True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Hned na zacatek uvedu, ze jsem cetla uplne vsechny knizky ze Sookie Stackhouse series. Ano, opravdu vsechny, do posledniho dilu ktery vysel. Anglicky, v originale. Takze to co napisu neni od nekoho, kdo fakt nema paru o co jde, upiri a vlkodlaci mu nic nerikaji a omylem se dostal ke sledovani neceho trochu mimo moji misu. Zkoukla jsem 3 serie True Blood na HBO a rozhodla jsem, ze toto pro mne neni a dal to jiz sledovat nebudu. V prvni serii se jeste HBO dari dejove linie tak nejak drzet predlohy, ale druhou a treti serii se to fakt zacina rozlezat. Ne uplne dejove, ale hlavne postavama. Nektere postavy si tak nejak uplne delaji co chteji a predloha je jim celkem fuk (napriklad nejlepsi kamoska Sookie Tara) a nektere se sice predlohy drzi, ale tak nejak jednostranne. Napriklad bratr Sookie Jason, v serialu je posedly sexem a je to takovy floutek, v knihach ma ale i mnoho dobrych vlastnosti a to ze je floutek je vysvetleno spis tim, ze nemel rodice v detstvi a je trochu emocionalne poskozeny. Herci jsou mne vsichni fakt sympaticti, Stephen jako Bill je super a i Anna jako Sookie je fakt fajn, ale porad se nemuzu zbavit dojmu, ze kde jsou knihy fakt plne fantazie, prijemne mrazive a temne, plne dobrych psychologickych postrehu a vse do sebe krasne zapada a dava smysl, tak serial sklouzl k dost levnym trikum: hodne sexu, krve, nasili. Ty knizky tak fakt nevyznivaji, jsou sice drsne a s nicim se moc neparou, ale nic neni tak samoucelove, spis se jedna o hezke psani, kam obcas ten sex nebo krev proste zapadnou, nijak nasilne a nejak to v kontextu ani tak nebije do oci jako v serialu. Tak zfilmovani asi nemusi byt stejne jako predloha, proste sem se v tom serialu asi jen proste nanasla. Mozna kdybych nikdy necetla ty knizky tak sem take vetsi fanda serialu. Takhle proste zklamani. Knihy jsou prijemne fantasy, super cteni v zime po nocich, napinave, dobre vykreslene, zkousnutelne. Serial alespon pro mne neni. No radsi se nebudu dal rozepisovat, ktere postavy jsou primyslene, uplne vymyslene a nebo se chovajici zcestne, mozna jen nechapu ze HBO si proste vytvorilo neco jineho a knihy a serial jsou proste dve uplne jine zalezitosti.

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Jedna se o film pro deti, kterym ale neopovrhnou ani dospeli. Dej ma spad, film se mne nezdal ani prilis dlouhy, ani prilis kratky. Dej neni samozrejme uplne realny, jedna se o nadsazku, ve stylu blaznivych a trochu pompeznich (hlavne konec) americkych komedii, kde vse je mozne. Premysleni nad realnosti nebo logikou fakt nema moc smysl, film se proste musi prijmout jako lehce dobrodruzny film pro deti a pak je vse OK. Carrey zde hraje roli, ktera ve filmu byla jiz hodnekrat (vecne „busy“ otec, ktery si tim pokazi vztah s rodinou a vlastnimi detmi), timto film neni nijak originalni. Originalnost spis deji dodava blaznive story s tucnaky, kteri jsou podle mne fakt dobre animovani a cely dej ktery se kolem nich toci usmevny a zajimavy (vse videno detskou optikou). Tucnakum jsem dokonce drzela palce ! Carrey trochu prehrava sam sebe, film je plny jeho grimas a „obliceju“, to je ale koneckoncu to, cim se proslavil. Tohle mu jde jako remeslo dobre a v tomto ohledu mu role opravdu sedla. I kdyz historka ohledne tucnaku jako takovych je malo realna, tak jednotlive role jsou odehrany podle mne dost uveritelne a divak je vtahnut do deje. Film jako celej je jednoduchy, pribeh take, nicmene vtipy dle mne funguji a docela jsem se nasmala. Kdyz clovek tento film bere s nadhledem a jako film pro deti, tak se muze i dobre pobavit. Humor to je hlavne asi pro deti, ale dospeli, kteri maj radi animovane filmy nebo filmy kde hlavni roli hraje pes/kocka/tuckak, tak se pobavi. Nic originalniho, ale zaroven ani nic vyrazne podprumerneho/zklamavsiho. Potlacte nutnost se ve filmu moc pitvat, proste si to uzijte jako prijemy film treba v obdobi Vanoc.

