• Krátkometrážní

Bílý žár (1949)

Do akej miery je toto klasika a vzor pre iné filmy neviem, no nenudil som sa, má to pútavý príbeh so zápletkami a bombastickým záverom, ktorý možno bol vzorom aj pre Zjazvenú tvár. Mafiánska kriminálka ako sa na dobu plnú diel v štýle film-noir patrí. Blázon, kráska Virginia Mayo, tajuplný dobrák, mafiánska mamička, útek z väzenia, zrada, odplata a mnoho iných postáv a motívov, ktoré vás nabádajú, aby ste si k tomu normálne kúpili pop corn s limonádou a zobrali priateľku do autokina alebo nejakého retrokina a užili si večer s návratom v čase.

Zahraj to znovu, Same (1972)

Ide síce o komédiu, ale Woody Allen týmto rozhodne prekonal Casablancu. Inteligentní humor, skvelo zahraná nesmelosť a trápne momenty, bavil som sa a to je dôležité.

TROM: The Reality of Me (2011)

Pre mňa veľmi dôležité dokumenty, no neviem, či to nie je postavené občas príliš jednoznačne a či by tam nemali byť aj iné zamyslenia nad vecami, ktoré nevieme, či tak nemôžu byť, ale obsahová stránka je u tohto silná vec a formálna tiež. Aktualizácia 17.06.2017: Po novom už spolupracujem na prekladoch jeho materiálov, či ich šírení. A musím sa priznať, že som uchvátený a pritom ten Tio z toho ani nemá veľké peniaze.

Nirvana: Come As You Are (1992) (hudební videoklip)

Psycho to je určite, no zároveň umenie a sila výpovede a mne sa páčil veľmi aj klip a svojim spôsobom aj pieseň, ktorú považujem za nevšednú.

Proč? (1987)

Obdobie Perestrojky je poznať, ešte aj režisér sa snažil byť šokujúcejší. Tento film je zaujímavý pre mňa detailami správania sa ľudí, pretože je to možno pre mňa šokujúce, ale mnohé názory a jednania sa nezmenili ani po skoro 20. rokoch, iné prežili aj 30 rokov, napríklad také, že dnes sa už nedá chodiť na futbal, dať veľké tresty nech sa ostatní zľaknú a mnohé iné. Zaujímavé bolo vidieť Landu v tzv. komunistickom filme hlavne preto, akým bol o pár rokov neskôr, ale vzhľadom na to, čo hral, to nebol až taký šok. Zaujímavé je tiež to skandovanie Brusel a Liverpool, lebo v realite ten vlak bol zdemolovaný tesne po tých udalostiach a zaujímalo by ma, či skutočne boli tí výtržníci tak idiotskí, to by mohlo trocha filmu uškodiť, ak by to u tejto veci režisér prehnal, ale inak 80. roky podľa mňa autentické a dnes je to zaujímavý dobový film, na ktorý sa dá pozerať s otvorenými ústami. Samo o sebe to zničenie vlaku oproti iným tragédiám vo svete nie je nejakou veľkou témou, nejakým extra príbehom, no spracovanie, prestrihy, všetko skvele filmársky zvládnuté, má to svoju atmosféru, no narozdiel od niektorých ľudí by som nerád znižoval hodnotu filmu len skrz to, že niekto nemá rád chuligánov, lebo ani ja ich nemusím.

Spartakus (1960)

Tento film som si obľúbil už keď som videl pár úryvkov z neho a konečne až po dlhej dobe som si ho mohol vychutnať, film o slobode a láske, o zrode veľkej myšlienky vedúcej k legende k šťastnejšiemu životu všetkých, geniálny film.

Na Zlatém jezeře (1981)

Film o odchádzaní s úplne uvoľnenou atmosférou. Film, ktorý má silu aj kvôli realite, keďže sa Fondovci mali hľadať aj v skutočnosti a naviac on čoskoro zomrel. Mohli by sme tu všeličo rozprávať, ale tá atmosféra a istý poetický duch s láskou v pozadí z toho urobili perfektné dielo.

Na hraně zítřka (2014)

Časová slučka tak, ako som ju snáď ešte nikde nevidel. Film má prepracovaný scenár v detailoch, no napriek tomu tam toho veľa nie je a teraz že ako to teda vydržať, či dokonca si to pustiť znovu, aby vám z toho nepreplo? No, ak nie je taký drsnejší romantický príbeh tým, čo by malo túto čisto megalomanskú akčnú a dokonca zas pri našom scientológovi aj mimozemšťanmi okorenenú bláznivosť vylepšiť, tak už neviem. Myslím, že jeden z mála filmov, kde také vyobrazenie inej civilizácie, či prebujnelosť vojnou na americký spôsob budem tolerovať. No, pri najvyššom hodnotení mi to, či to pustiť znovu pri filme, kde si postavy akoby zvykli na smrť a pritom my sami nevieme, či ešte novú šancu budeme mať, hraje veľkú rolu a myslím, že ešte jednu šancu by som tomu dal, ale ako som si práve povzdychol podobne ako vo filme, radšej s dámskou spoločnosťou a kvôli výsledku, nie kvôli nejakej zábave z bojov. Odkaz filmu podľa mňa dobrý aj keď by sa mohol zdať zlý. Navyše mi to naštartovalo fantáziu a ešte sa mi zdá akoby tam bola nejakým spôsobom pripomienka predchádzajúcich svetových vojen. Myslím, že jedna z najväčších veľkofilmových udalostí minulého roka.

The Choice is Ours (2015)

V podstate sa dá s väčšinou vecí súhlasiť u mňa, akurát som to už väčšinou videl v iných ich dokumentoch a toto mi neprišlo nejak extra nové, akurát tu boli nové tváre, ktoré sa prihovárali k ľuďom.

Den, kdy se zastavila Země (1951)

Tento film ukazuje mimozemšťanov ako znalých a pokročilých v mnohých veciach, no nie ako všeznalých a všetkého schopných a tým pádom rozvíja veľmi zaujímavý príbeh, kde mimozemšťan chodí po svete a zoznamuje sa s nezmyslami tohto sveta a ešte je aj prístupom akoby slušným vzorom pre ostatných. Ten záver je taký, aký je, možno aj kvôli tomu, že mal pochopiť podstatu ľudí, no myslím, že keby aj niekto taký sa tu objavil, že by ani tí najhorší diktátori neodmietli stretnutie s ním. Aj keď v danej dobe, kedy sa točil a kedy by aj v tých časoch pristál, by tomu mnohí možno neverili, pokiaľ by sa im nedali silné dôkazy alebo by sa im ozaj niekto niečím nevyhrážal a ono to aj bola silná kritika spoločnosti v danej dobe. Veľmi rozumný vedecko fantastický film a zároveň aj niečo ako katastrofický, aj keď hrôza z toho až tak nejde, skôr náznak s poučením a stále je to kvalitné.