Probudím se včera (2012)

Agresivní a trapný Product Placement, sitkomové dialogy, nesmyslně splácaný děj. Např.: Aby hlavní hrdina zapůsobil na holku, potřebuje nové oblečení – půjčí si (na tu dobu) hodně peněz, ty složitě vymění za bony a vystojí kilometrovou frontu před Tuzexem. Hned v následující scéně hrdina chytá tak absurdním způsobem králíka, že se vrhá po hlavě do křoví apod., až si složitě získané hadry totálně zdevastuje.

Prometheus (2012)

Po vizuální stránce odvedli tvůrci slušnou práci, ale film nemá žádnou atmosféru, vůbec diváka „nepohltí“. Koukáte na plátno, sledujete nezáživný děj a jen kroutíte hlavou nad nelogičností a demencí scénáře. Postavy jsou ploché a s výjimkou černošského kapitána i nesympatické. Hlavní hrdinka (tohle má být „nová“ Ripleyová?) je nevěrohodná a občas vysloveně směšná (partyzánský císařský řez). Tohle zkrátka není dílo hodné mistra Scotta.

Sedm psychopatů (2012)

Sedm psychopatů na plátně a jeden na režisérské sesli.

Skyfall (2012)

Bavil by vás remake Jáchyme, hoď ho do stroje, pojatý jako psychologické drama, řešící odcizeních mladého vesničana ve velkoměstě? Mě ne. A totéž platí pro Bondovky. K těm patří lepé děvy, nablýskané bouráky, technická hejblátka, suchý humor a protřepané martini. Jestli má někdo potřebu točit temné depresivní snímky o agentech MI5, OK, proč ne. Ale ať je pojme jako úplně nový projekt a neplete do toho 007. Tohle už totiž nejsou Bondovky.

Smrtelné lži (2012)

Poučení filmu: můžete krást, lhát, podvádět, zabíjet, když jste bohatý, všechno vám projde. Sice to tak opravdu chodí, bohužel, ale celé pojetí filmu je zvrácené a nezajímavé.

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Krásné lokace, luxusní herecké obsazení, pár dobrých fórů, ale celé to shazuje mátožný děj.

Temný rytíř povstal (2012)

Ve srovnání s konkurencí je to výborné, ale... Nolan nás předchozími filmy rozmlsal a vytvořil vlastní ligu. A rámci ní to není vrcholné dílo. Na comicsový film (a vyvrcholení série) je v něm velmi málo akčních scén a nejsou nijak originální (choreografie soubojů dvou hlavních aktérů a hlavně likvidace arcipadoucha je vyloženě odfláknutá), překvapivý zvrat není překvapivý a místy jsou ve filmu vyložené režisérské boty. Například (MALÝ SPOILER) když jsou Bruce Wayne a policejní sbor Gothamu uvězněni (minimálně čtvrt roku, v jednu chvíli se na obrazovce objeví zmínka o 87 dnech, a to ještě není konec), tak Wayneovi na místě A logicky rostou vousy, zatímco policisté na místě B (znovu opakuji po více než čtvrt roce) vylezou z díry všichni hladce oholeni. Když vezmu celou Nolanovu batmanovskou trilogii, hodnocení bude: I - 95 %, II - 100 %, III - 80 %.

Ve stínu (2012)

Na české poměry nadstandard, ale... Po technické stránce filmu není co vytknout. Lokace, kamera, noir filtry, zvuk, všechny řemeslné aspekty jsou boží. Film má úžasnou atmosféru. Bohužel po stránce umělecké - scénář a režie - už to taková sláva není. Scénář je zbytečně překombinovaný, až tak, že se v něm asi ztratili i sami tvůrci, protože některé pasáže zcela postrádají logiku. Ruka nejednou ujede i režisérovi Ondříčkovi (scéna odhalení, že parťák hlavního hrdiny dělá pro StB, je natočena téměř jako záznam ochotnického představení). Suma sumárum slušných 70%.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Miluju filmy o cestování časem... Pokud jste na tom stejně, tak na tohle nekoukejte. To není film o cestování časem. Tohle je ryzí (nezávislá, nízkorozpočtová) romantika. O cestování v čase se v ní jen žvaní... A sci-fi je to asi na úrovni Marečku, podejte mi pero. Tzn. minuta před titulky.

Captain America: První Avenger (2011)

Stylizace do 40. let (+ alternativních 40. let; technické vychytávky atd.) je úžasná. Dokonce i příběh je na to, že mu byla předlohou americká patetická slaďárna, střízlivě vybalancovaný. Problémem ale je, že autoři toho chtěli vyprávět hodně, ale nechtěli natočit šestihodinový epos. A tak začali zestručňovat. Volba ale bohužel padla na akční scény, což je u tohoto typu filmu hodně nešťastné. Akční pasáže jsou pojaty zkratkovitě, až odfláknutě. Začínám se bát, jestli to není nějaký nový trend, protože mi to připomnělo scénu z posledního Nolanova netopýřího muže. Místo epické bitvy Batmana a hlavního padoucha se na plátně objeví vedlejší postava, zmáčkne spoušť, prásk, a hlavní záporák je za pár sekund pod drnem.