žena nepovie, že o tom nikdy nesnívali, teda možno sa takí nájdu, no toto ma veľmi pobavilo a ešte je to aj milé a cestovanie časom, čo je už dosť otrepaná téma vo filmoch, mi spríjemnilo chvíle.

Nová strašidla (1977)

Tieto absurdné južanské komédie si veľmi často užívam, mnohé ma veľmi bavia. Mnohé dokážu tak zveličiť alebo dohnať do extrému, že až žasnem. Mnohým veciam tiež nastavia zrkadlo alebo ich podajú ich z iného uhla pohľadu. Zaiste sa na nich môžu aj mnohí uraziť, ale treba ich často brať s čo najväčším nadhľadom a potom môžete mať príjemný zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať, lebo nielen hlášky sú ich základom. Nové strašidlá sú skvelým doplnkom známych filmov o Fantozzim a sú podobne živé ako veľa francúzskych komédií z rovnakej doby. Veľmi sa mi v nich páči aj ten letný nádych.

Čapkovy povídky (1947)

Na dnešnú dobu by to možno chcelo svižnejšie tempo, no je dobré, že tu ide o 5 krátkych príbehov, ktoré sú spojené tak, že utvárajú akoby celistvý film. Príbeh o prepustenom je v pár momentoch ako antická tragédia, prípad s dieťaťom je niečo, čo mnohí muži isto pochopia, balada o tom Slovákovi je veľmi zaujímavým historickým a kultúrnym pohľadom na obyčaje slovenského národa v dobách minulých, pričom ma zaujalo, že Frič nevyužíval vzniknuté možnosti zápletky, ktoré by v dnešnej dobe využili, ale vytvoril si vlastné. Ukradnutý spis je také vodítko ako sa neodhaľovať, ak ide o niečo vážne a posledná časť môže byť zaujímavá dialógmi aj pre neveriacich. Slovensko v istých častiach priam ako Sibír, polícia rozháňajúca demonštrantov vo filme v rokoch, kedy sa vraví, že boli slobodnejšie než to, čo prišlo v roku 1948 je celkom zaujímavý pohľad a o pár veciach to vypovedá. Čapek vytvoril pozoruhodné dielo a je dobré, že to niekto sfilmoval.

Cizinci ve vlaku (1951)

Vlakových scén je tu asi podobne veľa ako tých v zábavnom parku alebo na tenise, každopádne film je o psychológii. Veľmi sa mi páčilo, že dokonca ešte po smrti psychopata o ňom tenista povedal, že bol inteligentný. Myslel som si, že ho doženie k vražde, no Hitchcock ma prekvapil. Dokonca je zaujímavé sledovať ako sa vyhral s kamerou. Veľmi dômyselný snímok.

Ong-bak (2003)

Misia bola jasná a výsledok sa dal predpokladať, no to vôbec neznižuje úroveň tohto akčného filmu. Scéna s útekom na ulici bola perfektná. Celé dielo je niečo medzi indickými a čínskymi filmami pre mňa. Dialógy mi pripomínajú dosť moju mladosť, tie nechcem veľmi vyčítať, dokonca ani tú ich vieru, je to kultúrna zaujímavosť, na ktorej si môžeme všimnúť viacerých špecifických prvkov. Thajský film, ktorým sa dostali do povedomia aj v Európe.