Muži v naději (2011) odpad!

CONTAINS SPOILER ! Tento film je udajne nevinna, jednoducha komedie. Tak kdyz to vezmem poporadku. Kdyz pominu vse ostatni, tak humor jako takovy mne prisel slaby. I pres to, ze se hodne lidi v kine smalo, tak mne nektere sceny ke smichu vubec neprisly. A myslim, ze jsem ve svem okoli nebyla jedina. Ja proste nemam rada prnoplanovity humor, kde je uplne jasne kam „gagy“ smeruji a vse je naservirovano na stribrnem tacu divakum. Mne ten humor proste prisel slaboduchy a trochu jak estrada nekde na Nove. Proste klasicke podcenovani divaka, minimalne takoveho divaka, ktery zna i jine filmy nez komedie ala Kamenak. No jdeme dale. Jedna z hlavnich hrdinek. Tak dejme tomu, ze je Éva Vica Kerekes velmi pritazliva zena, nicmene jakozto zenska divacka opravdu nevydrzim u filmu, jen diky tomu, ze ji nadra pretekaji ze satu a ze si v jedne scene sunda spodni kalhotky a omota si jima vlasy. Tak bud chodim v Praze do spatnych baru nebo ja nevim co, ale opravdu sem jeste ve vetsine restauraci/barech podobne chovani nevidela. Bolek Polivka v roli uzasneho svudnika, no nenechte se vysmat. Jako herce ho mam rada, ale tuto jeho roli sem tedy nepochopila. Nejsem si jista, ze vsichni stari tatkove od rodin se takto chovaji a plasi mladou krev ? To je zase asi nejaky stereotyp, ktery je radoby cool a desne muzny. No takze jeho role mne take nesedla. Cele je to takove preplacane, vsichni jsou tak nejak moc zapleteni s kazdym, ale tak nejak umele (ve stylu kazdy spi s kazdym a uvidime co z toho bude. Nejhorsi moment filmu je docela smutna scena, smrt manzelky Bolka Polivky, ktera pusobi jak pest na oko a komedie se razem promeni v tragedii. Nicmene jen na chvili, zda se, ze vsichni se se smrti nekoho tak draheho vyporadaji levou zadni, proste life goes on. Nebo ne ? Bolek Polivka si sice zaplace nad tim, ze je bez manzelky, a projevi i sebereflexi (ach ja sem se ji nevenoval, misto toho sem se „kurvil“ = 139 milenek, co ja sem to byl za manzela), nicmene tomu nijak nebrani uhanet stejnou zenu jako jeho zet (tj. Machacek i Polivka zda se maji sexualni pomer se stejnou zenou, tj. s Evou Vicou) a na konci filmu ani netusime s kym to ta nase Eva otehotnela – je to Machacek ci Polivka ? Radsi se nebudu ani rozepisovat o tom, co chudak Simona Stasova musi pronaset za hlasky (to vis, je to fakt blbe ze je mne porad Polivka neverny, ale aspon po nem muzu chtit drahou kabelku) a Polivkovo poselstvi vlastnimu zetovi, at laskave hodla podvadet jeho vlastni manzelku (tj. Polivkovu dceru), ze to vztahu manzelskemu jen prospeje. Jestli jste docetli az sem nezda se vam to take jako hodne hodne spatna latinsko americka a hodne za vlasy pritazena telenovela ??? Bohuzel, po dlouhe dobe film, u ktereho jsem mela fakt chut odejit z kina. Zustala jsem jen pro to, ze jsem na film nesla sama a nechtela sem nutit drahou polovicku take drive odchazet.

Strom života (2011)

