Gravitace (2013)

Na Cuarona se nechodí kvůli několikaúrovňovému, hlubokému, nebo propracovanému ději. Od tohoto filmu jsem čekal přesně to, co jsem dostal: dechberoucí kameru, skvělé herecké výkony (škoda, že Clooney nedostal více prostoru; Bullock jednoznačně adeptkou na Oscara) a efekty k nerozeznání od reality. To je Gravity, smělý počin od (pro mne) nejlepšího režiséra současnosti. A i přes to, že se rodinná dvojice scénáristů nevyhnula pár klišé (sen/halucinace doktorky, mluvení si sama pro sebe...), jedná se o nejlepší film několika posledních let. "Half of North America just lost their Facebook." 99%

Chaplin (1992)

Možná nejlepší výkon RDJ ve skvělém životopisném snímku o asi nejslavnějším herci všech dob. I přes výrazně nudnější pasáže jsem nelitoval shlédnutí... A musím vypíchnout skvělý, krásný závěr. "Oh, that magical moment as I walked through the wardrobe door. I felt possessed. I could feel Him calling out to me, The Tramp." 80%

Insomnie (2002)

Nolanův film s asi nejlepší (a nejtíživjejší) atmosfétou, která vám pořád nutí nesnesitelné pocity z nespavosti. Hlavní trojice byla zahraná opravdu skvěle, především při závěrečné psychologické hře Pacina a Williamse. Film má dva vrcholy, které se dají vyřknout dvěma slovy: klády a mlha... Nejedná se o klasickou kriminálku, spíše o psyhothriller. 87%

Batman (1989)

První "novodobý" Batman je líbivá atmosférická podívaná od všehoschopného Tima Burtona. Z hereckého obsazení samozřejmě musím zmínit skvělého Nicholsona, který byl asi nejlepší možnou volbou. To samé ale nesoudím o Michaelu Keatonovi, podle mě se na Waynea/Batmana příliš nehodil, ale se jedná jen osobní názor. Je doplňovaný půvabnou Kim Basinger, která je poslední z trojice hlavních protagonistů. Jejímu výkonu, stejně jako u Jokera, není co vytknout. Všichni vedeni svéráznou Burtonovou režií, který se nebál použít ulítlé nápady (e.g.: dlouhá zbraň Jokera a jeho závěrečný tanec s Valeovou). Skvěle vypiplanou atmosféru ještě umocňuje každý tón Dannyho Elfmana a dobře zvládnuté (dnes jen koukatelné) efekty. "Excuse me... Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" 85%

Hra o trůny (2011) (seriál)

Je. To. Droga. "Chaos isn't a pit, chaos is a ladder." 100%

Bůh masakru (2011)

4 velcí herci pořád v záběru? Proč ne! Odpočinková konverzační komedie/drama na úrovni může IMHO jen překvapit. Jen škoda takového podivně nedotaženého závěru, ale to nic nemění na tom, že jsem si vše patřičně užil. 82%

Chicago (2002)

Bohužel jen malinko nadprůměrný muzikál, ovšem zasazený do zajímavého prostředí i doby (váhám mezi 3* a 4*). Za úplný vrchol považuji závěrečnou scénu (Nowadays) a ještě tu s Gerem+Zellweger+"loutkami" v pozadí (We Both Reached For The Gun). Jinak bohužel chladný film na jedno podívání za dlouhý čas (tomuhle snímku ale ještě dávám naději, časem se na něj určitě podívám znovu, protože mě chvílemi přece jen připadal chytlavý a nápaditý). PS: po zpětném přečtení mého hodnocení, se mi komentář zdá rozporuplný, stejně jako reakce ostatních na tento muzikál. 70%

Ve stínu (2012)

Scénáristicky lze samozřejmě vytknout více věcí, ale vizuální, kameramanské a režijní stránce vůbec nic. Český film s největším potenciálem za poslední léta, který dokáže obstát i v evropské konkurenci. 83%

Mlčení jehňátek (1991)

Úžasné. První setkání s Lecterem bylo vskutku...znepokojující. Vrcholně vybudovaná atmosféra v nejlepším psychothrilleru všech dob. 100%