• Krátkometrážní

Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku (1973)

Absurdná a bláznivá komédia. Prvá hodina je celkom zábavná a toľko vtipných absurdít som nevidel snáď od filmov s účtovníkom Fantozzim. Zvyšok už však vtipný nie je. Je tam veľa predvídateľných heftov, ako keď chlapík preskočí dvíhajúci sa most, bombou v kufríku vyhodia do vzduchu dom, ktorý chcú miestni práve zbúrať, či keď na seba narazia kopajúce hlavné postavy pod klietkou s levom. Občas sa mi nepáčili tie nakreslené pozadia, či to, že chlapík sprievodca, pri každej možnej príležitosti popisoval, čo práve vidíme. Tie rýchle rozhovory, to tempo, to mi bolo jasné ešte pred začiatkom filmu, keď som vedel, že sa jedná o komédiu s Talianmi v spojení so Sovietskym filmom. Najviac sa mi páčila naháňačka s Ladami, či absurdné hasičské auto, keď vrazilo do domu a druhým oknom vysunulo ženu vo vani alebo výbuch benzínovej pumpy pomocou raketovej cigary. Avšak dialógy mali veľa klišé a napríklad niečo bolo aj trápne, hlavne láska, ktorá vznikla medzi postavami odrazu a ich následné dialógy, ako keby sa poznali roky: "Oľga, počkaj, milujem ťa. Nie Andrej, medzi nami je koniec." Takisto sa mi nepáčil ten pomaly všehoschopný lev, ktorý naháňal iba tých, čo mali poklad a dokázal sa vyštverať aj z diery, či na dopravný prostriedok alebo ten natvrdo spravený šťastný koniec, čo sa týka podielu z pokladu a romantickej lásky. Niečo bolo naozaj vtipné, ale asi sa zo mňa stáva imúnny človek voči tomuto humoru z komunistických čias. Prvá hodina bola u mňa na niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami a zbytok času na na 1 hviezdičku, takže celkovo sú to u mňa lepšie dve hviezdičky.

Poltón (1996) (pořad)

Že je to napoly náboženské mi ako kresťanovi nevadí. Gospel je celkom pekný žáner hudby a nájdu sa aj tu veľmi šikovní ľudia. Aj v tejto relácii ukázali talentovaných ľudí, ktorí nemusia byť slávni a byť mainstreamové hviezdy a boli vo svojom žánri dobrí. Vedenie relácie ma však veľmi nebavilo, mal som z toho zvláštny pocit a nemal som pocit nadväznosti jednotlivých príspevkov a často sa mi na to nedalo pozerať, lebo to bolo po niektorých stránkach prehnané a také amatérske a často nezáživné a nezaujímavé, ale dalo sa to zniesť.

De Facto (2007) (pořad)

Daniel Krajcer to niekedy vedel viesť celkom slušne a profesionálne, inokedy zbytočné hádky, žiadne riešenia a dosť drzé. Ale povedzme si, dal im zrkadlo pred tvár a zmenilo sa niečo výrazne po tejto relácii? Nie, skoro nič. Navyše neskôr vstúpil sám moderátor do jednej z politických strán, ktorých predstaviteľov vo svojej relácii hostil a nemal som pocit, že bol až tak nezaujatý.

Premiéra (2003) (pořad)

Podľa mňa podpriemerná relácia o filmových novinkách. V tých rokoch vyšlo veľa skvelých filmov, ale mne stačili videokazety a televízia, lebo nič ma do filmu nedostalo. Až neskôr som sa k nemu dostal sám a tieto relácie mi skoro nikdy nepriniesli lepšie informácie ako, keď som si informácie zháňal sám. Ani Juraj Mokrý, aj keď podľa mňa celkom dobrý moderátor a herec, ma do toho nedostal a táto relácia ma až tak nezaujala.

Ryby, rybky, rybičky (2006) (pořad)

Rybár nie som, ale nemal som z toho pocit, že by to malo nejakú hlavu a pätu. Bolo to také rozhádzané s témami nenadväzujúcimi, neusporiadanými a ako nerybár som mal v tom chaos o čo sa jedná. Celkom dobré fotky a rady tam mali, ale nebolo to pútavé.

Želví nindžové 2: Tajemství kapaliny (1991)

Druhý diel je už o niečo lepší od prvého. Mám pocit, že je tu viac akcie a aj viac zábavy. A k tomu ten Ninja rap: "Go ninja, go ninja, go!" Sú tu nové postavy, ale celkovo dej je lepší aj keď to stále nie je ono a je to také hluché. Za ten čas sa tam toho veľa nestalo a niektoré scény, vrátane dialógov sú opäť také amatérske.

Batman a Robin (1997)

Batman a Robin vyznel ako pekný film o novom priateľstve, doslova to vyzeralo tak rozprávkovo, ale miestami chladne, najmä po úmrtiach, skrátka tak umelo a neprirodzene. Ruku do ohňa by som za tento film nedal, lebo u mňa nenaplnil očakávania filmu o Batmanovi. Takmer všetky diely priniesli iný príbeh, iné postavy, iných hlavných hercov, iné spracovanie, niektoré boli temnejšie, iné komiksovejšie, ďalšie plné komerčných žvástov a udalostí. Niektoré už spomínané motívy nevyšli, či už to bola tá rastlina, tí záporáci alebo tie oblečenia. Nuž, nie všetky komiksové príbehy dopadnú aj filmovo úspešne.

Hannibal (2001)

Príšerne zmätený dej plný ešte viac šokujúcich udalostí ako v prvom diely. Oproti Mlčaniu jahniat to bolo pre mňa sklamanie ani skladateľ, či režisér ako kinematografické hviezdy z toho neurobili trhák. Dozvedel som sa síce nejaké nové informácie o Lecterovi, ale v celku to bolo také chaotické a nezáživné. Film bol dosť krutý, ale od ľudožrútskej tematiky sa ani iné očakávať nedalo. To s tým obesením bolo zbytočné a naopak to s tými ľudožravými prasatami, čo využili neskôr aj v iných filmoch, bolo dosť odporné a trocha prehnané. Ale celkovo mi to prišlo asi tak, že čo sme ešte nezjedli v prvom diely, dojeme tu.

Britannic (2000) (TV film)

Snaha o zreprodukovanie historických udalostí z obdobia prvej svetovej vojny akosi nevyšla. Necítil som sa pri filme až tak zle, celkom ma to aj miestami zaujalo a vžil som sa do toho, ale keď sa človek pozrie napríklad na Titanic, tak je to o niekoľko tried nižšie. Málo akcie bolo striedané absurdnými situáciami, ale nebolo to zbytočne naťahované, čo oceňujem.

Noc na Karlštejně (1973)

Ako film nič moc. Znovu sa jedná o tradičný námet na film z prostredia hradov, čo sa v socializme často používalo, lebo vtedy boli filmy s touto tematikou princezien, kráľov, princov, kráľovien, šašov, vojakov, či potulných hudobníkov bežné. Hudba bola pekná, dej opäť predvídateľný, prostredie krásne, komédia slabá, ale opäť príjemné a oddychové, lenže nemastné a neslané.