Film je jako impresionisticky obraz. Plny dojmu a krasnych zaberu a hudby, nicmene mam dojem ze pribeh neni zas tak lehce citelny, vyusteni filmu neni zas tak jasne a neni dle mne ani jasne kdo je vlastne hlavni hrdina a jake je poselstvi filmu. Mozna je to tim, ze jsem film zhledla jen jednou, a nektere pribehove smycky se mozna objevi az na podruhe/napotreti. Nevim, to si ted nedovoluji posoudit. Film je plny zaberu z detsvi, bez vyraznejsiho deje (kdyz pomineme smrt jednoho ze synu, jejiz duvod divak spis tusi – mozna valka v Koreji?). Chapu, ze nekteri kino opousteli, protoze film opravdu nema vyrazny a jasny dej, nicmene kdo objevi krasu i v dennich vecech, obycejnem deji bezneho zivota tak pro toho i zabery z detstvi mohou byt pekne a vypovidajici. Dokonce si myslim, ze nektere momenty jsou trochu dramaticke, Napriklad odcizeni otce (Brad Pitt) ktery se snazi ze vsech sil zabezpecit rodinu jeho detem, rozpory v manzelstvi a zobrazeni malomestackeho predmesti, kde vse je na povrchu OK, ale co lezi pod tim uz nekdy tak ruzove nebyva (zabery hadajich se rodin a paru z domovu v okoli nasi hlavni rodiny). Myslim, ze nekteri ani nepochopili zabery z velkeho tresku a praveku az po soucanost – do filmu zapadaji, hlavni hrdinka se po ztrate syna pta: „Boze, kdo jsi“ ??? a pak nasleduje asi pul hodinova vizualni krasa, kdy dle mne se nam ukazuje co je Buh. Je tento vesmir, tato planeta, vse co je historii nasich casu...Napadl mne pri tom film 2001: Space Odyssey – ti, kteri film znaji si asi take vybavi zabery z praveku J Sama nejsem verici, spise spiritualne uvazujici, nicmene se snazim tento film pochopit z hlubsich nabozenskych rozmeru. Rozhodne to neni film pro kazdeho, abych pravdu rekla tak je to jeden z nejslozitejsich filmu ktere jsem kdy videla. A to i presto, ze na prvni pohled se muze zdat nudny ci bez deje. Prave, jde asi jen o ten prvni pohled. Myslim, ze nekdy do budoucna si tento film znovu shlednu a uvidim, co mne nabidne.

Půlnoc v Paříži (2011)

Obvykly Woody Allen ve smyslu trochu neurotickych hlavnich postav (Gilova budouci nastavajici Inez) a intelektualnich dialogu a monologu. Nektere postavy jsou ploche a zkratkovite, maminka nastajici Inez je prikladem jak takove klise muze vypadat (bohata rozmazlena americanka, pro kterou nikdo a nic neni dost dobre). Hlavni hrdina Gil zije ve svem svete, zasneny do minulosti. Je ale spise roztomily, zadny nouma. Na zacatku filmu mne dokonce prislo ze Owen Wilson hraje jako sam Woody Allen, pocatecni monolog pri pocatecnich titulcich trochu i znel jako hlas Woody Allena. Takze to ze se Woody ve filmu sam neobjevi filmu vubec neubira, mne osobne se libilo ze Owen Wilson po nem prebral styl a stafetu. Dle mne neni na skodu, ze v tomto je film velmi podobny predeslym filmum od Allena a stylu hrani. Film nas zavede do Parize 20.tech let a potkame v nem hodne velikanu te doby osobne: Hemingwaye, Daliho, Picassa, Man Raye, Luise Bunuela....kulturni odkazy ale nejdou vetsinou dost hluboko a vtipy tedy nevyjdou na prazdno ani pro mene znale maliru/spisovatelu te doby. Myslim, ze genialni je moment „Vidim Nosorozce“, a ze pro to aby to nekomu pripadlo vtipne, nemusi ani znat Daliho (i kdyz ruku na srdce, kdo by ho neznal). Trochu slozitejsich vtipku je velmi pomalu (Luis Bunuel premyslejici, proc sakra ti lide nemohou ci nechteji odejit z mistnosti). Film nas tak zanese do krasne atmosfery a svou lehkosti rozhodne pobavi. To ale neznamena, ze humor je zde hloupy, porad si nese urcitou specifickou „britkost“ ktera se ve filmech od Allena tak casto vidi. Film ma dle mne i hezky konec, zivotni moudro v tomto filmu predavane rozhodne stoji za to a podle mne hodne lidi toto „moudro“ pochopi, protoze se jich take tyka. Film rozhodne neni slozity, ale je krasny tim jak je dobrosrdecny, romanticky, vykresluje stare zlate casy a i ma krasny prvek sci- fi. Ve mne film zanechal velmi dobry pocit z klasicke dobre kinematografie, poctive odvedene prace a dobre straveneho casu. A to ani nemluvim o velkem usmevu na tvari. Ano, Allen se sice opakuje a film neni buhvijak originalni, ale to vubec nevadi, jeho filmy proste nezklamou.